Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka

Kedysi sa dal daň základ znížiť o 24000, chcela som to nájsť v starom zákone , ale nejak sa mi nedarí. Viete mi niekto poradiť v ktorom to bolo a kedy to prestalo platiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Julča
    Kedysi sa dal daň základ znížiť o 24000, chcela som to nájsť v starom zákone , ale nejak sa mi nedarí. Viete mi niekto poradiť v ktorom to bolo a kedy to prestalo platiť?
    ,

    Ja som našla, že do 1.1.2000 bola odpočitateľná položka 21 000 - zákon 286/92 v znení neskorších predpisov. Od 1.1.2000 v zákone 386/1999 je 38 760. Si si istá s tými 24 000, nemýliš si to s max VZ pre zdravotné a soc. poistenie v minulosti?

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    Myslím, že to bolo 12000,- na DDP zo zamestnania a 12000,- zo živnosti, ale možno sa mýlim.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Taká kombinácia veru neexistovala.

    V roku 1993 bolo 20 400 na daňovníka
    od. 1.1.1994 21 000 na daňovníka a ďalej ako píšem v predchádzajúcom príspevku /12 000 bol v minulosti odpis na manželku/

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Julča
    Kedysi sa dal daň základ znížiť o 24000, chcela som to nájsť v starom zákone , ale nejak sa mi nedarí. Viete mi niekto poradiť v ktorom to bolo a kedy to prestalo platiť?
    Asi myslis uplatneneie DDP. Bolo to v zakone 366/1999
    Podla §6 ods 12
    Základom dane (čiastkovým základom dane) sú príjmy zo závislej činnosti alebo funkčné požitky s výnimkou uvedenou v odsekoch 4 a 5 znížené o
    a) povinné poistné,40) ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu;
    b) príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie, ktoré platí zamestnanec podľa osobitného predpisu,41) najviac 10 % príjmu, najviac však 24 000 Sk ročne.

    Naile je offline (nepripojený) Naile

    Naile
    Asi ide o príspevok na DDP do výšky 24 000 Sk ročne.
    V ZDP č. 366/1999 bolo ustanovenie o odpočte najviac 24 000 Sk ročne na DDP.
    V ZDP č. 595/2003 Z.z. už toto ústanovenie nebolo, avšak v prechodných ustanoveniach § 52 ods. 35 bolo uvedené, že v roku 2004 platí prechodne starý zákon, teda je možné uplatniť za rok 2004 na DDP najviac 10% z hrubého príjmu, najviac 24 000 Sk ročne.
    Novela ZDP č 659/2004 z.z. s účinnosťou od 1.1.2005 ustanovila, že na DDS (byvalé DDP) a na účelové sporenie je možné odpočítať 12 000 Sk ročne počnúc rokom 2005, poprvé v roku 2006 za rok 2005.

    Julča je offline (nepripojený) Julča

    Julča
    Evanka
    Asi myslis uplatneneie DDP. Bolo to v zakone 366/1999
    Podla §6 ods 12
    Základom dane (čiastkovým základom dane) sú príjmy zo závislej činnosti alebo funkčné požitky s výnimkou uvedenou v odsekoch 4 a 5 znížené o
    a) povinné poistné,40) ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu;
    b) príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie, ktoré platí zamestnanec podľa osobitného predpisu,41) najviac 10 % príjmu, najviac však 24 000 Sk ročne.
    Presne Evanka, toto som hľadala. Ďakujem.

    Julča je offline (nepripojený) Julča

    Julča
    Naile
    Asi ide o príspevok na DDP do výšky 24 000 Sk ročne.
    V ZDP č. 366/1999 bolo ustanovenie o odpočte najviac 24 000 Sk ročne na DDP.
    V ZDP č. 595/2003 Z.z. už toto ústanovenie nebolo, avšak v prechodných ustanoveniach § 52 ods. 35 bolo uvedené, že v roku 2004 platí prechodne starý zákon, teda je možné uplatniť za rok 2004 na DDP najviac 10% z hrubého príjmu, najviac 24 000 Sk ročne.
    Novela ZDP č 659/2004 z.z. s účinnosťou od 1.1.2005 ustanovila, že na DDS (byvalé DDP) a na účelové sporenie je možné odpočítať 12 000 Sk ročne počnúc rokom 2005, poprvé v roku 2006 za rok 2005.
    Naile, teraz som si zobrala do ruky zákon č.595/2003 a pozrela §52 odst. 35, neviem, či som si to správne vysvetlila. Môžem živnostníkovi, ktorý má príjmy podľa §6 znížiť základ dane za rok 2004 o 24000SK? Je niekde prsne stanovené čo to je vlastne doplnkové dôchodkové poistenie?

    Naile je offline (nepripojený) Naile

    Naile
    Doplnkové dôchodkové poistenie je poistenie na základe zmluvy s osobitnou na to úrčenou poisťovňou, napríklad Tatra Simpátia, sú ich niekoľko na Slovensku. Zrejme pre Vášho daňovníka pre rok 2004 už je neskoro robiť odpočet, ak nemá v minulom období uzavretú zmluvu.
    Ak uzavrie zmluvu v tomto roku, tak bude môcť odpočítať len 12 000 Sk za rok, aj to v roku 2006 za rok 2005.

    Odpočítateľná položka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.