Zavrieť

Porady

vystavenie faktúry za prijatý preddavok

Vie mi niekto poradiť ohľadom DPH? Naša firma začala stavať byty, ktorých výstavbu dokončí v roku 2009. Platcom DPH sa stala 3.4.2008. Niektoré preddavky prijala pred registráciou DPH, niektoré po registrácii. Ako to je s DPH? Treba vystaviť faktúru na prijatý preddavok? Ako to bude pri zúčtovacej faktúre v roku 2009 s preddavkom, ktorý firma prijala v čase, keď ešte nebola platcom DPH? Kto mi poradí?
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kala1 Pozri príspevok
Vie mi niekto poradiť ohľadom DPH? Naša firma začala stavať byty, ktorých výstavbu dokončí v roku 2009. Platcom DPH sa stala 3.4.2008. Niektoré preddavky prijala pred registráciou DPH, niektoré po registrácii. Ako to je s DPH? Treba vystaviť faktúru na prijatý preddavok? Ako to bude pri zúčtovacej faktúre v roku 2009 s preddavkom, ktorý firma prijala v čase, keď ešte nebola platcom DPH? Kto mi poradí?
Na tie preddavky, ktoré prijala ako platiteľ dph vystaví do 15. dní faktúru k zaplatenému preddavku. Potom pri vyúčtovacej faktúre tento odpočíta, odpočíta aj dph. Vyfakturuje celkové dodanie, k tomu dph, . a odpočíta prijaté zálohy aj už vyfakturovanú dph.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
no ja by som to riešil tak že prijaté preddavky pred registráciou by som si nevšímal a DPH by som vystavoval na preddavky prijaté po 3.4.2008. S tým že vysporiadam svoju celkovú daňovú povinnosť pri dodaní tovaru(stavby)
0 0
kala1 kala1

kala1 je offline (nepripojený) kala1

To znamená, že Tí, čo zaplatili preddavok pred registráciou budú mať lacnejší byt o DPH z preddavku?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kala1 Pozri príspevok
To znamená, že Tí, čo zaplatili preddavok pred registráciou budú mať lacnejší byt o DPH z preddavku?
Nie, neznamená. Keď im budete vystavovať faktúru za dodanie bytu, faktúra bude vyhotovená aj s dph, pretože ste platcami dph. Im sa len jednoducho odráta prijatá záloha na byt( bez dph).
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ahoj poraďáci, chcela by som sa spýtať, je nárok na odpočet zo zaplateného preddavku od Telefonica O2? Tá záloha nieje odrátaná z ďalších faktúr len sa vedie ako záloha z dôvodu kreditného rizika. Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Iwett Pozri príspevok
Ahoj poraďáci, chcela by som sa spýtať, je nárok na odpočet zo zaplateného preddavku od Telefonica O2? Tá záloha nieje odrátaná z ďalších faktúr len sa vedie ako záloha z dôvodu kreditného rizika. Ďakujem.
Ak máte doklad o zaplatenom preddavku s dph, tak áno, vzniká nárok na odpočet.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Tweety Pozri príspevok
Ak máte doklad o zaplatenom preddavku s dph, tak áno, vzniká nárok na odpočet.
Áno, doklad mám, tak je nárok na odpočet? Aj ked nebude v dohladnej dobe vyúčtovanie preddavku?
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Twetty, a ďakujem za odpoveď
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Iwett Pozri príspevok
Áno, doklad mám, tak je nárok na odpočet? Aj ked nebude v dohladnej dobe vyúčtovanie preddavku?
Je nárok na odpočet, doba vyúčt.preddavku naň nemá vplyv.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Iwett Pozri príspevok
Áno, doklad mám, tak je nárok na odpočet? Aj ked nebude v dohladnej dobe vyúčtovanie preddavku?
ALe veď som uviedla, že ak máš doklad s dph tak je.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

ešte raz ďakujem za odpovede. Pekný deň
0 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

chcela by som sa spýtať,
naša firma poskytuje prenájom nebytových priestorov. Nájomníkom vystavila splátkové kalendáre, na základe ktorých mesačne priznávam DPH na výstupe (mesačný platca). Jeden z nájomcov požiadal o zvýšenie preddavkovej platby, na základe čoho mu boli zvýšené preddavky od júna 2008 (splatnosť je do 10 dní nasled. mesiaca). ale nájomca zvýšenú sumu zaplatil už teraz, za mesiac máj. Treba vystaviť faktúru a priznať DPH z rozdielu prijatej platby oproti predpisu? Rozdiel oproti predpisu a prijatej sume je cca 4.500 SK
0 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

Lubica H Pozri príspevok
chcela by som sa spýtať,
naša firma poskytuje prenájom nebytových priestorov. Nájomníkom vystavila splátkové kalendáre, na základe ktorých mesačne priznávam DPH na výstupe (mesačný platca). Jeden z nájomcov požiadal o zvýšenie preddavkovej platby, na základe čoho mu boli zvýšené preddavky od júna 2008 (splatnosť je do 10 dní nasled. mesiaca). ale nájomca zvýšenú sumu zaplatil už teraz, za mesiac máj. Treba vystaviť faktúru a priznať DPH z rozdielu prijatej platby oproti predpisu? Rozdiel oproti predpisu a prijatej sume je cca 4.500 SK
alebo si môžem rozdiel sama zdaniť? (nájomca nie je platca DPH, ale platba zálohy sa týka energií)
prosím, prosím, týka sa to májovej DPH.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Lubica H Pozri príspevok
alebo si môžem rozdiel sama zdaniť? (nájomca nie je platca DPH, ale platba zálohy sa týka energií)
prosím, prosím, týka sa to májovej DPH.
treba si jasne zadefinovať. Správne chápem že splatnosť do 10 dní nasl. mesiaca je platba do 10.6. za máj? Potom ale asi nehovoríme o preddavkovej faktúre. Alebo to nesprávne chápem?
0 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

každému nájomcovi bol vystavený splátkový kalendár, kde sú rozdelené platby za nájom a platby za energie. Je tu definovaný dátum dodania ako posledný deň príslušného mesiaca a dátum splatnosti (10 dní od dátumu dodania). Na základe tohto splátkového kalendára nájomci platia preddavky. Skutočné náklady sú im prefakturované až na základe vyučtovacej faktúry od dodávateľov energii.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ja tu stále nevidím preddavky noo ale dobre. proste daňová povinnosť vzniká vždy posledný deň mesiaca. A vám zaplatili v júni za máj vyššiu sumu ako bola uvedená v splátkovom kalendári?
0 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

to, že sú to preddavky, je definované v zmluve.
a áno. predpis platby za energie za máj (zdaniteľné plnenie 31.5, splatnosť 10.6) bol 4600 bDPH, 874 DPH, 5474 sDPH a prijatá platba v banke 10.000 (9.6)
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ide o opakované zdaniteľné plnenie. Z pohľadu DPH ide o preddavok ak žiadam platbu pred vznikom daňovej povinnosti. vy žiadate platbu za obdobie máj v júni. T.j. daňová povinnosť vám vznikne bez ohľadu na to či vám to uhradi do termínu 10.6. alebo nie. Preto nemôžeme hovoriť z pohľadu DPH o preddavkoch. No ak má zadefinované na faktúre platbu ako uvádzate zdanili ste tú sumu za máj je to v poriadku. Ak zaplatil viac rozdiel je možné považovať za preddavok a dodaniť ho v mesiaci kedy ste prijali platbu. Ak ste upravili splátkový kalendár a platba mala byť 10000 Sk za máj t.j. daňová povinnosť za máj vznikla vo výške 10000 Sk s DPH potom treba opraviť máj.
0 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

splátkový kalendár bol upravený až od mesiaca jún (zdaniteľné plnenie 30.6., splatnosť 10.7). takže rozdiel medzi predpisom platby za máj a skutočnou úhradou v mesiaci jún si mám dodaniť v júni? (zdaniteľné plnenie 9.6). A musím k tomu poslať faktúru nájomcovi ako prijatý preddavok?
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Ja by som sa vrátila k vystaveniu faktúry od O2 za prijatú zálohu.
Neviem, ako túto zálohu mám zaúčtovať.
Záloha bola vo výške 20 EUR.

Telefónica O2 vystavila fa :
Bez DPH 16,81
DPH 3,19

Zaúčtovala som :
16,81 314/321
3,19 343/321

20,00 321/211 - úhrada

Ale to asi nie je správne, pretože na účte 314 by som mala mať celú zálohu 20 EUR, kým nám ju nevrátia a ja mám iba 16,81 EUR.

Ďakujem za pomoc.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať