Zavrieť

Porady

samozdanenie - česká faktúra

Ahojte,

mám takýto príklad: došla mi fa v sume 3774,00 KČ a keď ju prijímam, tak ju prepočítavam kurzom NBS stred, k dátumu vystavenia tej fa? a ak bola úhrada urobená dva dni nato v hotovosti tak kurzom NBS v deň úhrady? a rozdiel je buď kurzová strata alebo zisk. Však?
a samozdanenie urobím spolu už pri prijímaní faktúry?? t. j. :
3774 x kurz NBS stred a z toho DPH 19% a potom to je vidieť v tlačive na daňovom priznaní: riadok 16 myslím, riadok 18 (t.j. riadok 14+riadok 16) a potom riadok 29 a 32 (to je už vychádzajúca DPH).
Vie mi niekto toto odsúhlasiť, prípadne sa vyjadriť k tomu?

Vopred ďakujem
Usporiadat
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

barbie18 Pozri príspevok
Ahojte,

mám takýto príklad: došla mi fa v sume 3774,00 KČ a keď ju prijímam, tak ju prepočítavam kurzom NBS stred, k dátumu vystavenia tej fa? a ak bola úhrada urobená dva dni nato v hotovosti tak kurzom NBS v deň úhrady? a rozdiel je buď kurzová strata alebo zisk. Však?
a samozdanenie urobím spolu už pri prijímaní faktúry?? t. j. :
3774 x kurz NBS stred a z toho DPH 19% a potom to je vidieť v tlačive na daňovom priznaní: riadok 16 myslím, riadok 18 (t.j. riadok 14+riadok 16) a potom riadok 29 a 32 (to je už vychádzajúca DPH).
Vie mi niekto toto odsúhlasiť, prípadne sa vyjadriť k tomu?

Vopred ďakujem
1. Faktúra z ČR je za tovar alebo službu?
2. Ak je za tovar a podlieha samozdaneniu, v DPH sa uvádza na riadkoch 5 a 6, prípadne 7 a 8 a na 18 alebo 19.
3. Faktúra sa zaúčtuje kurzom NBS. Už existuje len jeden, žiaden stred.
4. Úhrada bola uskutočnená ako? Cez banku alebo pokladňu, cez devízový alebo korunový účet, prípadne cez valutovú alebo korunovú pokladňu?

5. Ak si dáš hľadať, určite tu nájdeš odpovede na svoje otázky.
0 0
barbie18 barbie18

barbie18 je offline (nepripojený) barbie18

Ahoj,
je to sa tovar (antény), bolo to uhradené cez korunový účet, takže prepočet NBS fa kurzom vystavenia a úhrada kurzom NBS v deň úhrady?
0 0
barbie18 barbie18

barbie18 je offline (nepripojený) barbie18

aha máš pravdu, ja pozerám na staré tlačivo DPH...
0 0
mon mon

mon je offline (nepripojený) mon

a čo s tým keď je takáto fa za službu vrátane vyčíslenej českej DPH? uplatní si ju slovenský platca DPH? a na ktorých riadkoch v DP sa potom uvádza?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
mon Pozri príspevok
a čo s tým keď je takáto fa za službu vrátane vyčíslenej českej DPH? uplatní si ju slovenský platca DPH? a na ktorých riadkoch v DP sa potom uvádza?
Česku DPH nemôžeš na Slovensku uplatňovať.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
mon Pozri príspevok
a čo s tým keď je takáto fa za službu vrátane vyčíslenej českej DPH? uplatní si ju slovenský platca DPH? a na ktorých riadkoch v DP sa potom uvádza?
ak vy aj dodávateľ ste platitelia dane vo svojich krajinách potom je fa zle vystavená mala byť bez DPH. Jednoznačne oprava dokladu. Noo samozdaniť to musíte. Zdaníte časť bez DPH. Nárok na vrátenie českej dph vám nenáleží. V prípade ak si nepožiadate dodávateľa o opravu dokladu a necháte to tak, potom zaplatená daň bude pre vás ako nedaňový výdavok. V tomto prípade sa nedá aplikovať ani vrátenie od českého finančného úradu keďže ide o zlú faktúráciu a smernica EU jasne hovorí že chyba sa majú vysporiadať medzi odb. a dodávateľom...
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
ahojte,
mám faktúru z Čiech v Sk, bez dph, aj dodávateľ, aj my sme platcovia dph.
Faktúru si naúčtujem bez dph, urobím samozdanenie, dph zaplatím daňovému úradu.
Mám nárok na odpočítanie dph, ak áno, akým spôsobom sa to účtuje?

Ďakujem, za pomoc,
Laura
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Laura1 Pozri príspevok
ahojte,
mám faktúru z Čiech v Sk, bez dph, aj dodávateľ, aj my sme platcovia dph.
Faktúru si naúčtujem bez dph, urobím samozdanenie, dph zaplatím daňovému úradu.
Mám nárok na odpočítanie dph, ak áno, akým spôsobom sa to účtuje?

