Zavrieť

Porady

DPH a nájom

Chcem sa opýtať, či môže platca DPH v prípade, že prenajíma priestory inej osobe, neuplatniť DPH za tento nájom. V zákone je, že nájom je oslobodený od DPH a platca sa môže rozhodnúť, či DPH uplatní alebo nie. Prípadne, či sú tam nejaké obmedzenia.
Ďakujem pekne za odpoveď.
Beata
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
On ide tento priestor prenajímať platcovi DPH alebo neplatcovi DPH?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

beata.b Pozri príspevok
Chcem sa opýtať, či môže platca DPH v prípade, že prenajíma priestory inej osobe, neuplatniť DPH za tento nájom. V zákone je, že nájom je oslobodený od DPH a platca sa môže rozhodnúť, či DPH uplatní alebo nie. Prípadne, či sú tam nejaké obmedzenia.
Ďakujem pekne za odpoveď.
Beata
Rozhodnúť sa môže, ak je nájomca platiteľom DPH...
0 0
beata.b beata.b

beata.b je offline (nepripojený) beata.b

Prenajíma priestory občianskému združeniu a neziskovke.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

beata.b Pozri príspevok
Chcem sa opýtať, či môže platca DPH v prípade, že prenajíma priestory inej osobe, neuplatniť DPH za tento nájom. V zákone je, že nájom je oslobodený od DPH a platca sa môže rozhodnúť, či DPH uplatní alebo nie. Prípadne, či sú tam nejaké obmedzenia.
Ďakujem pekne za odpoveď.
Beata
38 par. mi umožňuje sa rozhodnúť, či platiteľovi dám bez alebo v režime DPH.

Ak prenajmem nehnuteľnost neplatiteľovi DPH, nájom je vždy od dane oslobodený (či už ide o občana, FO neplatiteľov, resp PO neplatiteľov).

Tu však je potrebné i zvažovať stuácie.
Ak prenajímem priestory, nehnuteľnosť. Nemôžeme zabudnúť na par. 54 z o DPH. Ak si platiteľ odpočítal daň z tovarov a služieb a použije ho na dodávky tovarov a služieb bez možnosti odpočítania dane (ak zvažujete o nájme ako oslobodenom), je potrebné urobiť úpravu dane odpočítanej pri IM, pretože dosšlo k zmene účelu použitia majetku.

1. toto je jedna vec
NApr. kúpim nehnutenosť za 1.mil Sk ZD+DPH. Ak som si odpočítala DPH vo výške 190 000, Sk (resp. som na nehnuteľnosti urobila TZ), je potrebné vypočítať a odviesť daň DU v alikvotnej čiastke (pri nehnuteľnostiach je jej uprava 10 ročná). Treba pozrieť i prílohu z o DPH č.1

2. vec.
Ak budem ako platiteľ DPH poskytovať nájom oslobodený od dane. Pristupujem na výpočet koef, par. 50 zákona.

Záver: treba si všetko premyslieť, pretože v súvislosti s prenájmom mám i nejaký závazok voči DU, z nohých titulov.

Ešte jeden Pr.
Obstarávam nehnuteľnosť za 3 mil. Sk. Odpočítavam si DPH za každú dodávku tovarov a služieb. Odpočílala som si už výšku 570 000, Sk. Zaradím nehnuteľnosť do používania a nájdem si nájomcov, kt. sú buď občania, nplatiteľia DPH, resp. budem považovaž nájom pre platiteľa za oslobodený. ČO mi z toho vyplýva? Vrátiť celú odpočítanu DPH DU v sume 570 000, Sk.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

betka Pozri príspevok
Ešte jeden Pr.
Obstarávam nehnuteľnosť za 3 mil. Sk. Odpočítavam si DPH za každú dodávku tovarov a služieb. Odpočílala som si už výšku 570 000, Sk. Zaradím nehnuteľnosť do používania a nájdem si nájomcov, kt. sú buď občania, nplatiteľia DPH, resp. budem považovaž nájom pre platiteľa za oslobodený. ČO mi z toho vyplýva? Vrátiť celú odpočítanu DPH DU v sume 570 000, Sk.
Pokúsiť sa zvážiť aj následovné riešenie :
Prenajať priestor platcovi Dph-nájomcovi a nájomca /platca Dph/ bude prenajímať priestor podnájomcom /ktorí už nie sú platcami/.

Záver: Vlastník nehnuteľnosti nerobí žiadné úpravy v odpočítanej Dph.

Samozrejme, nie vždy je také riešenie realizovateľné. /ale ak sa dá ...je to výhodnejší postup pre vlastníka nehnuteľnosti./
0 0
martina2006 martina2006

martina2006 je offline (nepripojený) martina2006

Môže SZČO prenajímať jednu nehnuteľnosť neplatcovi DPH - kde bude fakturovať nájom bez DPH a druhú nehnuteľnosť platcovi DPH
- kde bude fakturovať nájom s DPH?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
môže samozrejme. ak prenajíma platiteľ dane nehnuteľnosť neplatiteľovi nemôže sa rozhodnúť. Musí vždy faktúrovať bez DPH. Ak prenajíma platiteľovi rozhodne sa či mu službu zdaní alebo oslobodí, pričom každý prenájom voči platiteľovi posúdi individuálne. T.j. jednému platiteľovi môže zdaňovať inému nemusí...
Naposledy upravil Vladimír Ozimý : 06.03.08 at 14:06
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

martina2006 Pozri príspevok
Môže SZČO prenajímať jednu nehnuteľnosť neplatcovi DPH - kde bude fakturovať nájom bez DPH a druhú nehnuteľnosť platcovi DPH
- kde bude fakturovať nájom s DPH?
Ak je platiteľom DPH, tak áno. Nezabudnúť však na koeficient...
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Ak prenajímam 2 domy, jeden platiteľovi DPH a druhý neplatcovi DPH, neplatcovi fakturujem bez DPH, platcovi som sa rozhodla fakturovať s DPH - ako použijem koeficient?
U neplatcu DPH koeficientom prepočítam aj náklady na energie? Tieto energie fakturujem ale už s DPH áno?
a keď fakturujem platiteľovi DPH nájom - fakturujem mu s DPH. A pri došlých faktúrach za energie už koeficient nepoužívam-keďže fakturujem nájom s DPH?
Ďakujem za pomoc
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

erika_H Pozri príspevok
Ak prenajímam 2 domy, jeden platiteľovi DPH a druhý neplatcovi DPH, neplatcovi fakturujem bez DPH, platcovi som sa rozhodla fakturovať s DPH - ako použijem koeficient?
U neplatcu DPH koeficientom prepočítam aj náklady na energie? Tieto energie fakturujem ale už s DPH áno?
a keď fakturujem platiteľovi DPH nájom - fakturujem mu s DPH. A pri došlých faktúrach za energie už koeficient nepoužívam-keďže fakturujem nájom s DPH?
Ďakujem za pomoc
Zaujíma Ťa hlavne neplatca. Ak robíš výstup od dane oslobodený, musíš pri vstupe zvažovať načo použiješ prijaté plnenie. Bud celé na zdaňované plnenia, buď celé na oslobodené, alebo kombinovane. Ak maš nákup, ktorý slúži na poskytovanie aj oslobodených. aj zdaňovaných plnení na výstupe, tak vdedy dph na vstupe krátiš koeficientom.
Ak v cene oslobodeného nájmu nie sú energie, fakturuješ ich s dph ,
tak nemáš dôvod na vstupe tieto energie krátiť.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

azla Pozri príspevok
Zaujíma Ťa hlavne neplatca. Ak robíš výstup od dane oslobodený, musíš pri vstupe zvažovať načo použiješ prijaté plnenie. Bud celé na zdaňované plnenia, buď celé na oslobodené, alebo kombinovane. Ak maš nákup, ktorý slúži na poskytovanie aj oslobodených. aj zdaňovaných plnení na výstupe, tak vdedy dph na vstupe krátiš koeficientom.
Ak v cene oslobodeného nájmu nie sú energie, fakturuješ ich s dph ,
tak nemáš dôvod na vstupe tieto energie krátiť.
No aby som to dobre pochopila:
napríklad fakturujem neplatcovi DPH nájom 5000 sk + energiu 1000 sk
kedze ked som nakúpila energie za 1000 sk, mám nárok na odpočet DPH celej sumy DPH, tzn. 119 sk

2. prípad je,ak by som nakúpila energiu,a fakturovala aj platcovi aj neplatcovi DPH:
v tomto pripade energiu ked nakupim za 1000 sk, DPH 119 sk prepocitam koeficientom napr. 0,98, tzn. odpocitam DPH 116,50 sk. CHápem to prosím správne?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

erika_H Pozri príspevok
No aby som to dobre pochopila:
napríklad fakturujem neplatcovi DPH nájom 5000 sk + energiu 1000 sk
kedze ked som nakúpila energie za 1000 sk, mám nárok na odpočet DPH celej sumy DPH, tzn. 119 sk

2. prípad je,ak by som nakúpila energiu,a fakturovala aj platcovi aj neplatcovi DPH:
v tomto pripade energiu ked nakupim za 1000 sk, DPH 119 sk prepocitam koeficientom napr. 0,98, tzn. odpocitam DPH 116,50 sk. CHápem to prosím správne?
Mám pocit, že asi nie.
Ešte raz, skúsim .
Koeficient používaš iba vtedy, ak niečo kúpiš a použiješ to na uskutočnenie výstupu aj zdaňovaného aj oslobodeného. Príklad: opraviš strechu na budove, ktorú prenajímaš aj pre platcu aj pre neplatcu.
Nájom fakturuješ s Dph pre platcu , pre neplatcu je oslobodený. Preto tu dph na vstupe si nemôžeš uplatniť celé, iba časť, ktorú vypočítaš po prepočítaní koeficientom.

Ak nakúpiš napr. energie. Pri vstupe si kladieš tú istú otázku. Na aké plnenie to použijem ? Zdaňované, alebo oslobodené? Ak zdaňované, máš nárok na odpočet, ak oslobodené - nemáš nárok na odpočet, ak kombinované prepočítaš nárok na odpočet koeficientom.
A tu pozor.
Ak fakturuješ energie neplatcovi s Dph (napr. 1000,- + 190), znamená, že energie na výstupe zdaňuješ, preto ich na vstupe nekrátiš.
Energie by si na vstupe krátila vtedy, ak by si energie neplatcovi Dph nefakturovala samostatne, ale energie by boli zakalkulované v cene nájmu, a celý nájom na výstupe by si mu fakturovala bez dph ako oslobodený.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

azla Pozri príspevok
Mám pocit, že asi nie.
Ešte raz, skúsim .
Koeficient používaš iba vtedy, ak niečo kúpiš a použiješ to na uskutočnenie výstupu aj zdaňovaného aj oslobodeného. Príklad: opraviš strechu na budove, ktorú prenajímaš aj pre platcu aj pre neplatcu.
Nájom fakturuješ s Dph pre platcu , pre neplatcu je oslobodený. Preto tu dph na vstupe si nemôžeš uplatniť celé, iba časť, ktorú vypočítaš po prepočítaní koeficientom.

Ak nakúpiš napr. energie. Pri vstupe si kladieš tú istú otázku. Na aké plnenie to použijem ? Zdaňované, alebo oslobodené? Ak zdaňované, máš nárok na odpočet, ak oslobodené - nemáš nárok na odpočet, ak kombinované prepočítaš nárok na odpočet koeficientom.
A tu pozor.
Ak fakturuješ energie neplatcovi s Dph (napr. 1000,- + 190), znamená, že energie na výstupe zdaňuješ, preto ich na vstupe nekrátiš.
Energie by si na vstupe krátila vtedy, ak by si energie neplatcovi Dph nefakturovala samostatne, ale energie by boli zakalkulované v cene nájmu, a celý nájom na výstupe by si mu fakturovala bez dph ako oslobodený.
AHÁAA
už tomu rozumiem-aspoň dúfam.
Takže energie-nákup odpočet celej DPH, fakturujem celé s DPH
Ak by som napríklad ale fakturoval neplatcovi DPH cenu za nájom 6000,- Sk mesačne vrátane energií, faktúru moju odberateľskú vystavím bez DPH, došlé faktúry za energiu- DPH na vstupe prepočítam koeficientom áno?
Ostatný nákup tovaru - mám nárok na odpočet celej DPH,keďže predaj tovaru nie je oslobodený DPH ani nemá nič spoločné s nájmom


otázka č.2:
Firma,ktorej idem účtovať doklady,používala minulý rok nesprávny koeficient.Môžem použiť ja ich koeficient z r.2007 (aj keď bol nesprávny) a na konci roka, v daňovom priznaní za IV.Q 2008 vypočítam nový koeficient,ktorý vypočítam z r.2008,a doplatím resp. bude mi vrátená rozdielna DPH..?

Mám to Azla prosím správne?Ďakujem moc
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

erika_H Pozri príspevok
AHÁAA
už tomu rozumiem-aspoň dúfam.
Takže energie-nákup odpočet celej DPH, fakturujem celé s DPH
Ak by som napríklad ale fakturoval neplatcovi DPH cenu za nájom 6000,- Sk mesačne vrátane energií, faktúru moju odberateľskú vystavím bez DPH, došlé faktúry za energiu- DPH na vstupe prepočítam koeficientom áno?
Ostatný nákup tovaru - mám nárok na odpočet celej DPH,keďže predaj tovaru nie je oslobodený DPH ani nemá nič spoločné s nájmom
Rozumieš tomu správne.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

erika_H Pozri príspevok
otázka č.2:
Firma,ktorej idem účtovať doklady,používala minulý rok nesprávny koeficient.Môžem použiť ja ich koeficient z r.2007 (aj keď bol nesprávny) a na konci roka, v daňovom priznaní za IV.Q 2008 vypočítam nový koeficient,ktorý vypočítam z r.2008,a doplatím resp. bude mi vrátená rozdielna DPH..?
V roku 2008 používaš koeficient z predchádzajúceho roku. V decembri 2007 bol vypočítaný nejaký koeficient, ktorý je alebo správny alebo nesprávny. Ak si myslíš, že je nesprávny - nesprávne je aj krátenie Dph v r. 2007.
Odporúčala by so Ti prepočítať koeficient v r. 2007 ešte raz. Ak by sa nanovo vypočítaný odlišoval od toho, aký sa použil pri prepočte Dph v 12/2007, neostáva nič iné iba opraviť Dph 12/2007, prípadne aj 1/2008 (ak je to mesačný platca).
V roku 2008 by som pracovala rozhodne so správnym koeficientom.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Ďakujem Ti veľmi moc za odpovede Azla.SOm rada že už mám v tom jasno.Pekný večer prajem
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobrý deň,prosím Vás,a čo v takom prípade,keď je podnikateľ SZČO, ktorý má okrem činností -napr. predajňa s oblečením, aj 2 domy,ktoré prenajíma ale ako súkromná osoba, nie ako podnikateľ-ako by to bolo s koeficientovaním v takomto prípade?
Všetko platí?normálne zaradí faktúry za elektrinu k tým dvom domom do účtovníctva?prenájom domu-k tomu sú len potvrdenky PPD každý mesiac-nájom vrátane energií (voda a plyn),ale elektrina je samostatne fakturovaná s DPH.
Postupujem
aj v takomto prípade normálne-tzn. všetko zaradím do účtovníctva,tzn. k ostatným dokladom za obchod s oblečením?
Ďakujem velmi pekne za všetky pripomienky
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň,prosím Vás,a čo v takom prípade,keď je podnikateľ SZČO, ktorý má okrem činností -napr. predajňa s oblečením, aj 2 domy,ktoré prenajíma ale ako súkromná osoba, nie ako podnikateľ-ako by to bolo s koeficientovaním v takomto prípade?
Všetko platí?normálne zaradí faktúry za elektrinu k tým dvom domom do účtovníctva?prenájom domu-k tomu sú len potvrdenky PPD každý mesiac-nájom vrátane energií (voda a plyn),ale elektrina je samostatne fakturovaná s DPH.
Postupujem
aj v takomto prípade normálne-tzn. všetko zaradím do účtovníctva,tzn. k ostatným dokladom za obchod s oblečením?
Ďakujem velmi pekne za všetky pripomienky
posúvam
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Ak fakturuješ energie neplatcovi s Dph (napr. 1000,- + 190), znamená, že energie na výstupe zdaňuješ,

Je možné fakturovať neplatcovi energie aj bez DPH? (podla §38)
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

V predchádzajúcom príspevku som citovala prísp. č.13 od azla (neviem dat citaciu do "modreho ramceka" ako ostatni)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať