Zavrieť

Porady

Stravné a stravné lístky SZČO

SZČO vykonáva 10 -15 dní prácu v ČR, vtedy má nárok na stravné+ vreckové. Zbytok pracovných dní vykonáva v mieste bydliska. Má nárok na stravné lístky? Musí pracu nejakým spôsobom vykázať?
Ď.
Usporiadat
slovex slovex

slovex je offline (nepripojený) slovex

SZČO má nárok na stravné vo výške 89,- Sk za každý odpracovaný deň vrátane víkendov pokiaľ vie preukázať že skutočne pracoval
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Ellinka Pozri príspevok
SZČO vykonáva 10 -15 dní prácu v ČR, vtedy má nárok na stravné+ vreckové. Zbytok pracovných dní vykonáva v mieste bydliska. Má nárok na stravné lístky? Musí pracu nejakým spôsobom vykázať?
Ď.
Dôkazom jeho práce sú dosiahnuté príjmy zo svojej činnosti.
Prácu vo sviatky a cez víkend je dobré nejakým spôsobom dokladovať napr. monážnym listom a pod.
Naposledy upravil tinaM : 01.03.08 at 20:17
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
tinaM Pozri príspevok
Dôkazom jeho práce sú dosiahnuté príjmy zo svojej činnosti.
Prácu vo sviatky a cez víkend by je dobré nejakým spôsobom dokladovať napr. monážnym listom a pod.
Účtovník ako má dokázať, že ešte v nedelo o 11 večer sedel pri počítači a nadával na klienta, že aký má bordel v papieroch?
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

smith Pozri príspevok
Účtovník ako má dokázať, že ešte v nedelo o 11 večer sedel pri počítači a nadával na klienta, že aký má bordel v papieroch?
Prevedie daňovákov "PORADOU" a tam je dôkaz jasný, že pracoval.
Problém je len v tom, že nie sú dosiahnuté príjmy.
..........alebo aj hej - súhlasy a ocenenia . No je pravda, že to nie sú zdaniteľné príjmy.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
tinaM Pozri príspevok
Prevedie daňovákov "PORADOU" a tam je dôkaz jasný, že pracoval.
Problém je len v tom, že nie sú dosiahnuté príjmy.
..........alebo aj hej - súhlasy a ocenenia . No je pravda, že to nie sú zdaniteľné príjmy.
Účas na porade niekedy má aj za následok stratu nervov.
0 0
Denisa13 Denisa13

Denisa13 je offline (nepripojený) Denisa13

prosím o radu...ak SZČO má faktúru a k nej je rozpis odpracovaných hodín, môžem tento rozpis použiť a odúčtovať mu stravné na každý jeden deň podľa zákona? Nemusí mať o tom žiadne doklady? Teda počet dní a na to stravné * 89 Sk??? Ďakujem za radu.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Denisa13 Pozri príspevok
prosím o radu...ak SZČO má faktúru a k nej je rozpis odpracovaných hodín, môžem tento rozpis použiť a odúčtovať mu stravné na každý jeden deň podľa zákona? Nemusí mať o tom žiadne doklady? Teda počet dní a na to stravné * 89 Sk??? Ďakujem za radu.
Áno, dá sa to považovať ako dôkaz o tom kedy a koľko pracoval.

Oprava na základe príspevku od Pauly. Neuvedomil som, že stravne môže si účtovať jedine ak bol na "služobke", teda mimo miesta výkonu svojej profesie.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Denisa13 Pozri príspevok
prosím o radu...ak SZČO má faktúru a k nej je rozpis odpracovaných hodín, môžem tento rozpis použiť a odúčtovať mu stravné na každý jeden deň podľa zákona? Nemusí mať o tom žiadne doklady? Teda počet dní a na to stravné * 89 Sk??? Ďakujem za radu.


Nemôže. Do výdavkov si môže dať vopred zakúpené stravné lístky, resp. uplatniť bločky z reštaurácie (výdavok do sumy 89,- Sk.)
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Paula Pozri príspevok
Nemôže. Do výdavkov si môže dať vopred zakúpené stravné lístky, resp. bločky z reštaurácie.
Len doplním.
Ak chodil za prácou vlastným autom, môže si toto stravné uplatniť v cestovnom príkaze ako náhradu.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

tinaM Pozri príspevok
Len doplním.
Ak chodil za prácou vlastným autom, môže si toto stravné uplatniť v cestovnom príkaze ako náhradu.


Aj peškom môže kráčať

KSENP
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Paula Pozri príspevok
Aj peškom môže kráčať

KSENP
Áno, je to pravda.
Neviem prečo som tam dala to auto. Asi preto, lebo som odpovedala Deniske v inej téme, ktorá súvisela s jazdami vlastným autom.
0 0
Denisa13 Denisa13

Denisa13 je offline (nepripojený) Denisa13

ďakujem poraďáci, som tu nováčik a učím sa pracovať s poradou, ale som rada, že ste. Teraz som však v pomikove. Toho SZČO som myslela tak, že chodí svojim autom denne vykonávať prácu na základe zmluvy. Potom vyfakturuje obdobie a ku faktúre je pripojený doklad o odpracovaných dňoch a hodinách. Tak som myslela, či stravné uplatniť na základe tohto dokumentu. Ale nemá zakúpené lístky a ani žiadne doklady z ERP. Čítam tu už celú noc pomaly a stále som z toho pafff, ale podľa mňa nemôže nič s tým zrobiť. Vychádza mu strašne vysoký DZ, tak špekulujem. ďakujem ešte raz za rady....
0 0
Ellinka Ellinka

Ellinka je offline (nepripojený) Ellinka

... takže ak sú kúpi stravné lístky môže si ich dať do nákladov?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Denisa13 Pozri príspevok
ďakujem poraďáci, som tu nováčik a učím sa pracovať s poradou, ale som rada, že ste. Teraz som však v pomikove. Toho SZČO som myslela tak, že chodí svojim autom denne vykonávať prácu na základe zmluvy. Potom vyfakturuje obdobie a ku faktúre je pripojený doklad o odpracovaných dňoch a hodinách. Tak som myslela, či stravné uplatniť na základe tohto dokumentu. Ale nemá zakúpené lístky a ani žiadne doklady z ERP. Čítam tu už celú noc pomaly a stále som z toho pafff, ale podľa mňa nemôže nič s tým zrobiť. Vychádza mu strašne vysoký DZ, tak špekulujem. ďakujem ešte raz za rady....
Deniska, vyúčtovanie pracovných ciest spravidla patrí do kompetencie mzdárky. Aby si to vedela perfektne urobiť, potrebuješ si hlavne prečítať zákon, v tomto prípade zákon o cestovných náhradách. Nájdeš ho na porade na 1. strane.
Ak chce szčo uplatniť nejaké výdavky v účtovníctve, musí k tomu doložiť doklady. To na čo sa pýtaš, sú pravdepodobne pracovné cesty szčo. Samozrejme že má vysoký základ dane, keď má príjmy a nevyúčtoval všetky výdavky. Tlačivo na vyúčtovanie PC nájdeš v sekcii "tlačivá". Ale forma vyúčtovania PC nie je predpísaná, preto môžeš použiť aj vlastnú tabuľku vypracovanú v exceli, ale aj ten doklad o odprac. dňoch a hodinách, avšak musíš ho doplniť v každom dni o sumu stravného vypočítanú podľa časových pásiem (viď zákon) a o prejazdené km, podľa ktorých si szčo môže uplatniť náhradu za PHL, a ak to vozidlo je jeho vlastné, tak si môže uplatniť aj základnú náhradu 6,20 Sk/km.
S používaním vlastného auta na podnikanie súvisia aj povinnosti vyplývajúce zo zákona o dani z motorových vozidiel.
Ostatné si musíš doštudovať zo zákona alebo tu na porade. Tu je všetky už xxx-krát vysvetlené.
0 0
Denisa13 Denisa13

Denisa13 je offline (nepripojený) Denisa13

ďakujem za odpoveď. Vieš zákony študujem a ináč mimochodom pracujem aj ako mzdárka. Lenže JÚ robím doma popri zamestnaní a myslela som, že som nováčik tu na porade. Samozrejme uplatňujem mu aj tých 6,20 a jazdy evidujem v knihe jázd, tam dopisujem aj nákup, teda čerpanie PHL. Išlo mi len o to, že ak SZČO dokáže, že pracoval v ten deň, tak si môže podľa zákona uplatniť tých 89 Sk stravné aj keď nemá stravné lístky zakúpené a ani žiadne doklady z ERP? Asi sa nevyjadrujem správne, sorry a díky ti moc.
0 0
Denisa13 Denisa13

Denisa13 je offline (nepripojený) Denisa13

stravné lístky si môže dať do nákladov podľa odpracovaných dní, treba však brať ohľad aj na zákonník práce. Do nákladov si môže dať podľa zákona 89 Sk.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Denisa13 Pozri príspevok
. Išlo mi len o to, že ak SZČO dokáže, že pracoval v ten deň, tak si môže podľa zákona uplatniť tých 89 Sk stravné aj keď nemá stravné lístky zakúpené a ani žiadne doklady z ERP?.

Pokiaľ si nebude účtovať stravné v ten odpracovaný deň v rámci pracovnej cesty, potom si nemôže uplatniť tých 89,- nijakým paušálom, iba na základe zakúpeného SL alebo dokladu z reštaurácie. Aj keď dokáže, že pracoval, bez dokladu nemôže uplatniť nič.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Denisa13 Pozri príspevok
ďakujem za odpoveď. Vieš zákony študujem a ináč mimochodom pracujem aj ako mzdárka. Lenže JÚ robím doma popri zamestnaní a myslela som, že som nováčik tu na porade. Samozrejme uplatňujem mu aj tých 6,20 a jazdy evidujem v knihe jázd, tam dopisujem aj nákup, teda čerpanie PHL. Išlo mi len o to, že ak SZČO dokáže, že pracoval v ten deň, tak si môže podľa zákona uplatniť tých 89 Sk stravné aj keď nemá stravné lístky zakúpené a ani žiadne doklady z ERP? Asi sa nevyjadrujem správne, sorry a díky ti moc.
1. Stravné v rámci odpracovaných dní: Musí mať zakúpené SL alebo doklady z reštaurácie o stravovaní,
2. stravné ohľadne zákona o cest.náhradách: ak je na prac.ceste, patrí mu stravné, aj bez preukázania, či sa na služobke stravoval.
0 0
Denisa13 Denisa13

Denisa13 je offline (nepripojený) Denisa13

Petra29 díky za vysvetlenie, tak podľa teba ak SZČO dochádza na základe zmluvy denne na miesto výkonu práce, tak to môžem dať ako pracovná cesta a dať mu stravné aj bez dokladov?
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Denisa13 Pozri príspevok
Petra29 díky za vysvetlenie, tak podľa teba ak SZČO dochádza na základe zmluvy denne na miesto výkonu práce, tak to môžem dať ako pracovná cesta a dať mu stravné aj bez dokladov?
Jednoducho povedané: ak podniká v Košiciach /miesto podnikania, pravidelné pracovisko/ a má klienta v Prešove, s ktorým každý deň rieši "niečo" v rámci obchodno-dodávateľských vzťahov a potrebuje za ním každý deň vycestovať, ide o služobnú cestu a uznané stravné.
Ak ide o to, že ku klientovi dochádza a u neho pracuje síce ako SZČO, ale má to známky závislej práce, tak to je už úplne iná téma.
0 0
Načítať ďalšie