Zavrieť

Porady

Krátenie materského alebo rodič.príspevku

Chcem sa spýtať, som momentálne na materskej dovolenke a zároveň idem brigádovať, ako to urobiť aby som neprišla o materskú, príp. aby mi ju zo sociálky nekrátili? viem, že môžem robiť na dohodu o vykonaní práce, ale nebudú mi v tomto prípade krátiť materskú?
Pýtam sa, lebo kamarátka je už na rodičovskom príspevku a vracia sa na polovičný úväzok do práce, ale skrátili jej rodičovský na 1800,-.
Týka sa krátenie len riadnych úväzkov alebo všetkých aj dohôd?
ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

    Dana K.
    msa Pozri príspevok
    Chcem sa spýtať, som momentálne na materskej dovolenke a zároveň idem brigádovať, ako to urobiť aby som neprišla o materskú, príp. aby mi ju zo sociálky nekrátili? viem, že môžem robiť na dohodu o vykonaní práce, ale nebudú mi v tomto prípade krátiť materskú?
    Pýtam sa, lebo kamarátka je už na rodičovskom príspevku a vracia sa na polovičný úväzok do práce, ale skrátili jej rodičovský na 1800,-.
    Týka sa krátenie len riadnych úväzkov alebo všetkých aj dohôd?
    ďakujem.
    Neviem, ako to je s materským príspevkom, ale pri práci na dohodu by sa asi krátiť nemal.
    Rodičovský príspevok sa nekráti určite, ak dieťa nie je umiestnené v štátnej škôlke. Takže, ak je dieťa v súkromných jasliach alebo škôlke, alebo ho opatruje niekto z rodiny, žena môže pracovať aj na plný úväzok a dostáva plný rodičovský príspevok.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Na dohodu môžete v danom prípade pracovať bez obmedzenia.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    msa Pozri príspevok
    Chcem sa spýtať, som momentálne na materskej dovolenke a zároveň idem brigádovať, ako to urobiť aby som neprišla o materskú, príp. aby mi ju zo sociálky nekrátili? viem, že môžem robiť na dohodu o vykonaní práce, ale nebudú mi v tomto prípade krátiť materskú?
    Pýtam sa, lebo kamarátka je už na rodičovskom príspevku a vracia sa na polovičný úväzok do práce, ale skrátili jej rodičovský na 1800,-.
    Týka sa krátenie len riadnych úväzkov alebo všetkých aj dohôd?
    ďakujem.
    Krátenie rodičovského príspevku už neexistuje. Ako je možné, že jej ho krátia na 1800,-? V dnešnej dobe sa dá rodičovský alebo poberať celý alebo nepoberať vôbec. Nič medzi tým nie je.
    Ja sama som pracovala na plný úväzok a keď som na OÚPSVaR podpísala prehlásenie o tom, že o dieťa sa bude starať stará mama, rodičovský príspevok som poberala v plnej výške až do 3 rokov veku dieťaťa.
    snáď milá osôbka Ingrid Ondruskova
    Súhlasím s "jankasm", absolvovala som niečo podobné-išla som do práce na plný úväzok, keď malinká mala 20 mesiacov a jedinou podmienkou bolo, že ju nedám do štátnej škôlky...a poberala som plnú sumu.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    jankasm Pozri príspevok
    Krátenie rodičovského príspevku už neexistuje. Ako je možné, že jej ho krátia na 1800,-? V dnešnej dobe sa dá rodičovský alebo poberať celý alebo nepoberať vôbec. Nič medzi tým nie je.
    Ja sama som pracovala na plný úväzok a keď som na OÚPSVaR podpísala prehlásenie o tom, že o dieťa sa bude starať stará mama, rodičovský príspevok som poberala v plnej výške až do 3 rokov veku dieťaťa.
    jediné krátenie RP je v tom prípade, ak žena poberá materský príspevok, ktorý je však nižší, ako výška rodičovského príspevku. Vtedy sa rozdiel medzi materským a rodičovským kompenzuje časťou RP.

    Napr. žena nastúpi na MD a SP jej vymeria materské vo výške 3000 SKK. Keďže RP je teraz 4560,- SKK, tak je značne ukrátená. Preto môže požiadať o RP vo výške 1560,- SKK počas poberania materského (28 týždňov). Po skončení materskej a nástupe na rodičovskú dovolenku bude dostávať riadny RP vo výške 4560,- SKK.

    Krátenie materského alebo rodič.príspevku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.