Zavrieť

Porady

Nárok na dovolenku

Dobrý večer,
máme zamestnankyňu, ktorá je v pracovnom pomere od 01.08.2007. Od 28.11.2007 do 25.02.2008 bude práceneschopná. K 29.02.2008 by mala ukončiť pracovný pomer.
Podľa mňa má nárok na dovolenku v roku 2007 na 8 dní (5/12*20=8,33) a v roku 2008 jej nevznikne nárok na dovolenku, lebo nemá odpracovaných aspoň 21 dní. (Dovolenka sa jej nebude krátiť, lebo nebola práceneschopnosť dlhšia ako 100 dní.) Je môj výpočet správny?
Je možné, aby si časť dovolenky (4 dni) vyčerpala do konca mesiaca a ďalšia časť (4 dni) by jej bola preplatená - dá sa to kombinovať?
Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    libuš Pozri príspevok
    Dobrý večer,
    máme zamestnankyňu, ktorá je v pracovnom pomere od 01.08.2007. Od 28.11.2007 do 25.02.2008 bude práceneschopná. K 29.02.2008 by mala ukončiť pracovný pomer.
    Podľa mňa má nárok na dovolenku v roku 2007 na 8 dní (5/12*20=8,33) a v roku 2008 jej nevznikne nárok na dovolenku, lebo nemá odpracovaných aspoň 21 dní. (Dovolenka sa jej nebude krátiť, lebo nebola práceneschopnosť dlhšia ako 100 dní.) Je môj výpočet správny?
    Je možné, aby si časť dovolenky (4 dni) vyčerpala do konca mesiaca a ďalšia časť (4 dni) by jej bola preplatená - dá sa to kombinovať?
    Ďakujem za odpoveď.
    Výpočet je správny, a aj kombinácia čerpania a preplatenia je možná.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Súhlasím, výpočt je správny. Ale po zaokrúhlení by mal byť správny nárok 8,5 dňa /8,33 sa už zaokrúhľuje na 8,5/.

    TinkiDinki je offline (nepripojený) TinkiDinki

    TinkiDinki
    Prečítal som si náležité paragrafy v ZP o dovolenke

    Ale to ZAOKRÚHĽOVANIE tam akosi nevidím.
    Je to tam niekde uvedené ?

    Prosím poraďte paragraf

    Predsa 8,33 dňa môže niekto zaokrúhliť aj na 8 dni, alebo 9 dní

    Alebo 8 a štvrť dňa aj to je prípustné

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    TinkiDinki Pozri príspevok
    Prečítal som si náležité paragrafy v ZP o dovolenke

    Ale to ZAOKRÚHĽOVANIE tam akosi nevidím.
    Je to tam niekde uvedené ?

    Prosím poraďte paragraf

    Predsa 8,33 dňa môže niekto zaokrúhliť aj na 8 dni, alebo 9 dní

    Alebo 8 a štvrť dňa aj to je prípustné
    Spravidla dovolenka sa zaokruhluje na 1/2 dňa aritmeticky.

    raya1 je offline (nepripojený) raya1

    raya1
    Výsledné hodnoty nároku na D sa zaokrúhľujú :
    do 0,25 smerom nadol
    nad 0,25 smerom nahor
    do 0,75 smerom nadol
    nad 0,75 smerom nahor

    napr. 4/12 pri nároku 25 dní : 8,33´= 8,5
    10/12 : 20,83 = 21

    fizzy je offline (nepripojený) fizzy

    fizzy
    Cize ak tomu dobre rozumiem, zamestnanec ktory nastupil 1.4.08 by mal mat narok 9/12*20 na dovolenku? Cize 15 dni dovolenky.
    Mozete mi tento vypocet potvrdit?

    MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

    MarcelkaT
    Výpočet je správny pri nároku na 20 dní dovolenky, ale za predpokladu že zamestnannec bude pracovať do konca roka.

    fizzy je offline (nepripojený) fizzy

    fizzy
    Ano, pri naroku 20dni a za predpokladu ze ostane do konca roka.
    Len ma trocha zmiatol priklad ktory je uvedeny v drakovi:

    http://www.porada.sk/t58772-dovolenka.html

    kde zamestnanec nastupuje 1.3. za predpokladu ze zostane do konca roka zamestnany a je tam tiez narok 15 dni dovolenky :-?

    MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

    MarcelkaT
    Fizzy ďakujem za bodík. Ak nástupi 1.3.2008 ,na dovolenku má nárok 10/12 z 20 dní.

    tkt je offline (nepripojený) tkt

    tkt
    Dobry den,
    chcel by som sa spytat, zamestnanec nastupil do prac.pomeru 19.2.2007, na prva PN trvala 12 dní v 04/2007, na druhu PN nastupil 13.7. 2007, ukoncil PN 30.4.2008. Aky narok na dovolenku mu vznika?
    Dakujem

    Vlasta je offline (nepripojený) Vlasta

    Vlasta
    tkt Pozri príspevok
    Dobry den,
    chcel by som sa spytat, zamestnanec nastupil do prac.pomeru 19.2.2007, na prva PN trvala 12 dní v 04/2007, na druhu PN nastupil 13.7. 2007, ukoncil PN 30.4.2008. Aky narok na dovolenku mu vznika?
    Dakujem
    Mne to vychádza na 14 dní (ak nemá odpracovaných 15 rokov).

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    tkt Pozri príspevok
    Dobry den,
    chcel by som sa spytat, zamestnanec nastupil do prac.pomeru 19.2.2007, na prva PN trvala 12 dní v 04/2007, na druhu PN nastupil 13.7. 2007, ukoncil PN 30.4.2008. Aky narok na dovolenku mu vznika?
    Dakujem
    Za ktorý rok - 2007 alebo 2008?

    V 2007 má nárok na 10/12 - 3/12, t.j. 8/12 z ročného nároku. Rok 2008 ti z uvedených údajov neviem povedať.

    Hepi je offline (nepripojený) Hepi

    obyčajná vydatá žena Hepi
    Skúšala som počítať a vyšlo mi, že za minulý rok má nárok na 13 dní /ak má zo zákona 20 dní/, lebo bol PN viac ako 100 dní, čím by sa mu mala krátiť dovolenka o 1/12. No a na tento rok má nárok na celú dovolenku.
    Chobot ma predbehol, to znamená, že sa mýlim?

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Hepi Pozri príspevok
    Skúšala som počítať a vyšlo mi, že za minulý rok má nárok na 13 dní /ak má zo zákona 20 dní/, lebo bol PN viac ako 100 dní, čím by sa mu mala krátiť dovolenka o 1/12. No a na tento rok má nárok na celú dovolenku.
    Chobot ma predbehol, to znamená, že sa mýlim?
    Veď aj mne to vychádza na 13, resp. 13,5 dňa.

    tkt je offline (nepripojený) tkt

    tkt
    Dakujem, on trocha taky komplikovany zamestnanec, ukoncil sice PN 30.4. ale nenastupil od 1.5. resp. 2.5. do prace, vraj chce ist na dalsiu PN alebo skoncit PP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.