Zavrieť

Porady

Opera

V ostatnom čase som sa zamilovala do opernej hudby,ktorú som celý život vnímala, neodmietala, ale vedome som ju nevyhľadávala. Predovšetkým prostredníctvom internetu a You Tube som sa na laika dosť dobre zorientovala v opernej tvorbe a v jej interpretoch. Aj keď kvalita zvuku je na mnohých nahrávkach hrozná, otvorili mi svet opery a zamilovala som sa do operného spevu. Je úžasné počúvať ľudský hlas v mužskom,ženskom alebo v zborovom prevedení. Je pre mňa vzrušujúca detektívka rozpoznať spevákov podľa farby ich hlasu a spôsobu spievania. A prečo som otvorila túto tému v "Porade"...?
Jednak preto, že opera je súčasťou kultúry, ale predovšetkým preto, že by som s potešením prijala radu, ako sa nekomplikovaným spôsobom dostanem k zaujímavým nahrávkam operných diel mimo You Tube. Ak máte Poraďáci rovnaký záujem a počúvate operu aj z internetu, tak mi prosím poraďte.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Vzhľadom k tomu, že otvorenie témy "Opera" nevzbudil žiadny záujem a teda predpokladám, že som sa netrafila do vkusu surfujúcich v "Porade" , rada by som túto tému vymazala.Neviem však ako. Jediné čo ma napadlo je stisnúť červené tlačítko,aby sa téma nezobrazovala. Takže po dopísaní tejto správy tak urobím.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Nejde to tak vymazať,hlási mi to ,že "nemôžem hodnotiť vlastnú tému". Tak to urobte niekto miesto mňa. Ďakujem!
0 0
dominika dominika

dominika je offline (nepripojený) dominika

Neporadím ti, ale chcem sa pripojiť k téme. Mám rada operu a vážnu hudbu, ale najradšej naživo.
U nás v Trnave je skutočne veľa príležitostí na vychutnanie krásnej hudby v historickom prostredí.
Dokonca raz bol v múzeu v ešte nezreštaurovanom kostolíku polnočný husľový koncert mladučkého trnavského virtuóza Patrika Žigmunda.
0 0
Aňuška Aňuška

Aňuška je offline (nepripojený) Aňuška

Prečo hneď mazať tému? Ešte je krátky čas od zadania témy a že nie sú hneď
reakcie, je dané aj tým, že do konca marca to má väčšina z nás účtovníkov "husté".
Ja osobne mám veľmi rada operu a rada si o tom pokecám, ale až v apríli.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

No nie som veľký "Poraďák", ani dobre zorientovaný. Možno mazať tému bol môj chybný úsudok. Samozrejme, že ma poteší ak sa téma "chytí". Nie z márnomyseľnosti, ale preto, že je rovnako príjemné hudbu počúvať, ako aj vymieňať si dojmy z počutého. Ďakujem.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Nevadí, že nevieš poradiť. Keď ma človek čas a záujem, na internete veľa zistí sám.A nie len na ňom. Len som si to chcela zjednodušiť. Súhlasím, že počúvať hudbu naživo má svoj pôvab a atmosféru. Aj keď počúvať štúdiové nahrávky , tiež nie je od veci. Tam znie hudba úplne inak. Priznám sa, že o Patrikovi som ešte nepočula,ale ak je dobrý, prajem mu, aby sa v tvrdom hudobnom biznise presadil. Ďakujem, za podporenie témy.
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Vtéme sťahuj video do pc je o tom dosť popísané.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Opernu hudbu mam aj ja velmi rada, ale vzdy dam prednost prevedeniu v divadle, pripadne vypocutim kvalitnej nahravky na CD. Cez internet som to este neskusala. Aj v televiziach byvaju dobre nahravky celych opier alebo opernych arii a tie si vzdy rada pozriem a vypocujem.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Ďakujem Nike za poradu,bolo to poučné, dozvedela som sa tam nové spôsoby sťahovania z YOU TUBE. Ja som však mala na mysli podobné linky na internete, ako napr tú , ktorú som síce napísala , ale mi ju nepustilo ďalej, lebo nemám dosť príspevkov.

Počúvanie hudby z internetu iste nie je nič moc. Ale internet je vynikajúcim zdrojom informácií. Tak napr. ešte pred pár rokmi som nepoznala Verdiho Requiem . Najlepšie sa mi páči nahrávka s vynikajúcou Angelou Gheorghiu, aj keď niektorí hud.kritici preferujú iné sopranistky. V tom je internet úžasný, že sú ňom nahrávky tých istých diel alebo fragmentov v podaní rôznych spevákov. A každý si môže vybrať toho, ktorého prevedenie je pre neho najpríťažlivejšie a potom investovať do CD, DVD a pod.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Petra Nová Pozri príspevok
Vzhľadom k tomu, že otvorenie témy "Opera" nevzbudil žiadny záujem a teda predpokladám, že som sa netrafila do vkusu surfujúcich v "Porade" , rada by som túto tému vymazala.Neviem však ako. Jediné čo ma napadlo je stisnúť červené tlačítko,aby sa téma nezobrazovala. Takže po dopísaní tejto správy tak urobím.
Ano, je pravda, ze opera je mensinovy zaner, ale to plati o celej oblasti klasickej - vaznej hudby. Ale nie je za co sa hanbit, vzdelani ludia na celom svete casto pocuvaju klasiku a kto prenikol do tohto sveta vie, ze tato oblast hudby je schopna sprostredkovat cloveku tak silne zazitky, ktore mu popovy mainstream nedokaze poskytnut. Nedavno na Slovensku zverejnili prieskum o oblube jednotlivych hud. zanrov u nas. Vaznu hudbu uvadzali na poslednom mieste s tym, ze ju pocuva velmi malo ludi - iba 5%. Pravdu povediac - mna toto cislo potesilo, netusil som, ze je nas az 5%. Ved na Jaguaroch tiez nejazdi kazdu druhy a to neznamena, ze je to zle auto.

Co sa tyka dostupnosti na internete - tam je to horsie. Mam dojem, ze tam plati, ze za malo penazi malo muziky. Ak sa chces dostat ku kvalitnym nahravkam, tak musis siahnut po CD a vzhladom na smerovanie nasej spolocnosti po revolucii najblizsi obchod s tymto tovarom najdes vo Viedni.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Presne si to vystihol. Škoda, že tých počúvajúcich je len 5%. Neviem čím to je, pretože vážna hudba je nádherná a ľudský hlas, ako nástroj, úžasný. Je to už pekných pár rokov, čo som opustila školské lavice a stále v dobrom spomínam na výchovné koncerty, a nielen preto, že sme sa neučili. Myslím si však, že na počúvanie tohto druhu hudby musí byť človek pripravený pocitovo a osobnostne. Ja som svojho času okrem najhranejších Verdiho a Pucciniho opier tiež nebola schopná počúvať opery iných skladateľov. Dnes napr. milujem opery R.Straussa a jeho piesňovú tvorbu,Belliniho a pod.. Ale stále som nedospela pre súčasnú operu a jej melodiku,napr. Burlasovu Kómu.
0 0
atu atu

atu je offline (nepripojený) atu

táto téma ma potešila - je to už dosť rokov, čo som sa "náhodou" k opere dostal a s ňou prišlo veľa silných zážitkov.

Jeden tip - na rádiu Devín ( www-slovakradio-sk ) býva každú sobotu celá opera - niekedy o 19:00, niekedy 20:00 - treba sledovať program.

Tento rok je venovaný Puccinimu a postupne by mali odvysielať celú jeho tvorbu (ale nie každý týždeň).

Niekedy bývajú aj priame satelitné prenosy zo známych svetových scén.

Tatiaľ toľko - po marci by to mohlo byť lepšie.

p.s. mám zopár CD s celými operami a rád sa podelím...
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Teraz som rada , že sa mi tému opery nepodarilo vymazať. Som potešená, že na tému zareagovali aj muži a ďakujem za tip na rádio Devín. Priznám sa , že som na ňom neraz "šmejdila" , ale vždy sa mi podarilo natrafiť na koncert bratislavského rozhlasového orchestra. Viac ráz som na internete čítala o satelitných prenosoch, nie mi je známe ako by sa dali sledovať. Viem, že v mnohých kinách Európy, napr. aj v Prahe, idú priame prenosy vysielania z Met-u, ako tzv. Opera's Live HD transmission, no na Slovensku to môže byť tak v 22. storočí. Ja sa zatiaľ teším na apríl.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Petra Nová Pozri príspevok
Teraz som rada , že sa mi tému opery nepodarilo vymazať. Som potešená, že na tému zareagovali aj muži...
...ale ved z historickeho hladiska bola opera hlavne muzska zalezitost. Este aj zenske postavy spievali kastrati. Tomu sa teda hovori popularita, taku dnes nezaziva ani pop. Nemyslim, ze by sa dnes niekto nechal napr. kvoli Superstar kastrovat...
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

misomiso Pozri príspevok
...ale ved z historickeho hladiska bola opera hlavne muzska zalezitost. Este aj zenske postavy spievali kastrati. Tomu sa teda hovori popularita, taku dnes nezaziva ani pop. Nemyslim, ze by sa dnes niekto nechal napr. kvoli Superstar kastrovat...
No neviem,či už nie sme tak trochu , ale ktovie,či sa chudáci dali kastrovať dobrovoľne. Zdá sa mi ,že aj teraz, v čínskej opere, spievajú len muži, ale nie kastráti, ak sa nemýlim.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Petra Nová Pozri príspevok
Teraz som rada , že sa mi tému opery nepodarilo vymazať. Som potešená, že na tému zareagovali aj muži a ďakujem za tip na rádio Devín. Priznám sa , že som na ňom neraz "šmejdila" , ale vždy sa mi podarilo natrafiť na koncert bratislavského rozhlasového orchestra. Viac ráz som na internete čítala o satelitných prenosoch, nie mi je známe ako by sa dali sledovať. Viem, že v mnohých kinách Európy, napr. aj v Prahe, idú priame prenosy vysielania z Met-u, ako tzv. Opera's Live HD transmission, no na Slovensku to môže byť tak v 22. storočí. Ja sa zatiaľ teším na apríl.
No, tie živé satelitné prenosy realizuje sporadicky aj vyššie spomínané rádio Devín. Najčastejšie to bývajú prenosy z MET alebo z La Scala.

Operné večery na Devíne sledujem pravidelne aj ja. Okrem nich nájdeš na Devíne ešte množstvo iných veľmi poučných relácií z oblasti tzv. vážnej hudby.
A ak máš možnosť, skús počúvať, napríklad, piatkové relácie Ars musica. Vysielací čas 9:00 - 11:00.
Osobne ich počúvam "v repríze", keďže v práci takú možnosť nemám. "Reprízu" si zrealizujem tak, že si reláciu nahrám v čase vysielania a potom si zvyknem nahrávku vypočuť v sobotu alebo v nedeľu pri popoludňajšej kávičke a prípadnom zákusku.

Rádio Devín v priamom prenose si môžeš "naladiť" aj cez internet. Príslušný odkaz na živé vysielanie nájdeš tu:
http://www.rozhlas.sk/inetportal/200...age=livestream

P.S.
K písaniu tohoto príspevku mi robí "zvukovú kulisu" rozhlasová hra vysielaná na spomenutej rozhlasovej stanici.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

misomiso Pozri príspevok
...Co sa tyka dostupnosti na internete - tam je to horsie. Mam dojem, ze tam plati, ze za malo penazi malo muziky. Ak sa chces dostat ku kvalitnym nahravkam, tak musis siahnut po CD a vzhladom na smerovanie nasej spolocnosti po revolucii najblizsi obchod s tymto tovarom najdes vo Viedni.
UFF.
Tvrdiť niečo také v časoch, keď je na webe (takmer) všetko?

Z rôznych stránok sa dajú stiahnuť nahrávky vo veľmi prijateľnej kvalite vo formáte MP3 "iba" za cenu pripojenia na internet. Avšak nie je mojim cieľom propagovať práve tieto stránky - v prevažnej väčšine prípadov možnosti bezplatného sťahovania nahrávok ide o porušovanie autorských práv.

Obrovské množstvo krátkych ukážok je bezplatne k dispozícii na veľmi veľkom množstve stránok hudobných vydavateľstiev a internetových predajní .
Bez zdvihnutia sa od počítača je následne možné za relatívne prijateľné ceny stiahnuť si potom aj nahrávky v CD kvalite (platba kreditnou kartou).
Problémom môžu byť najmä technické parametre pripojenia na internet keďže stiahnutie 75 minútovej nahrávky v CD kvalite znamená prenos približne 700 MB dát.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Mne sa to nepodarilo otvorit. Kazdopadne Devin pocuvam iba sporadicky. Problemom je, ze casto vysielaju hudbu, ktorej kvalita znesie iba regionalne kriteria kvality. Maju tam toho plne regale este z cias minuleho rezimu., ked boli v Blave plus - minus traja interpreti, ktori sa dostali k nejakemu nahravaniu. Potom tym robia vaznej hudbe medvediu sluzbu.

Ja som objavil velmi podobne zamerane radia priamo cez ITunes, je to zadarmo. Na niektorych staniciach idu nahravky, ktore sa inak na Slovensko velmi nedostanu.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

endrju Pozri príspevok
UFF.
Tvrdiť niečo také v časoch, keď je na webe (takmer) všetko?

Z rôznych stránok sa dajú stiahnuť nahrávky vo veľmi prijateľnej kvalite vo formáte MP3 "iba" za cenu pripojenia na internet. Avšak nie je mojim cieľom propagovať práve tieto stránky - ide v tomto prípade o porušovanie autorských práv.

Obrovské množstvo krátkych ukážok je bezplatne k dispozícii na veľmi veľkom množstve stránok hudobných vydavateľstiev a internetových predajní .
Bez zdvihnutia sa od počítača je následne možné za relatívne prijateľné ceny stiahnuť si potom aj nahrávky v CD kvalite (platba kreditnou kartou).
Problémom môžu byť najmä technické parametre pripojenia na internet keďže stiahnutie 75 minútovej nahrávky v CD kvalite znamená prenos približne 700 MB dát.
Na tie stranky, ktore poskytuju stahovanie na cierno nechodim. Jednak to je nelegalne a potom mam dojem, ze tieto stranky siria hlavne pop, proti ktoremu nemam nic, ale uz absolvovanie nakupov v Auparku saturuje moju dennu davku na 200%.

Su samozrejme aj stanice, kde sa za maly poplatok daju legalne pocuvat aj nahravky, napr. Naxos.com. Kvalita tychto nahravok ale casto iba mierne prevysuje radio Devin.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

misomiso Pozri príspevok
... Devin pocuvam iba sporadicky. Problemom je, ze casto vysielaju hudbu, ktorej kvalita znesie iba regionalne kriteria kvality. Maju tam toho plne regale este z cias minuleho rezimu., ked boli v Blave plus - minus traja interpreti, ktori sa dostali k nejakemu nahravaniu. Potom tym robia vaznej hudbe medvediu sluzbu...
misomiso Pozri príspevok
... napr. Naxos.com. Kvalita tychto nahravok ale casto iba mierne prevysuje radio Devin.
S Tvojim vyjadrením o "regionálnej" kvalite interpretácie diel sa dá súhlasiť. Myslím si však, že pre základné oboznámenie sa s tvorbou jednotlivých autorov je to prijateľná kvalita.

V tejto krajine dlhé roky nebol a ešte dlhé roky ani nebude záujem o to, aby vznikla nejaká silná základňa pre záujemcov o tzv. vážnu hudbu. Obľúbeným argumentom je a asi aj dlho bude, že tých "okrajových" 5% (hm, iné "okrajové" skupiny sa tiež pohybujú na približne rovnakej percentuálnej úrovni ) sa môže ísť "vyblázniť do už spomenutej Viedne a pod.

Do nadobudnutia nahrávok špičkových diel v špičkovej kvalite pochádzajúcich od špičkových interpretov skutočne treba investovať dosť veľkú kopu peňazí.
Tá (dostatočne veľká kopa peňazí) mi však zatiaľ akosi "nehrozí". Asi som príliš malý "vôl", na ktorého sa šťastiu nejako sadať nechce.

No a porovnanie Naxos.com versus Devín sedí ako ...
Keď si "prelustruješ" najfrekventovanejších interpretov oboch zdrojov, zistíš, že v prevažnej väčšine ide o rovnaké nahrávky dosť starého dáta.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať