Zavrieť

Porady

Dohody mimo prac. pomer a poistné na ZP v 2007 a 2008

Nenašiel som na porade jednoznačnú odpoveď na otázku, či v prípade, že popri pracovnom pomere na základe pracovnej zmluvy /zamestnanec/, mám povinnosť platiť aj poistné na zdravotné poistenie z dohôd vykonávaných mimo prac.pomeru, najmä dohody o vykonaní práce, uskutočnenej ešte v roku 2007, kedy tieto dohody neboli exaktne menované medzi vyňatými prijmami pre účely zákona o zdrav.poistení.

Na základe týchto dohôd som pritom mal príjmy značnej výšky. Nešlo o príjmy pri ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 zákona o dani z príjmov, ktoré už v roku 2007 boli pre účely zákona zdravotného poistenie vyňatými príjmami.

Je prosím vás v zákona v znení do 31.12.2007 nejaká opora,ktorá by vyvracala fakt, že takýto príjem je predmetom ročného zúčtovania, resp. je príjmom, ktorý je súčasťou vymeriavacieho základu pre poistné na zdravotné poistenie?

Ako je to podľa vás v roku 2008. Je takáto dohoda u bežného zamestnanca vyňatým príjmom? Zamestnancami poisťovne mi bolo tlmočené, že takýto príjem nebol v roku 2008 a ani nie je v roku 2008 súčasťou vymeriavacieho základu pre poistné na zdrav.poistenie. Nevedia, na základe čoho, ale ževraj je to tak.

Vďaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Zákon o ZP
    (1) Podľa tohto zákona je povinný platiť poistné
    a) zamestnanec,
    b) samostatne zárobkovo činná osoba,
    c) zamestnávateľ,
    d) štát.

    (3) Zamestnanec na účely tohto zákona je
    a) fyzická osoba v pracovnom pomere, 20)
    ____
    vysvetlika k 20)
    20) § 41 až 72 Zákonníka práce.

    Zákonník práce
    § 223
    Dohody o prácach vykonávaných
    mimo pracovného pomeru

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Na porada.sk je to vysvetlené mnohokrát. Ak to nestačí, rád Vás, alebo Vašu mzdárku privítam na školení, začínajú od pondelka 14.4.

    Petosev je offline (nepripojený) Petosev

    Práca šľachtí, ale neprospieva zdraviu. No i tak ma baví. ...viac Petosev
    Ďakujem vám všetkým za jasné odpovede.
    Je mi jasné, že keď mám príjem z dohody vykonávanej mimo prac.pomeru, nie som považovaný z hľadiska zákona o ZP za zamestnanca. Otázka bola najmä v tom zmysle, či sa tento príjem nepovažuje za príjem osoby podľa § 11,ods. 2.
    Ale už je mi jasné, že nemôžem byť súčasne zamestnancom a aj osobou podľa § 11, ods. 2, čiže tento príjem jednoducho nie je predmetom zákona o ZP.
    Pravda?

    Vďaka

    Dohody mimo prac. pomer a poistné na ZP v 2007 a 2008

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.