Zavrieť

Porady

Dodávateľ z EU, neplatca DPH

Dobrý deň,
dodávateľ z EU, ktorý nie je platcom DPH, nám vystavil faktúru za službu - ide o spoluprácu na českom vydaní istej publikácie. Máme túto faktúru my ako platci DPH samozdaniť, alebo nevstupuje do výkazu DPH vôbec ?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    dôležité je si zadefinovať miesto dodania služby. ale to neurčíme skôr kým nebudeme vedieť aký druh presne pre vás robil. Dá sa ta služba začleniť medzi služby uvedené v § 15 ods. 8? Aký druh je to služby - prekladateľská?spracovanie údajov? alebo niečo také?

    Lali je offline (nepripojený) Lali

    Lali
    By som povedala, že sú to služby prekladateľské - my mu pošleme slovenskú verziu - kokrétne geografické názvy a on ich prekladá do češtiny. Na faktúre je napísané - spolupráca na geografických podkladoch.
    Ďakujem.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Lali Pozri príspevok
    By som povedala, že sú to služby prekladateľské - my mu pošleme slovenskú verziu - kokrétne geografické názvy a on ich prekladá do češtiny. Na faktúre je napísané - spolupráca na geografických podkladoch.
    Ďakujem.
    Z uvedeného vyplýva, že sú to služby podľa §15, odt.8, písm. b.
    Potom ideme na znenie § 15, bod 7 - ten hovorí, že miestom dodania je miesto kde ma odberateľ tejto služby sídlo, ....
    daňová povinnosť je prenesená na odberateľa a zároveň ako platiteľ máte nárok na odpočet Dph na vstupe.

    Lali je offline (nepripojený) Lali

    Lali
    Ďakujem. Mňa pletie to, že dodávateľ nie je platcom DPH. Tak aká daňová povinnosť sa vlastne na nás prenáša ? Keď on nie je platcom DPH, tak by som povedala, že žiadna. Keď je dodávateľ platcom DPH tak mi jasné, že daňová povinnosť prechádza na príjemcu, teda nás. V takomto zmysle aj my vystavujeme faktúry do EU - s tým, že fakturované nie je predmetom dane na území SR a daňová povinnosť prechádza na príjemcu. Je jedno, či je alebo nie je príjemca platcom DPH. Za vetou - dodávateľ nie je platcom DPH by mala byť aj veta - daňová povinnosť prechádza na príjemcu ? Prepáčte, ale fakt tomu nerozumiem, nedáva mi to zmysel. Ďakujem za trpezlivosť.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    §15/8b - miesto dodania služby podľa ods. 7 je sídlo odberateľa, v tomto prípade Vaše. Daň priznať a odviesť je teda Vašou povinnosťou (§69/3).
    Zároveň Vám vzniká právo na odpočet dane ( §49/2b; §51/1b

    Dodávateľ z EU, neplatca DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.