Zavrieť

Porady

DPH pri predaji firemného auta

BOBY BOBY

BOBY je offline (nepripojený) BOBY

Mám dotaz - teda dotazy : ako je to s DPH, keď chcem predať úžitkové vozidlo súkromnej osobe - nie podnikateľskému subjektu? Účtovná hodnota auta je nulová už dva roky , treba k predaju znalecý posudok, alebo stačí momentálna orientačná cena na bazárovom trhu? V nemenovanom autobazáre mi povedali, že ak sa takéto auto predáva súkromnej osobe, DPH sa neúčtuje.Vopred ďakujem za odpovede.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

BOBY Pozri príspevok
Mám dotaz - teda dotazy : ako je to s DPH, keď chcem predať úžitkové vozidlo súkromnej osobe - nie podnikateľskému subjektu? Účtovná hodnota auta je nulová už dva roky , treba k predaju znalecý posudok, alebo stačí momentálna orientačná cena na bazárovom trhu? V nemenovanom autobazáre mi povedali, že ak sa takéto auto predáva súkromnej osobe, DPH sa neúčtuje.Vopred ďakujem za odpovede.
Nie, znalecký posudok nie je potrebný, kedže predávate súkromnej osobe, faktúru nie ste povinní vystaviť, ale dph odviesť áno.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
BOBY Pozri príspevok
Mám dotaz - teda dotazy : ako je to s DPH, keď chcem predať úžitkové vozidlo súkromnej osobe - nie podnikateľskému subjektu? Účtovná hodnota auta je nulová už dva roky , treba k predaju znalecý posudok, alebo stačí momentálna orientačná cena na bazárovom trhu?
Postačuje.
V nemenovanom autobazáre mi povedali, že ak sa takéto auto predáva súkromnej osobe, DPH sa neúčtuje.
Pokiaľ sa jedná o úžitkove auto (N), jeho predaj je predmetom dane, teda pokiaľ ste ho nepoúživali výlučne na činnosti oslobodené od dane bez možnosti odpočítania dane.

Vopred ďakujem za odpovede.

zvýraznené .
0 0
JanaJB JanaJB

JanaJB je offline (nepripojený) JanaJB

Dobrý deň, pri predaji firemného auta kategórie M platcom DPH, faktúrujeme predaj OA bez DPH, čiže iba dohodnutú predajnú cenu. Je to podľa § 42 - oslobodenie od dane pri dodaní tovaru, pri ktorom nebola odpočítaná daň, nakoľko nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 pds.7 písm.a)
Je to tak správne?
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

Ano
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

JanaJB Pozri príspevok
Dobrý deň, pri predaji firemného auta kategórie M platcom DPH, faktúrujeme predaj OA bez DPH, čiže iba dohodnutú predajnú cenu. Je to podľa § 42 - oslobodenie od dane pri dodaní tovaru, pri ktorom nebola odpočítaná daň, nakoľko nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 pds.7 písm.a)
Je to tak správne?
Zrejme myslíš M1, pri obstaraní takého MV nie je nárok na odpočet dph. AK ide o tú kateg. pri predaji sa uplatní § 42.
0 0
JanaJB JanaJB

JanaJB je offline (nepripojený) JanaJB

Tweety Pozri príspevok
Zrejme myslíš M1, pri obstaraní takého MV nie je nárok na odpočet dph. AK ide o tú kateg. pri predaji sa uplatní § 42.
Ďakujem za rýchle odpovede. Áno myslela som kategóriu M1, osobný automobil.
0 0
JanaJB JanaJB

JanaJB je offline (nepripojený) JanaJB

Prosím vás ešte k tomu predaju auta M1. Treba uviesť aj odkaz na § 42 na vystavenej faktúre?
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
JanaJB Pozri príspevok
Prosím vás ešte k tomu predaju auta M1. Treba uviesť aj odkaz na § 42 na vystavenej faktúre?

Bolo by to vhodné.
0 0
bisou bisou

bisou je offline (nepripojený) bisou

Mohol by prosim niekto poradiť aj mne: Predávam firemné osobné vozidlo zaradenné v majetku firmy. Auto nemalo nárok na odpočet DPH. Naša firma je platcom DPH a auto pradávame SZČO ktorý nie je platcom DPH. Je potrebne k predajnej cene pridať i DPH????
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

bisou Pozri príspevok
Mohol by prosim niekto poradiť aj mne: Predávam firemné osobné vozidlo zaradenné v majetku firmy. Auto nemalo nárok na odpočet DPH. Naša firma je platcom DPH a auto pradávame SZČO ktorý nie je platcom DPH. Je potrebne k predajnej cene pridať i DPH????
Nie.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Dodanie je oslobodené, lebo ....
§ 42
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru,
pri ktorom nebola odpočítaná daň
Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7
0 0
sokrateska sokrateska

sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

zasnívaný idealista...
Dobrý večer, tiež by som poprosila o radu, ked budete takí milí .
K 1.1.08 som prestala použivať svoje 2 firemné dodávkové autá na podn.účely. Odhlásila som ich na DÚ z cestnej dane a nič na ne neučtujem, hoci stále nie sú vyradené z majetku firmy. Teraz by som chcela jedno z nich predať /bolo kupované na leasing, ale už 3 roky je splatené a hodnotovo "odpísané"/. Aj pri hotovostnej kúpe prvej dodávky, aj pri leasingu druhej bola DPH odpočítavaná. Je mi jasné, že ak budem automobil predavať ako firma, musím vystavit kupujúcemu faktúru a DPH z predaja štátu odviesť.
A tu mam 2 otázky:
1.
Ak však auto vyradím z firmy a na DI prepíšem na seba ako súkromnú osobu s RČ, a až potom auto predám, už nemusím odvádzať DPH?
2.
Z mnohých otázok a odpovedí na stránkach Porady o predaji vozidla som sa dozvedela, ze automobil môžem aj bezplatne darovať dcére /ktorá nie je SZČO/. Keby ho tá ďalej predala, už sa vôbec nejedná o DPH ale dokonca ani
o daň z predaja? Ak bude auto napísané na ňu, už nepodlieha tym 5-tim povinným rokom, kedy sa používalo na podnikanie? Nejako sa mi nechce veriť,
že by zákonodárstvo povolilo takúto možnosť a nerada by som si narobila problémy, hoci by mi tak dosť pomohli ušetrené korunky ...
Pekne ďakujem za všetky odpovede a kiež by boli priaznivé.
Pokojný večer a dobrú nocku želám.
0 0
sokrateska sokrateska

sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

zasnívaný idealista...
sokrateska Pozri príspevok
Dobrý večer, tiež by som poprosila o radu, ked budete takí milí .
K 1.1.08 som prestala použivať svoje 2 firemné dodávkové autá na podn.účely. Odhlásila som ich na DÚ z cestnej dane a nič na ne neučtujem, hoci stále nie sú vyradené z majetku firmy. Teraz by som chcela jedno z nich predať /bolo kupované na leasing, ale už 3 roky je splatené a hodnotovo "odpísané"/. Aj pri hotovostnej kúpe prvej dodávky, aj pri leasingu druhej bola DPH odpočítavaná. Je mi jasné, že ak budem automobil predavať ako firma, musím vystavit kupujúcemu faktúru a DPH z predaja štátu odviesť.
A tu mam 2 otázky:
1.
Ak však auto vyradím z firmy a na DI prepíšem na seba ako súkromnú osobu s RČ, a až potom auto predám, už nemusím odvádzať DPH?
2.
Z mnohých otázok a odpovedí na stránkach Porady o predaji vozidla som sa dozvedela, ze automobil môžem aj bezplatne darovať dcére /ktorá nie je SZČO/. Keby ho tá ďalej predala, už sa vôbec nejedná o DPH ale dokonca ani
o daň z predaja? Ak bude auto napísané na ňu, už nepodlieha tym 5-tim povinným rokom, kedy sa používalo na podnikanie? Nejako sa mi nechce veriť,
že by zákonodárstvo povolilo takúto možnosť a nerada by som si narobila problémy, hoci by mi tak dosť pomohli ušetrené korunky ...
Pekne ďakujem za všetky odpovede a kiež by boli priaznivé.
Pokojný večer a dobrú nocku želám.
Dobrý deň,
znovu prosím, či by mi niekto neporadil? Včera som svoju otázku uverejnila asi veľmi neskoro v noci, takže väčšina ochotných poraďakov už spala spánkom spravodlivých....
Prosííííím, pomožte ak VIETE, ako je to s tým prepisom a predajom auta?!
VDAKA
0 0
sokrateska sokrateska

sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

zasnívaný idealista...
sokrateska Pozri príspevok
Dobrý večer, tiež by som poprosila o radu, ked budete takí milí .
K 1.1.08 som prestala použivať svoje 2 firemné dodávkové autá na podn.účely. Odhlásila som ich na DÚ z cestnej dane a nič na ne neučtujem, hoci stále nie sú vyradené z majetku firmy. Teraz by som chcela jedno z nich predať /bolo kupované na leasing, ale už 3 roky je splatené a hodnotovo "odpísané"/. Aj pri hotovostnej kúpe prvej dodávky, aj pri leasingu druhej bola DPH odpočítavaná. Je mi jasné, že ak budem automobil predavať ako firma, musím vystavit kupujúcemu faktúru a DPH z predaja štátu odviesť.
A tu mam 2 otázky:
1.
Ak však auto vyradím z firmy a na DI prepíšem na seba ako súkromnú osobu s RČ, a až potom auto predám, už nemusím odvádzať DPH?
2.
Z mnohých otázok a odpovedí na stránkach Porady o predaji vozidla som sa dozvedela, ze automobil môžem aj bezplatne darovať dcére /ktorá nie je SZČO/. Keby ho tá ďalej predala, už sa vôbec nejedná o DPH ale dokonca ani
o daň z predaja? Ak bude auto napísané na ňu, už nepodlieha tym 5-tim povinným rokom, kedy sa používalo na podnikanie? Nejako sa mi nechce veriť,
že by zákonodárstvo povolilo takúto možnosť a nerada by som si narobila problémy, hoci by mi tak dosť pomohli ušetrené korunky ...
Pekne ďakujem za všetky odpovede a kiež by boli priaznivé.
Pokojný večer a dobrú nocku želám.
Dobré ránko, dobrý deň!
Včera som prosila o radu asi príliš neskoro, väčšina ochotných poraďákov spala spánkom spravodlivých....
Ale dnes mi niekto poradíte s touto otázkou, pravda?
Prosííííííím a súčastne i pekne ďakujem
0 0
sokrateska sokrateska

sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

zasnívaný idealista...
Jejha! Prepáčte, moja prosba sa zobrazila 2x, ale neúmyselne. Prvýkrát mi to "vypísalo", že sa nepodarilo uložit, tak som otázku zopakovala a teraz je tu dupľa . Takže pardón, zlyhala asi ťechňika boľšaja....
0 0
sokrateska sokrateska

sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

zasnívaný idealista...
Už si tu len sama "dopisujem". Ale odkiaľ zohnať spolahlivé informácie? Teraz som sa rozprávala s jednou staršou účtovníčkou a ta mi tvrdila, že keď sa firemný automobil predáva do 5-tich rokov od vyradenia, vraj treba vždy odviesť z predaja DPH, hoci by ten automobil bol vyradený z užívania firmy a prepísaný na mňa ako súkromnú osobu. Tak to ma už naozaj položilo! Nie som sice vôbec účtovníčka /iba asi nie moc vydarený samouk/, ale ako by som odviedla DPH z niečoho, čo už nie je majetkom firmy?
Ozaj mi nikto neporadi? Istotne ste mnohí účtovali predaj alebo vyradenie automobilu a určite ste niektorí aj potom mali daňovú kontrolu...
Znova vas prosim!
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
sokrateska Pozri príspevok
Už si tu len sama "dopisujem". Ale odkiaľ zohnať spolahlivé informácie? Teraz som sa rozprávala s jednou staršou účtovníčkou a ta mi tvrdila, že keď sa firemný automobil predáva do 5-tich rokov od vyradenia, vraj treba vždy odviesť z predaja DPH, hoci by ten automobil bol vyradený z užívania firmy a prepísaný na mňa ako súkromnú osobu. Tak to ma už naozaj položilo! Nie som sice vôbec účtovníčka /iba asi nie moc vydarený samouk/, ale ako by som odviedla DPH z niečoho, čo už nie je majetkom firmy?
Ozaj mi nikto neporadi? Istotne ste mnohí účtovali predaj alebo vyradenie automobilu a určite ste niektorí aj potom mali daňovú kontrolu...
Znova vas prosim!
no moja úvaha

§ 2 ods. 1 zákona 222/2004 o DPH hovorí, že predmetom dane je dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou. Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť (ekonomickou činnosťou sa dá stručne chápať podnikanie definované v obchodnom zákonníku, takisto výkon slobodného povolania alebo využívnie hmotného a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu). Vy ako platiteľ dane ste zdaniteľnou osobou na činnosti, ktoré sú podnikaním. Ja si myslím že predaj auta ako súkromná osoba a príjem podľa § 8 nie je podnikateľskou činnosťou a nespadá do definície ekonomickej činnosti. Ja by som DpH neodviedol (riešime len automobily nezaradené do M1).
0 0
sokrateska sokrateska

sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

zasnívaný idealista...
Vladimír Ozimý Pozri príspevok
no moja úvaha
.... Ja si myslím že predaj auta ako súkromná osoba a príjem podľa § 8 nie je podnikateľskou činnosťou a nespadá do definície ekonomickej činnosti. Ja by som DpH neodviedol (riešime len automobily nezaradené do M1).
Pekne Ti dakujem za odpoveď a Tvoj názor. Ukážem to našej účtovníčke, dáme hlavy "dokopy" a snad niečo poriešime, aby sme si ani DU nepohnevali,
ani sebe "nepoškodili".
Vdaka
0 0
sokrateska sokrateska

sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

zasnívaný idealista...
Ešte, aby som v tom mala jasno: M1 sú osobné automobily, N1 dodávkové a nákladné? Áno, mne sa jedná o dodávku, kde som pri nákupe uplatnila odpočet DPH. Pri osobných autách sa odpočet nedá uplatniť, pravda?
A neporadí ešte niekto, ako je to s predajom, ak by som auto darovala a prepísala na dcéru?
Ďakujem.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
sokrateska Pozri príspevok
Ešte, aby som v tom mala jasno: M1 sú osobné automobily, N1 dodávkové a nákladné? Áno, mne sa jedná o dodávku, kde som pri nákupe uplatnila odpočet DPH. Pri osobných autách sa odpočet nedá uplatniť, pravda?
A neporadí ešte niekto, ako je to s predajom, ak by som auto darovala a prepísala na dcéru?
Ďakujem.
no ak by si darovala auto dcére, potom pre dcéru predaj auta by bol oslobodený od dane podľa § 9.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať