Zavrieť

Porady

prijem a vypocet vymeriavacieho zakladu

prosim poradte: clovek bol pol roka zivnostnik a mal prijem aj z autorskych honorarov, potom prerusil zivnost a mal prijem len z autorskych honorarov. ...ako sa urci vymeriavaci zaklad pre odvody do poistovni?...vymeriavaci zaklad ovplyvnuju aj autorske honorare, alebo sa z tychto prijmov len jednorazovo zaplati zdravotka pri rocnom zuctovani?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    lea77777 Pozri príspevok
    prosim poradte: clovek bol pol roka zivnostnik a mal prijem aj z autorskych honorarov, potom prerusil zivnost a mal prijem len z autorskych honorarov. ...ako sa urci vymeriavaci zaklad pre odvody do poistovni?...vymeriavaci zaklad ovplyvnuju aj autorske honorare, alebo sa z tychto prijmov len jednorazovo zaplati zdravotka pri rocnom zuctovani?
    Ovplyvňuje, príjem podľa autorského zákona sa považuje za príjmom podľa §6 ods.2 písm. a).

    A podľa § 13 ods.6 zákona o Zdrav.poistení

    (6) Vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby je vo výške podielu základu dane z príjmu fyzických osôb podľa osobitného predpisu46) okrem vyňatých príjmov, dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorý nie je znížený o poistné na verejné zdravotné poistenie a 2, 14.

    lea77777 je offline (nepripojený) lea77777

    lea77777
    ok, chapem, ale ake je rozhodujuce obdobie? ked zivnost bola len 6 mesiacov a autorske honorare 12...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    lea77777 Pozri príspevok
    ok, chapem, ale ake je rozhodujuce obdobie? ked zivnost bola len 6 mesiacov a autorske honorare 12...
    Rozhodujúce obdobie je predchádzajúci rok.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Do VZ na SP sa autorské honoráre nezapočítavajú.

    Do VZ na ZP sa autorské honoráre započítavajú.

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    Jozef Mihál Pozri príspevok
    Do VZ na SP sa autorské honoráre nezapočítavajú.
    Asi mi niečo v sledovaní zákonotvorby ušlo, lebo neviem nájsť takú zmenu v §§ 14, 15 a 138 zákona 461/2003 Z.z. od 28.11.2006, ktorá by spôsobila zmenu výkladu tohoto problému uvedenú v DRAKOVI.
    Vtedy bol výklad o započítaní príjmov z autorských honorárov do VZ pre SP pri súbehu s príjmami zo živnosti opačný. Doteraz je tam ten príspevok nezmenený.
    Rada by som v tomto mala jasno a preto poprosím o vysvetlenie zmeny výkladu. Prečo je to teraz naopak ?

    http://www.porada.sk/336007-post2.html

    lea77777 je offline (nepripojený) lea77777

    lea77777
    prosim, poradi niekto? teraz som zmatena...

    Vymeriavaci zaklad SP...zaratat prijem z honorarov?

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    lea77777 Pozri príspevok
    prosim, poradi niekto? teraz som zmatena...

    Vymeriavaci zaklad SP...zaratat prijem z honorarov?
    Ja tiež.

    prijem a vypocet vymeriavacieho zakladu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.