Zavrieť

Porady

Kurzové rozdiely?

Prešla som si veľa tém okolo kurzových rozdielov v JÚ, ale nerozumiem tomu. Ja v JÚ neúčtujem o kurzových rozdieloch chvalabohu, ale človek nikdy nevie. Takže napr: vystavím fa v CZK vo výške 44000,-CZK dňa 12.04.2004 no a uhradia mi ju na účet napr:28.04.2004. Takže neviem či som to z tejto porady pochopila správne, ale prepočítam si kurz NBS v deň vystavenia fa a potom si prepočítam kurz v deň, kedy mi ju uhradia a ten rozdiel je buď kurzový zisk alebo strata?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    kur.zisk alebo stratu neúčtuješ do peň.denníka, ale vyrovnáš ich len v knihe záv.a pohľadávok čiže pri faktúrach.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Kurzový zisk alebo stratu účtuje do peňažného denníka na základe interného dokladu - ale len na konci roka v rámci uzávierkových operácii .
    Naposledy upravil Zita5 : 30.03.05 at 11:23

    inge57 je offline (nepripojený) inge57

    inge57
    Ďakujem za odpoveď, ale mňa by zaujímalo či som použila správnu metodu použitia kurzu NBS t.j. pri vyhotovení fa a pri úhrade fa?

    Janna je offline (nepripojený) Janna

    Janna
    inge57
    Prešla som si veľa tém okolo kurzových rozdielov v JÚ, ale nerozumiem tomu. Ja v JÚ neúčtujem o kurzových rozdieloch chvalabohu, ale človek nikdy nevie. Takže napr: vystavím fa v CZK vo výške 44000,-CZK dňa 12.04.2004 no a uhradia mi ju na účet napr:28.04.2004. Takže neviem či som to z tejto porady pochopila správne, ale prepočítam si kurz NBS v deň vystavenia fa a potom si prepočítam kurz v deň, kedy mi ju uhradia a ten rozdiel je buď kurzový zisk alebo strata?
    Dobre to je. Ty faktúru zaeviduješ do ev. pohľadávok prepočítanú na SK kurzom NBS 12.4.
    28.4. Ti prídu peniaze na účet a presne tú sumu, ktorá Ti príde zaúčtuješ v peňažnom denníku a spraviš úhradu pohľadávky. Rozdielom medzi prijatou sumou a sumou faktúry vznikne kurz.zisk alebo strata, ktorá sa vyporiada v ev.pohľadávok.

    inge57 je offline (nepripojený) inge57

    inge57
    No a co v prípade ak by som mala devízový účet a prijala úhradu v CZK, tak potom by som si prepočítala kurz NBS v deň vystavenia fa a to dala do príjmov a potom 31.12.2004 by som prepočítala zostatok na účte kurzom NBS platným 31.12.2004????

    Janna je offline (nepripojený) Janna

    Janna
    inge57
    No a co v prípade ak by som mala devízový účet a prijala úhradu v CZK, tak potom by som si prepočítala kurz NBS v deň vystavenia fa a to dala do príjmov a potom 31.12.2004 by som prepočítala zostatok na účte kurzom NBS platným 31.12.2004????
    Prijatú úhradu by som prepočítala kurzom NBS dňom prijatia na účet.
    A až na konci roku k 31.12. sa prepočítava stav pokladne, účtu v cudzej mene, kde vznikne kurzový rozdiel alebo zisk.

    via je offline (nepripojený) via

    via
    no ja mam tiez uz z toho pekny gulas, ak mi viete poradit:
    - fa vystavena v CZK v roku 2004
    - uhradena 15.03.2005 v CZK v hovovosti, v ten isty den vyber podnikatela v celej sume
    co vsetko musim urobit?

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Janna
    Dobre to je. Ty faktúru zaeviduješ do ev. pohľadávok prepočítanú na SK kurzom NBS 12.4.
    28.4. Ti prídu peniaze na účet a presne tú sumu, ktorá Ti príde zaúčtuješ v peňažnom denníku a spraviš úhradu pohľadávky. Rozdielom medzi prijatou sumou a sumou faktúry vznikne kurz.zisk alebo strata, ktorá sa vyporiada v ev.pohľadávok.
    Tiež tomu moc nerozumiem, čo znamená po lopate - v praxi tá posledná časť vety - "ktorá sa vyporiada v ev.pohľadávok " ?

    Mňa to naučila robiť jedna známa tak, že sumu ktorá mi už príde , prerátam kurzom toho dňa a na takú istú sumu opravím aj sumu faktúry v knihe pohľadávok.
    Len neviem či je to dobré.

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Tak ešte raz: v JÚ ide do príjmu skutočná úhrada. Faktúru vyrovnáš na nulu, aby tam ten plus alebo mínus netrčal večne, ale ten rozdiel už nedávaš do denníka.
    V podvojnom účtovníctve ide do príjmu faktúra. Keď príde úhrada v inej výške ako fa, vtedy v PÚ účtuješ kurzové rozdiely a vysledok je vlastne rovnaký v obidvoch účtovníctvach.

    Janna je offline (nepripojený) Janna

    Janna
    Príklad v JU:
    12.3.2005 vystaviš faktúru do ČR na 100,- CZK, prepočet kurz NBS dňom vystavenia 1,29 SK/CZK do evidencie pohľadávok ide suma 129,- Sk
    Faktúru zaplatia 20.3.2005
    ak máme devízový účet v CZK, príde nám na účet čiastka 100,- CZK, ktorú prepočítame kurzom NBS dňa 20.3.2005 napr. 1,28, t.j. = 128,- Sk, túto sumu účtujeme v peňažnom denníku a uhradíme pohľadávku.
    Rozdiel medzi vystavenou faktúrou na sumu 129,- a prijatou úhradou 128,- je kurzová strata 1,-, ktorú v evidencii pohľadávok vysporiadam, a to tak, že pridam ďalšiu úhradu a napíšem tam 1,- ako kurz. strata a pohľadávka sa mi vynuluje.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.