Zavrieť

Porady

paušalne výdavky - elektrikár

prosím o pomoc pri paušalných výdavkoch - je elektroinštalácia remeselná živnosť alebo nie? našla som dve podobné dokumenty a v jednom je to v kolonke remeselné a v druhom nie - len neviem, ktorý z nich je novší
takže 40% - 60% ? V ZL - Montáž, rekonštrukcia, údržba el. zar.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    perta je offline (nepripojený) perta

    perta
    elektroinštalácia nie je remeselná živnosť za rok 2007 ale od 1.1.2008 platí nový zákon a elektroinštalácia patrí medzi remeselné živnosti

    sofia23 je offline (nepripojený) sofia23

    sofia23
    Chcela by som sa spýtať na tému elektrikári a 60% uplatnenie paušálnych výdavkov. Ak bola v roku 2008 prijatá dotácia na SZČO na predmety podnikania 1/montáž, oprava, údržba elektrických zariadení
    2/opravy a údržba elektrických strojov a prístrojov pre domácnosť ,
    túto dotáciu je potrebné pri paušálnych výdavkoch zdaniť celú vo výške prijatia + príjmy z podnikateľskej činnosti, chcela by som sa spýtať či dotácia neovplyvní možnosť uplatnenia 60% paušálnych výdavkov?
    Ak má podnikateľ v živnostenských listoch okrem remeselnej živnosti aj voľné živnosti, ale počas roka vykázal len príjmy z remeselnej živnosti, môže si uplatniť 60% paušálne výdavky?
    Ďakujem
    človiečik Vladimír Ozimý
    sofia23 Pozri príspevok
    Chcela by som sa spýtať na tému elektrikári a 60% uplatnenie paušálnych výdavkov. Ak bola v roku 2008 prijatá dotácia na SZČO na predmety podnikania 1/montáž, oprava, údržba elektrických zariadení
    2/opravy a údržba elektrických strojov a prístrojov pre domácnosť ,
    túto dotáciu je potrebné pri paušálnych výdavkoch zdaniť celú vo výške prijatia + príjmy z podnikateľskej činnosti, chcela by som sa spýtať či dotácia neovplyvní možnosť uplatnenia 60% paušálnych výdavkov?
    Ak má podnikateľ v živnostenských listoch okrem remeselnej živnosti aj voľné živnosti, ale počas roka vykázal len príjmy z remeselnej živnosti, môže si uplatniť 60% paušálne výdavky?
    Ďakujem
    dotácia je na činnosť ktorú vykonávate...t.j. ak máte príjmy len z remeselnej živnosti potom môžte uplatniť 60%

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    sofia23 Pozri príspevok
    Chcela by som sa spýtať na tému elektrikári a 60% uplatnenie paušálnych výdavkov. Ak bola v roku 2008 prijatá dotácia na SZČO na predmety podnikania 1/montáž, oprava, údržba elektrických zariadení
    2/opravy a údržba elektrických strojov a prístrojov pre domácnosť ,
    túto dotáciu je potrebné pri paušálnych výdavkoch zdaniť celú vo výške prijatia + príjmy z podnikateľskej činnosti, chcela by som sa spýtať či dotácia neovplyvní možnosť uplatnenia 60% paušálnych výdavkov?
    Ak má podnikateľ v živnostenských listoch okrem remeselnej živnosti aj voľné živnosti, ale počas roka vykázal len príjmy z remeselnej živnosti, môže si uplatniť 60% paušálne výdavky?
    Ďakujem
    V tomto prípade treba brať do úvahu výšku príjmov z podnikania a zvážiť či nie je výhodnejšie vedenie účtovníctva. Pretože ak použije dotáciu na nákup zariadenia v zmysle podn.plánu, má oproti príjmom výdavky a základ dane z dotácie je nula.
    Ak si uplatní paušálne výdavky, min. 40 % príjmov z dotácie zdaní.
    človiečik Vladimír Ozimý
    veronikasad Pozri príspevok
    V tomto prípade treba brať do úvahu výšku príjmov z podnikania a zvážiť či nie je výhodnejšie vedenie účtovníctva. Pretože ak použije dotáciu na nákup zariadenia v zmysle podn.plánu, má oproti príjmom výdavky a základ dane z dotácie je nula.
    Ak si uplatní paušálne výdavky, min. 40 % príjmov z dotácie zdaní.

    súhlasím a ešte treba si uvedomiť že ak uplatním paušálne výdavky potom musím zdaniť celú dotáciu v čase prijatia. t.j. aj tú ktorú som reálne neminul na výdavky na ktoré mi bola poskytnutá

    sofia23 je offline (nepripojený) sofia23

    sofia23
    Ďakujem vám za radu, len ešte by som sa chcela poradiť či sa môžu uplatniť 60% paušál.výdavky, keď fakturovaná boli iba remeselná činnosť, ale živnostenskom liste figurujú aj voľné živnosti, ktoré však vykonávané v danom roku neboli. Neposudzuje to daňový úrad aj z tohto hľadiska?

    aduliak je offline (nepripojený) aduliak

    aduliak
    perta Pozri príspevok
    elektroinštalácia nie je remeselná živnosť za rok 2007 ale od 1.1.2008 platí nový zákon a elektroinštalácia patrí medzi remeselné živnosti
    Ahojte, včera mi Tuta do mojej novo založenej témy týkajúcej sa paušálnych výdavkoch poslala link, kde sú vymenované všetky remeselné živnosti a elektroinšatácia tam nie je (Tuta - Ďakujem!), takže si už neviem dať radymanželovi by tých 60% namiesto 40% fakt výrazne pomohlo....mohol by mi niekto poradiť, čoho sa máme držať?
    ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    aduliak Pozri príspevok
    Ahojte, včera mi Tuta do mojej novo založenej témy týkajúcej sa paušálnych výdavkoch poslala link, kde sú vymenované všetky remeselné živnosti a elektroinšatácia tam nie je (Tuta - Ďakujem!), takže si už neviem dať radymanželovi by tých 60% namiesto 40% fakt výrazne pomohlo....mohol by mi niekto poradiť, čoho sa máme držať?
    ďakujem
    El. inštalácie nie sú remeselné činnosti, je možné si teda uplatniť len 40%.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Pozri si prílohu aktuálneho živnostenského zákona a tam sú aj remeselné živnosti, podľa mňa elektroinštalácia tam nie je, teda nemôžeš si uplatniť 60% výdavkov paušálne.
    Kuk sem: http://www.porada.sk/t16919-zivnoste...-1-2008-a.html

    aduliak je offline (nepripojený) aduliak

    aduliak
    tak som si ešte ra z riadne preštudovala tú prílohu a je tam uvedené ako remeselná živnosť toto:
    27.
    Montáž, rekonštrukcia a údržba vyhradených technických zariadení
    zahŕňa:
    Činnosti spojené s montážou, rekonštrukciou a údržbou elektrických, plynových, tlakových a zdvíhacích vyhradených zariadení uvedených v skupinách A a B podľa prílohy č. 1 vyhlášky MPSaR č. 718/2002 Z.z. na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a bezpečnosti technických zariadení.

    a príloha A a B:
    Technické zariadenia skupiny A a skupiny B sa považujú za vyhradené technické zariadenia elektrické

    VYHRADENÉ TECHNICKÉ ZARIADENIA ELEKTRICKÉ SKUPINY A
    (príloha č. 1 k vyhláške č. 718/2002 Z.z.)

    a) technické zariadenia na výrobu elektrickej energie s menovitým výkonom 3 MW a viac,

    b) technické zariadenia na premenu elektrickej energie s príkonom nad 250 kVA vrátane,

    c) prenosové a distribučné siete elektrizačnej sústavy,

    d) technické zariadenia v priestoroch s nebezpečenstvom výbuchu

    e) technické zariadenia elektrické v prostredí s trvalým vplyvom korozívnych látok alebo znečisťujúcich látok,

    f) technické zariadenia elektrické v priestoroch z hľadiska úrazu elektrickým prúdom osobitne nebezpečných,

    g) elektrické rozvody v miestnostiach na lekárske účely v zdravotníckych zariadeniach,

    h) technické zariadenia elektrické v objektoch určených na zhromažďovanie viac ako 250 osôb,

    i) technické zariadenia slúžiace na ochranu pred účinkami atmosferickej a statickej elektriny, ak sú súčasťou zariadení uvedených pod písmenami a) až h).
    VYHRADENÉ TECHNICKÉ ZARIADENIA ELEKTRICKÉ SKUPINY B
    (príloha č. 1 k vyhláške č. 718/2002 Z.z.)

    technické zariadenia elektrické s prúdom a napätím prevyšujúcim bezpečné hodnoty, ktoré nie sú uvedené v skupine B.
    VYHRADENÉ TECHNICKÉ ZARIADENIA ELEKTRICKÉ SKUPINY A
    (príloha č. 1 k vyhláške č. 718/2002 Z.z.)

    technické zariadenia elektrické nezahrnuté v skupine A ani v skupine B

    Pod pojmom „technické zariadenia elektrické„ sa rozumie elektrická inštalácia, ktorá zahŕňa všetky inštalované technické zariadenia elektrické vrátane elektrických rozvodov.

    tak a teraz už fakt neviem

    aduliak je offline (nepripojený) aduliak

    aduliak
    možno, že som mala podať ešte informáciu, že manžel nerobí elektrické rozvody v malom (byty, domy), ale v obchodnych centrach a velkych obchodnych domoch (Tesco, Kaufland,....), a určite je to určené pre viac ako 250 ľudí

    aduliak je offline (nepripojený) aduliak

    aduliak
    ďakujem....tak to musím zistiť, som teraz v práci a len náhodou som naďabila na túto otázku, či 40 ale 60%....za minulý rok 2007 si mohol uplatniť len 40%, ale podľa toho, čo som uviedla vyššie, by to mohlo byť teraz lepšie.....aha....a ešte niečo mi napadlo...má osvedčenie podľa Vyhlášky, že môže pracovať ako samostatný elektromontér, aj v priestoroch nebezpečenstva výbuchu...

    aduliak je offline (nepripojený) aduliak

    aduliak
    Ahojte, takže bola som piatok na daňovom úrade aj na živnostenskom úrade....podľa živnostenského, ak robí montáž zariadení uvedených vo vyhláške 718/2002 Z.z. (uviedla som ich vyššie), tak je to remeselná živnosť. Jediné, o môže trošku miasť je to, že živnostenský list má môj manžel z roku 2005 a vtedy bol text živnosti iný, takže by si ho mal ísť zmeniť ( v ňom má ohlasovaciu živnosť - výroba a montáž elektrických zariadení).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.