Zavrieť

Porady

paušálne výdavky a ukončenie živnosti

zdravím, vie mi niekto poradiť v tejto veci.
živnostník, ktorý si uplatňoval výdavky percentom z príjmu, skončil
živnosť k 15. 2.2008. V januári mal príjem fa za december 2007
a výdavok iba príspevok do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Mám príjem
za faktúru uhradenú v januári zahrnúť do daň. priznania r.2007 a týmto
považovať za vysporiadané. Zásoby ani iné pohľadávky nemá.
Díky
Usporiadat
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
EVEK Pozri príspevok
zdravím, vie mi niekto poradiť v tejto veci.
živnostník, ktorý si uplatňoval výdavky percentom z príjmu, skončil
živnosť k 15. 2.2008.
V januári mal príjem fa za december 2007 (predpokladám, že v januári 2008)
a výdavok iba príspevok do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Mám príjem
za faktúru uhradenú v januári zahrnúť do daň. priznania r.2007 a týmto
považovať za vysporiadané. Nie.
Zásoby ani iné pohľadávky nemá.
Díky
Budete musieť robiť aj DP za r. 2008. Nemôžete priradiť príjmy roku 2008 do príjmov r.2007.
0 0
Jackie Jackie

Jackie je offline (nepripojený) Jackie

prosím o radu, klient ukončil živnosť k 31.10.2007, uplatňoval paušálne výdaje. Posledná vyšlá faktúra však nebola uhradená do dňa skončenia živnosti. Musím ju pripočítať celú ako pohľadávku k základu dane, alebo si z nej môžem odpočítať 40%? Podľa §17ods8 písm.c Zákona o dani z príjmu mi to vychádza tak, že musí pripočítať celú pohľadávku a nemá nárok na žiadne náklady k nej? Ďakujem
0 0
jojko19 jojko19

jojko19 je offline (nepripojený) jojko19

Ahojte. Súrne prosím o radu. Živnosť ukončená 30.06.2007. Za rok 2006 paušálne výdavky. Čo mám robiť v roku 2007? Musím vysporiadať všetky pohľadávky a záväzky. Takže už asi nemôžem uplatňovať paušálne výdavky, hmmm???
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

jojko19 Pozri príspevok
Ahojte. Súrne prosím o radu. Živnosť ukončená 30.06.2007. Za rok 2006 paušálne výdavky. Čo mám robiť v roku 2007? Musím vysporiadať všetky pohľadávky a záväzky. Takže už asi nemôžem uplatňovať paušálne výdavky, hmmm???
Na príjem , ktorý si obrdžal do 30.6.2007 uplatníš 40 % paušálne výdavky.

O ostatné pohľadávky zvýšiš ZD priamo v DP.
0 0
jojko19 jojko19

jojko19 je offline (nepripojený) jojko19

Muška Pozri príspevok
Na príjem , ktorý si obrdžal do 30.6.2007 uplatníš 40 % paušálne výdavky.

O ostatné pohľadávky zvýšiš ZD priamo v DP.
Pohľadávky sú chvalabohu vysporiadané, ostane len nevysporiadané poistné. T.z. len pre kontrolu príjmy - 40% - zaplatené poistné a potom - neuhradené poistné alebo prípadne iné záväzky (cez r.41)?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

jojko19 Pozri príspevok
Pohľadávky sú chvalabohu vysporiadané, ostane len nevysporiadané poistné. T.z. len pre kontrolu príjmy - 40% - zaplatené poistné a potom - neuhradené poistné alebo prípadne iné záväzky (cez r.41)?

c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

.....ak si na paušál.výdavkoch, tak v DP upravuješ iba o zásoby a pohľadávky, tzn., že si iba povyšuje ZD
0 0
jojko19 jojko19

jojko19 je offline (nepripojený) jojko19

Normálne áno, ale teraz ide o ukončenie živnosti. Nemá to na to vplyv?
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Aj pri ukončení živnosti tak postupuješ.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

jojko19 Pozri príspevok
Normálne áno, ale teraz ide o ukončenie živnosti. Nemá to na to vplyv?
Jojko, ten § je práveže najskôr urobený pre "končiacich" živnostníkov:
Viď:
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie(§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý
a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.
(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.



...... a odst. 10/ je pre "preskakujúcich" daňovníkov /účtovníctvo-paušál alebo opačne/.....a musia sa riadiť odstavcom 8) /ktorý je vlastne pre "končiacich"
0 0
jojko19 jojko19

jojko19 je offline (nepripojený) jojko19

DanielaSĽ Pozri príspevok
Aj pri ukončení živnosti tak postupuješ.
Prílohy pri paušálnych výdavkoch nerobím, takže to neuhradené poistné nikde nevykážem. Kedže sa uhradilo až v roku 2008, tak je to už len na triko podnikateľa. Správne?
0 0
halimino halimino

halimino je offline (nepripojený) halimino

Ja sa chcem tiež opýtať k danej téme. Živnostník ukončil činnosť v apríli 2007. Vystavil faktúru spoločnosti, ktorej poskytol služby, avšak táto spoločnosť mu uvedenú faktúru neuhradila a pravdepodobne už ani nikdy neuhradí. Robila som mu DP, no o uvedenej skutočnosti mi nepovedal - faktúru mi nedal. (Až keď si prišiel po vyplnené DP). Nechce si túto pohľadávku zahrnúť do príjmov. Tvrdí - spoločnosť, pre ktorú služby poskytol mu nepotvrdila prevzatie faktúry; on nikdy tie financie nedostane, prečo by z nich mal platiť daň. Myslíte, že to obstojí pred daňovou kontrolou?
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Čiže faktúru si mu ani nedala do jeho pohľadávok?

Ja by som to na tvojom mieste nechala tak...
0 0
halimino halimino

halimino je offline (nepripojený) halimino

Daniela, faktúru som mu do pohľadávok nedala (nikdy som ju nevidela, no je na sumu cca 60 tis. - myslím, že to je dosť). Keďže uvedený živnostník je môj švagor, nechcem aby niekedy v budúcnosti mal problémy s DÚ.

"Ja by som to na tvojom mieste nechala tak..." - takže by si mu to nezarátala do pohľadávok - nezvýšila príjem, keďže ukončil živnosť???
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Ako by sa to DÚ dozvedel? On ju nemá, druhá spoločnosť ju nemá, peniaze nikdy nedostane.... Keby ti to nebol povedal, nevieš ani ty...
Možno to nie je správne riešenie, ale ja by som to nechala tak.
0 0
halimino halimino

halimino je offline (nepripojený) halimino

No však v tom je problém - on ju tej spoločnosti, pre ktorú pracoval dal. Ona mu nepotvrdila jej prevzatie, nakoľko mu bolo povedané, že ju nepreplatia. Môže oponovať tým, že "keďže nemá potvrdené jej prevzatie, oni ju neprevzali". Neviem, asi je to dosť komplikované.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
halimino Pozri príspevok
No však v tom je problém - on ju tej spoločnosti, pre ktorú pracoval dal. Ona mu nepotvrdila jej prevzatie, nakoľko mu bolo povedané, že ju nepreplatia. Môže oponovať tým, že "keďže nemá potvrdené jej prevzatie, oni ju neprevzali". Neviem, asi je to dosť komplikované.
A čo keď tá spoločnosť tú faktúru zaúčtovala do nákladov, len neuhradila.
0 0
halimino halimino

halimino je offline (nepripojený) halimino

Práve to ma trápi najviac. Dali by ste mu to do príjmov???
0 0
jojko19 jojko19

jojko19 je offline (nepripojený) jojko19

Muška Pozri príspevok

...... a odst. 10/ je pre "preskakujúcich" daňovníkov /účtovníctvo-paušál alebo opačne/.....a musia sa riadiť odstavcom 8) /ktorý je vlastne pre "končiacich"
Ďakujem. Veľmi si mi pomohla, čiže s nezaplateným poistným k 30.06.07 už nerobím nič?
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
halimino Pozri príspevok
No však v tom je problém - on ju tej spoločnosti, pre ktorú pracoval dal. Ona mu nepotvrdila jej prevzatie, nakoľko mu bolo povedané, že ju nepreplatia. Môže oponovať tým, že "keďže nemá potvrdené jej prevzatie, oni ju neprevzali". Neviem, asi je to dosť komplikované.
Aha, takže tá spoločnosť jeho faktúru má...v tom prípade je potrebné navýšiť v DP jeho príjem. Ja som myslela, že ani tá spoločnosť ju nemá.
No ale ak on s tým nesúhlasí a ani ti spomínanú faktúru nedal, ako máš vedieť ? Je za to zodpovedný sám. Upozorni ho na to, čo je podľa zákona správne a ak ti ju ani potom nedá, vykašli sa na to.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Aby si si bola istá či predmetnú faktúru daná spoločnosť má v učtovníctve, požiadaj ich o odsúhlasenie zostatkov. Prikladám súbor.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať