Zavrieť

Porady

Opravné položky k pohľadávkam

Ahojte, nemám veľa skúsenosti s touto témou, preto potrebujem radu.

Potrebujem vytvoriť opravné položky k pohľadávkam v roku 2007, zákon hovorí o možnosti vytvorenia 25,50,75 a 100%-tých OP.

Všetky pohľadávky ku ktorým potrebujem OP vytvoriť spĺňajú 100%, potrebovali by sme však vytvoriť 60% OP (vzhľadom na výšku potrebného zisku kôli úveru), a mňa zaujíma, či je to možné, alebo možno vytvoriť OP len vo výške 25, resp. 50, 75, 100%?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ivab Pozri príspevok
    Ahojte, nemám veľa skúsenosti s touto témou, preto potrebujem radu.

    Potrebujem vytvoriť opravné položky k pohľadávkam v roku 2007, zákon hovorí o možnosti vytvorenia 25,50,75 a 100%-tých OP.

    Všetky pohľadávky ku ktorým potrebujem OP vytvoriť spĺňajú 100%, potrebovali by sme však vytvoriť 60% OP (vzhľadom na výšku potrebného zisku kôli úveru), a mňa zaujíma, či je to možné, alebo možno vytvoriť OP len vo výške 25, resp. 50, 75, 100%?

    Ďakujem
    100% je možnosť, nie povinnosť. Takže tých 60 % je v pohode.
    človiečik Vladimír Ozimý
    ivab Pozri príspevok
    Ahojte, nemám veľa skúsenosti s touto témou, preto potrebujem radu.

    Potrebujem vytvoriť opravné položky k pohľadávkam v roku 2007, zákon hovorí o možnosti vytvorenia 25,50,75 a 100%-tých OP.

    Všetky pohľadávky ku ktorým potrebujem OP vytvoriť spĺňajú 100%, potrebovali by sme však vytvoriť 60% OP (vzhľadom na výšku potrebného zisku kôli úveru), a mňa zaujíma, či je to možné, alebo možno vytvoriť OP len vo výške 25, resp. 50, 75, 100%?

    Ďakujem
    podotýkam že tvorba opravných položiek je riešená z pohľadu zákona o účtovníctve nie zákona o dani z príjmov. Tento zákon len umožňuje si uznať daňovo takto vytvorenú opravnú položku do daňových výdavkov. Ak si vytvoríte opravnú položku vo výške 60% a zdaňového hľadiska śpĺňa 100% uplatníte si v daňových výdavkoch plnú výšku tvorby opravnej položky nie však viac. Ak by však daňový zákon umožňoval len 50% uznať ako daňový výdavok potom by 10% bolo pripočítateľnou položkou

    Vanka je offline (nepripojený) Vanka

    Vanka
    Neviete mi poradiť ako sa postupuje pri tvorbe opravných položiek k pohľadávkam starším ako rok 2003 napr. z roku 98. V akej sume sa môžu vytvoriť a aké percento.
    Čo konkrétne by som potrebovala získať k odpisu pohľadávky. Máme napr. jednu pohľadávku voči fyzickej osobe, ktorá ani nevieme kde sa zdžiava a nevieme to vypátrať. Ako by sme mohli odpísať takúto pohľadávku.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Vanka Pozri príspevok
    Neviete mi poradiť ako sa postupuje pri tvorbe opravných položiek k pohľadávkam starším ako rok 2003 napr. z roku 98. V akej sume sa môžu vytvoriť a aké percento.
    Čo konkrétne by som potrebovala získať k odpisu pohľadávky. Máme napr. jednu pohľadávku voči fyzickej osobe, ktorá ani nevieme kde sa zdžiava a nevieme to vypátrať. Ako by sme mohli odpísať takúto pohľadávku.
    Pohľadávka z r. 1998 je nevymožiteľná, takže z daňového hľadiska opravná položka je neuznaná do výdavkov. Ak už nie je žiadna šanca túto pohľadávku vymôcť, potom je možné ju len účtovne odpísať (546/311), ale ide o pripočítateľnú položku k základu dane. (Dúfam, že ide o PÚ.)

    Opravné položky k pohľadávkam

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.