Zavrieť

Porady

Neplatca blokuje na ERP s DPH

Dnes mi doniesol nádejný klient doklady a hneď prvý pohľad do knihy výkazov tržieb ERP ma šokoval. Klient nie je a ani nikdy nebol platcom DPH (overila som si na stránke DR), ale blokuje s DPH. Čo s tým teraz? Má túto DPH odviesť? Predpokladám, že áno a urýchlene dať preprogramovať kasu. Alebo máte iný názor?
V § 71 ods.6 ZDPH sa píše:

(6) Ak platiteľ vo faktúre uvedie vyššiu sumu dane, ako je povinný platiť podľa tohto zákona, je povinný platiť túto vyššiu sumu dane.

A ako mu to vlastne účtovať v roku 2007? Neviem, ako to mal účtované v roku 2006 (vtedy začal). Zaúčtujem do príjmov celé sumy a DPH na konci roka preúčtujem ID do nákladov so súčasným vznikom záväzku voči DÚ? Poraďte prosím, lebo sa z toho zjaším.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    aktaK je offline (nepripojený) aktaK

    aktaK
    prepac, neporadim Ti, ale dovolim si dat len taku poznamocku, ze zjasit by sa mal hadam ten klient...

    p.s. ale hadam najlepsie riesenie necakat a ist najkratsou cestou na DU - aj s vinnikom a pytat odpoved na riesenie prave tam a az potom sa trapit nad tym, ako to dalej zauctovat - v zavislosti aku alternativu oni ponuknu
    Naposledy upravil aktaK : 04.03.08 at 11:14

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Lydka R Pozri príspevok
    Dnes mi doniesol nádejný klient doklady a hneď prvý pohľad do knihy výkazov tržieb ERP ma šokoval. Klient nie je a ani nikdy nebol platcom DPH (overila som si na stránke DR), ale blokuje s DPH. Čo s tým teraz? Má túto DPH odviesť? Predpokladám, že áno a urýchlene dať preprogramovať kasu. Alebo máte iný názor?
    V § 71 ods.6 ZDPH sa píše:

    (6) Ak platiteľ vo faktúre uvedie vyššiu sumu dane, ako je povinný platiť podľa tohto zákona, je povinný platiť túto vyššiu sumu dane.

    A ako mu to vlastne účtovať v roku 2007? Neviem, ako to mal účtované v roku 2006 (vtedy začal). Zaúčtujem do príjmov celé sumy a DPH na konci roka preúčtujem ID do nákladov so súčasným vznikom záväzku voči DÚ? Poraďte prosím, lebo sa z toho zjaším.
    Zaujímavá situácia. Ak na svojich dokladoch z ERP neuvadzal IČ DPH, tak doklad neobsahoval náležitosti, aby si odberatelia mohli uplatniť odpočet, ale toto teraz neriešime.

    Na túto situáciu sa vzťahuje § 69, odst. 5
    § 69
    Osoby povinné platiť daň
    správcovi dane

    (5) Ak osoba, ktorá nie je platiteľom, pri dodaní tovaru alebo služby uvedie vo faktúre uvedie vo faktúre alebo v inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň.

    Domnievam sa, ža ak zinkasovanú daň má firma odviesť tak, na účet 604 v PU by sa mal účtovať len základ dane, čiže len toto vstupuje do príjmov.

    Ešte predtým ho "skonsolidujte", aby sa chyba neťahala.

    Neplatca blokuje na ERP s DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.