Zavrieť

Porady

2% a preplatky na dani???

Chcem sa spýtať čo mám spraviť ked zamestnanec ma požiadal o poukázaní 2% z dane . Robila som ročné zúčtovanie a tam mi vyšlo, že má preplatok 1052,-Sk. Kde to mám poukázať alebo čo s tým spraviť?

A ešte sa chcem spýtať,že keĎ mi vychádzajú preplatky pri zamestnancoch, po správnosti by som ich mala zúčtovať v Ďalšom mesiaci, však? A keď pracovali len do konca decembra 2004 a potom prestúpili do inej firmy, čo s tými preplatkami? Dať im ich na ruku????
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    anka1 je offline (nepripojený) anka1

    anka1
    veronix
    Chcem sa spýtať čo mám spraviť ked zamestnanec ma požiadal o poukázaní 2% z dane . Robila som ročné zúčtovanie a tam mi vyšlo, že má preplatok 1052,-Sk. Kde to mám poukázať alebo čo s tým spraviť?

    A ešte sa chcem spýtať,že keĎ mi vychádzajú preplatky pri zamestnancoch, po správnosti by som ich mala zúčtovať v Ďalšom mesiaci, však? A keď pracovali len do konca decembra 2004 a potom prestúpili do inej firmy, čo s tými preplatkami? Dať im ich na ruku????
    Pri poukázaní 2% zo zaplatenej dane vytlačíš zamestnancovi potvrdenie, on si to musí vybaviť na daňovom úrade sám alebo organizácia ktorej tie 2 % poukazuje.

    Čo sa týka preplatkov na dani zúčtuješ to v danom mesiaci kedy budeš preplatky a nedoplatky vysporiadavať, napr.: za marec 2005. To si inkasuješ od Daňového úradu, takž o tie preplatky im odvedieš nižšiu daň. Napr.:
    Daň celkom za všetkých zamestnancov za marec 2005 je: 50.000,- Sk
    Preplatky na dani za rok 2004 spolu: 30.000,- Sk
    Nedoplatky na dani za rok 2004 spolu: 10000,- Sk
    Daňovému úradu odvedieš: 50000 - 30000 + 10000 = 30000,- Sk

    Zamestnancom ktorý pracovali do konca r. 2004 a vykonala si im ročné zúčtovanie a majú preplatky pošli im ich na účet alebo aj v hotovosti.

    Naile je offline (nepripojený) Naile

    Naile
    K 2 %:
    Vypočítate tie 2 % (možno poukazať aj menej) z dane, ktorú má v skutočnosti zaplatiť za celý rok minus jeho nárok na daňový bonus za celý rok, teda z dane po znížení o DB.
    Zamestnanec vyplní VYHLÁSENIE o poukazaní sumy do výšky 2 % zaplatenej dane. Mzdová učtovníčka vystaví mu POTVRDENIE o zaplatení dane z príjmov na účely vyhlásenia sumy do výšky 2 % zaplatenej dane. Tieto tlačíva zamestnanec doručí na DÚ podľa mesta trvalého bydliska.
    Čo sa týka preplatkov:
    Je to upravené v § 40 ZDP. Tomu zamestnancovi, ktorý u Vas robí, musíte preplatok vratiť v nasl. kalendárnom mesiaci, tomu, ktorý robil do konca roka,taktiež musíte vratiť preplatok,termín do troch rokov, osobné alebo poštou, alebo cez BÚ.

    2% a preplatky na dani???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.