Zavrieť

Porady

Danova strata

Dobry den,

prosim o radu. Firma dosiahla nasledovne HV:
2003 - strata 53 000 sk
2004 - strata 250 000 sk
2005 - zisk 1 000 000 sk
2006 - zisk 1000 000 sk

V rokoch 2005,2006 neodpocitala straty z 2003 a 2004. Moze to urobit v roku 2007, ked je v zisku 700 000 sk? alebo musi podat dodatocne DP za rok 2005?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    v roku 2007 môžete odpočítať úhrn daňových strát za rok 2003 a 2004...nemusí podávať dodatočné daňové priznanie keďže na uplatnenie straty má päť rokov. Stratu z roku 2003 môžete najneskôr uplatniť do konca roku 2008 a z roku 2009 do konca roku 2009 nič vám nebráni však uplatniť ich spolu v roku 2007

    sisast je offline (nepripojený) sisast

    sisast
    Dakujem, mam rovnaky nazor ako vy, ale dnes ma na DU BA 4 (informacie) presviedcali, ze je to manipulacia s HV a musim zacat bezprostredne nasledujucim obdobim, v ktorom dosiahnem zisk. Po mojej argumentacii, mi pan povedal, ze je to nestandardne a ze vsetci to uplatnuju hned, ako dosiahnu prvy zisk. A preto sa DU tymto problemom nezaoberal. Je fakt, ze ani v odbornej literature, ani v komentaroch som tento pripad nenasla.

    Pokyn k uplatneniu odpočtu daňovej straty v daňovom priznaní od 1.1.2004 podľa § 34 zákona č. 366/1999 Z.z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov a § 30 zákona
    č. 595/2003 Z z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov
    okrem ineho hovori:

    - od základu dane môže daňovník odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období,
    - daňovník začne s odpočtom straty počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola strata vykázaná.

    oriesok je offline (nepripojený) oriesok

    žena-optimista oriesok
    Takže si za 2007 môže uplatniť stratu 303 000 Sk? Ešte som neučtovala stratu. A čo keď bola strata aj v 2005 a 2006 napr.po 100 000SK,aj táto sa v 2007 uplatní? alebo v akej výške?Samozrejme za predpokladu že bol v 2007 zisk.
    človiečik Vladimír Ozimý
    sisast Pozri príspevok
    Dakujem, mam rovnaky nazor ako vy, ale dnes ma na DU BA 4 (informacie) presviedcali, ze je to manipulacia s HV a musim zacat bezprostredne nasledujucim obdobim, v ktorom dosiahnem zisk. Po mojej argumentacii, mi pan povedal, ze je to nestandardne a ze vsetci to uplatnuju hned, ako dosiahnu prvy zisk. A preto sa DU tymto problemom nezaoberal. Je fakt, ze ani v odbornej literature, ani v komentaroch som tento pripad nenasla.

    Pokyn k uplatneniu odpočtu daňovej straty v daňovom priznaní od 1.1.2004 podľa § 34 zákona č. 366/1999 Z.z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov a § 30 zákona
    č. 595/2003 Z z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov
    okrem ineho hovori:

    - od základu dane môže daňovník odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období,
    - daňovník začne s odpočtom straty počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola strata vykázaná.
    Citácia zákona § 30

    Od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná

    Ak tam najdete terminus technikus zisk a povinnosť uplatniť stratu v prvom roku...tak potom majú pravdu. Ja tam nič také nevidím. To bezprostredne nasledujúce obdobie znamená že na uplatnenie máme 5 rokov od vzniku straty. Potom to právo zaniká. Ako si ja rozvrhnem stratu je len na mne a je to moja manipuláciu s HV. Toto mi zákon umožňuje a v živote nemajú šancu ma kvôli tomu sankcionovať. Na DU BA 4 by si mali prečitať zákon.
    Naposledy upravil Vladimír Ozimý : 06.03.08 at 20:58

    vanea je offline (nepripojený) vanea

    vanea
    Prosím Vas, mozete mi poradit?
    SZČO mala v roku 2003 danovu stratu 197.353 Sk
    V roku 2004 mala stratu 230.004 Sk
    V roku 2005 bol zisk nejakych 13.000 ale strata sa neodpocitala
    V rok 2006 bol zisk 336.384 Sk a tak si danovnik uplatnil stratu roku 2003 celu
    a cast straty z roku 2004 a to vo vyske 139.031 Sk
    Pytam sa, ci si moze zbytok straty z roku 2004 uplatnit teraz v roku 2007 (samozrejme ze rok 2007 je vo väčšom zisku ako je zbytok straty)
    Dakujem !

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    vanea Pozri príspevok
    Prosím Vas, mozete mi poradit?
    SZČO mala v roku 2003 danovu stratu 197.353 Sk
    V roku 2004 mala stratu 230.004 Sk
    V roku 2005 bol zisk nejakych 13.000 ale strata sa neodpocitala
    V rok 2006 bol zisk 336.384 Sk a tak si danovnik uplatnil stratu roku 2003 celu
    a cast straty z roku 2004 a to vo vyske 139.031 Sk
    Pytam sa, ci si moze zbytok straty z roku 2004 uplatnit teraz v roku 2007 (samozrejme ze rok 2007 je vo väčšom zisku ako je zbytok straty)
    Dakujem !
    Je možné.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.