Zavrieť

Porady

Umorenie daňovej straty

Chcem Vás poprosit o radu. Sro mala v roku 2006 danovu stratu 250tis, v roku 2007 zisk 1milion. Musím danovu stratu umorovat postupne, 1/5 každy rok alebo možem jednorazovo? kedže sa mi tento prípad stal prvý raz neviem si s tým rady. Vopred dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tacasina je offline (nepripojený) tacasina

    tacasina
    Janulka0203 Pozri príspevok
    Chcem Vás poprosit o radu. Sro mala v roku 2006 danovu stratu 250tis, v roku 2007 zisk 1milion. Musím danovu stratu umorovat postupne, 1/5 každy rok alebo možem jednorazovo? kedže sa mi tento prípad stal prvý raz neviem si s tým rady. Vopred dakujem.
    Môžeš umoriť naraz celých 250000,--

    Carl je offline (nepripojený) Carl

    Carl
    Podľa § 30 ods. 1 zák. 595/2003 je možné odpočítať od základu dane daňovú stratu z minulých rokov:
    1. počnúc nasledujúcim rokom po vzniku daňovej straty
    2. najviac 5 po sebe nasledujúcich účtovných obdobiach

    Z toho vyplýva, že ak chceš daňovú stratu odpočítať od ZD, musíš tak urobiť už v roku 2007. Nie je zakotvená povinnosť uplatňovať zníženie ZD rovnomerne, tj. po 1/5. Môžeš uplatniť stratu aj celú naraz alebo aj po nerovnakých častiach - podmienka je iba tá, že tak môžeš urobiť najviac 5 rokov po sebe (predpokladám, že sa tvoj hospodársky rok = kalendárnemu). O riešení tejto straty musí rozhodnúť valné zhromaždenie.
    človiečik Vladimír Ozimý
    Carl Pozri príspevok
    Podľa § 30 ods. 1 zák. 595/2003 je možné odpočítať od základu dane daňovú stratu z minulých rokov:
    1. počnúc nasledujúcim rokom po vzniku daňovej straty
    2. najviac 5 po sebe nasledujúcich účtovných obdobiach

    Z toho vyplýva, že ak chceš daňovú stratu odpočítať od ZD, musíš tak urobiť už v roku 2007. Nie je zakotvená povinnosť uplatňovať zníženie ZD rovnomerne, tj. po 1/5. Môžeš uplatniť stratu aj celú naraz alebo aj po nerovnakých častiach - podmienka je iba tá, že tak môžeš urobiť najviac 5 rokov po sebe (predpokladám, že sa tvoj hospodársky rok = kalendárnemu). O riešení tejto straty musí rozhodnúť valné zhromaždenie.
    nesúhlasím s týmto tvrdením. To počnúc zdaňovacím obdobím nasledujúcim po strate znamená to, aby nedošlo k tomu že ak ja začnem 1 rok umorovať stratu za 5 rokov tak sa to začne počítať v tomto roku. T.j. mám 5 rokov na umorenie straty a ako ju umorím je len na mne ale šiesty rok po tom ako som dosiahol stratu ak som si ju neuplatnil nemám nárok. Takže v roku 2007 môže uplatniť plnú výšku 250000 tis. Sk ale nemusí ani korunu. Najneskôr však musí stratu uplatniť v roku 2011. Neskôr už nemôže.

    Umorenie daňovej straty

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.