Zavrieť

Porady

Prenájom a DPH

Ahojte, potrebovala by som poradiť.

Máme v nájme budovu, ktorú používame na podnikanie. Na tejto budove sme uskutočnili určité opravy (napr. výmena okien - samozrejme so súhlasom prenajímateľa), ktoré sme si zahrnuli do nákladov. Tieto opravy nám uskutočnila dodávateľská firma. Vzhľadom k tomu, že ide o nájom, chcem sa spýtať, či máme nákor na odpočet dph z týchto opráv????
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    1.Ano ide.

    Dedukujem, že prenajímateľ prenajíma na základe par. 38 z o DPH, on počíta koef.
    2.Odpočítať DPH by ste si nemohli, pokiaľ by prenájom nehnuteľnosti a s tým spojené výmeny okien nesúviseli s Vašou podnikateľskou činnosťou.
    3.Pokiaľ i vy uskutočnujete nejaké dodanie, kt. je od dane oslobodené, používate koef., kt. sa potom i pri tých oknách zohľadní.

    (ja len poznámka. Vie prenajímateľ o tom, že výmena okien je jeho nepeňažný príjem podľa par.17?)
    človiečik Vladimír Ozimý
    kapadelta Pozri príspevok
    Ahojte, potrebovala by som poradiť.

    Máme v nájme budovu, ktorú používame na podnikanie. Na tejto budove sme uskutočnili určité opravy (napr. výmena okien - samozrejme so súhlasom prenajímateľa), ktoré sme si zahrnuli do nákladov. Tieto opravy nám uskutočnila dodávateľská firma. Vzhľadom k tomu, že ide o nájom, chcem sa spýtať, či máme nákor na odpočet dph z týchto opráv????
    prečo by ste nemali mať? Dodali ste tovary a služby na svoje podnikanie? Podľa mňa ano. ak dodávate služby alebo tovar ktorý nie je oslobodený od dph tak potom máte nárok na odpočet dane...

    kapadelta je offline (nepripojený) kapadelta

    kapadelta
    Potrebujem vedieť, či prenajímateľ musí priznať to nepeňažné plnenie v daňovom priznaní???????????
    človiečik Vladimír Ozimý
    Vychádzajúc zo zmluvy o nájme (obč. zákonník) a zo zákona o dani z príjmov z § 17 ods. 23 nepeňažným príjmom prenajímateľa je len taká oprava ktorá je nad rámec nájomnej zmluvy a je zahrnutá v daňových výdavkoch nájomcu. Ak to je v nájomnej zmluve zahrnuté nehovoríme o nepeňažnom príjme.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.