Ďakujem, za pomoc,
Laura
Pri samozdanení doučtuješ Dph na výstupe a zároveň ak je nárok na odpočet zaúčtuješ dph na vstupe.

zjednodušene
343xx/343yy

343xx - dph na vstupe
343yy - dph na výstupe

ak chceš vyčerpavajúco
- ponúkam link na dlhšie čítanie (Usmernenie DRSR k účtovaniu Dph)

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...ta/uct_dph.doc
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Ďakujem, ale ešte asi potrebujem trochu pomôcť
na samozdanenie mám vystavaný ID, to sa mi objaví v riadku č. 17
aký doklad mám vystaviť na vstup?
účtujem v POHODE, - samozdanenie som si našla, vytvorila som si ID, neviem, čo ďalej....
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Laura1 Pozri príspevok
Ďakujem, ale ešte asi potrebujem trochu pomôcť
na samozdanenie mám vystavaný ID, to sa mi objaví v riadku č. 17
aký doklad mám vystaviť na vstup?
účtujem v POHODE, - samozdanenie som si našla, vytvorila som si ID, neviem, čo ďalej....
Neviem ako si robila ID ale, ja robím tak, že keď si nahrám došlú faktúru, dám si - Záznam - Vymerať DPH EU a vystavím tak dva ID - jeden na samozdanenie a druhý na odpočet DPH. Treba mať ale v nastaveniach správne zadané členenia DPH pre tieto ID, aby ti to dávalo do správnych riadkov.
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Ďakujem, bude to super
ja som si zaškrtla pri ID iba vrch - t.j. vymeriavanie, ešte si zaškrtnem odpočet - musím si nájsť vhodný riadok :" A JE TO !!!!"
0 0
Uľa Uľa

Uľa je offline (nepripojený) Uľa

Prosím vás o radu: SZČO (platca DPH, JU) kupoval zariadenie do prevádzky (zariadenie na opravu aut) od českej firmy, ktorá mu vystavila faktúru bez DPH v ČK. Ako to bude v tomto prípade s DPH: Tovar to nie je.... ? Ďakujem za radu
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Uľa Pozri príspevok
Prosím vás o radu: SZČO (platca DPH, JU) kupoval zariadenie do prevádzky (zariadenie na opravu aut) od českej firmy, ktorá mu vystavila faktúru bez DPH v ČK. Ako to bude v tomto prípade s DPH: Tovar to nie je.... ? Ďakujem za radu
Čo obstarala firma, to vie najlepšie ona sama.
Mne sa to javí ako tovar.
Pre odberateľa je to nadobudnutie tovaru z EÚ, uskutočnite samozdanenie na výstupe a uplatníte si odpočet dane na vstupe.
0 0
Uľa Uľa

Uľa je offline (nepripojený) Uľa

azla Pozri príspevok
Čo obstarala firma, to vie najlepšie ona sama.
Mne sa to javí ako tovar.
Pre odberateľa je to nadobudnutie tovaru z EÚ, uskutočnite samozdanenie na výstupe a uplatníte si odpočet dane na vstupe.
Ďakujem pekne za odpoveď
0 0
osh osh

osh je offline (nepripojený) osh

Ak som dostala faktúru z ČR s februárovým dátumom vystavenia v apríli, môžem urobiť samozdanenie v priznaní DPH za marec, alebo musím urobiť za február opravné?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

osh Pozri príspevok
Ak som dostala faktúru z ČR s februárovým dátumom vystavenia v apríli, môžem urobiť samozdanenie v priznaní DPH za marec, alebo musím urobiť za február opravné?
Kedy bolo dodanie tovaru alebo služby?
0 0
osh osh

osh je offline (nepripojený) osh

8.2.2008
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

osh Pozri príspevok
Ak som dostala faktúru z ČR s februárovým dátumom vystavenia v apríli, môžem urobiť samozdanenie v priznaní DPH za marec, alebo musím urobiť za február opravné?
osh Pozri príspevok
8.2.2008- bol dodaný tovar

§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

Váš prípad 15.3.2008 - podľa písm. a) - ak by fa bola vystavená v apríli

PS.
pozorne som si ešte raz prečítala: dostala faktúru z ČR s februárovým dátumom vystavenia v apríli
ak dátum vystavenia je február, postupujete podľa písm. b. - deň vyhotovenia faktúry
Naposledy upravil azla : 21.04.08 at 10:33 Dôvod: doplnenie
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

osh Pozri príspevok
8.2.2008
Ak bola faktúra vystavená v apríli 2008, tak daňová povinnosť je 15.3.2008.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
z dátumu 8.2. mi nie je jasnéé či to bol dátum dodania skutočne alebo na účely DPH...pretože na účely DPH je pre nás dôležitý dátum vystavenia FA...dátum dodania....15 deň nasledujúci po mesiaci kedy došlo k dodaniu

No vychádzam z toho že 8.2. bola vystavená Fa a je to aj dátum dodania...Potom daňová povinnosť vám vznikla vo februári...Za február ste boli povinní odviesť daň na výstupe ale keďže faktúru ste obdržali až v apríli daň na vstupe zahrnúť do apríla...v reále to nikto tak nerobí...t.j. budem sa tváriť že som Fa dostal vo februári vznikne mi nárok na odpočet a keďže dopad na štátny rozpočet je nulový tak nepodávam ani DDP len si to zaevidujem do evidencie podľa par. 70
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať