Zavrieť

Porady

Rozdelenie príjmu z prenájmu

Ahoj poraďáci, chcela by som vás poprosiť o radu. Moja mamina a tatino prenajímajú nehnuteľnosť a chceli by si príjem rozdeliť na polovicu. Treba spísať nejakú dohodu a odniesť ju na DÚ že v akom pomere si delia príjmy alebo k DP pripoja prílohu o rozdelení príjmov? A keď si tento príjem rozdelia majú obidvaja nárok na odp.sumu z prenájmu alebo sa dáva na polovičku tak ako výdavky?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    rommy Pozri príspevok
    Ahoj poraďáci, chcela by som vás poprosiť o radu. Moja mamina a tatino prenajímajú nehnuteľnosť a chceli by si príjem rozdeliť na polovicu. Treba spísať nejakú dohodu a odniesť ju na DÚ že v akom pomere si delia príjmy alebo k DP pripoja prílohu o rozdelení príjmov? A keď si tento príjem rozdelia majú obidvaja nárok na odp.sumu z prenájmu alebo sa dáva na polovičku tak ako výdavky?
    Ak nehnutenosť majú v BSM tak príjem automaticky sa delí 50:50. A obaja majú nárok na nezdanených 24.900,- (5xživ.minimum).

    Pipu je offline (nepripojený) Pipu

    Pipu
    smith Pozri príspevok
    Ak nehnutenosť majú v BSM tak príjem automaticky sa delí 50:50. A obaja majú nárok na nezdanených 24.900,- (5xživ.minimum).
    A ako je to v pripade podieloveho vlastnictva?????? Dakujem. za odpoved.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Ak majú podielové spoluvlastníctvo, príjem sa rozdelí podľa veľkosti ich podielov.

    Každý občan, ktorý má príjem z prenájmu, si od tohto príjmu odpočíta 24900 Sk a priznáva len zbytok (ak je po odpočítaní 24900 Sk ešte čo priznať).

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    smith Pozri príspevok
    Ak nehnutenosť majú v BSM tak príjem automaticky sa delí 50:50. A obaja majú nárok na nezdanených 24.900,- (5xživ.minimum).
    Pozri par. 4 ods. 8 ZoDP:
    8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.
    Môžu sa dohodnúť ako im to vyhovuje - daňová optimalizácia - napr. aj tak, že jeden prizná všetko, druhý nič.

    plakatos je offline (nepripojený) plakatos

    plakatos
    Jozef Mihál Pozri príspevok
    Ak majú podielové spoluvlastníctvo, príjem sa rozdelí podľa veľkosti ich podielov.

    Každý občan, ktorý má príjem z prenájmu, si od tohto príjmu odpočíta 24900 Sk a priznáva len zbytok (ak je po odpočítaní 24900 Sk ešte čo priznať).
    aj ked s casovym odstupom, chcel by som sa dodatocne spytat k tejto teme - je v pripade podieloveho spoluvlastnictva nutne, aby boli obaja manzelia zaevidovani na danovom urade ako prenajimatelia nehnutelnosti, aby si mohli podelit prijem z prenajmu a uplatnit odpocitatelnu polozku? alebo staci evidencia iba jedneho z nich?

    dakujem

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Obavam sa, ze v pripade podieloveho vlastnictva u manzelov nemozes vyssie uvedene pouzit, vid.:

    § 4
    (8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.
    http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...03-2009-a.html

    Z uvedeneho vyplyva, ze obaja sa musia registrovat na DU, nakolko obaja su prenajimatelmi. Prijmy a vydavky si delia v pomere, v akom nehnutelnost vlastnia. (Rovnako pise aj Jozef v tebou citovanom prispevku.)

    Kazdy z nich ma narok na uplatnenie 5xzivotneho minina. Pokial nie je danovnik k 1.1.2009 poberatelom starobneho alebo vysluhoveho dochodku, ma narok na uplatnenie nezdanitelnej casti na danovnika (pri dodrzani ustanoveni zakona o dani z prijmov).
    Naposledy upravil Lianka : 23.09.09 at 15:33 Dôvod: doplnenie

    Rozdelenie príjmu z prenájmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.