Zavrieť

Porady

DPH na zahraničnej faktúre/Rakusko/

Dobrý deň, prosím o poskytnutie informácie v postupe uplatnenia DPH .
Rakúska firma nám vyhotovila faktúru na dodávku služby spustenie zariadenia.
Rakúsky pracovník prišiel na Slovensko motorovým vozidlom Rakuskej firmy.
Faktúra Rakúskej firmy bola za čas stravený v MV, za odpracovasný čas pri spúšťaní zariadenia za najazdené kilometre z Rakúska na Slovensko trebárz 512 EUR a to 2x. sem a späť do Rakúska.Ďalej rôzne príplatky za vykonanu prácu. Rakúska firma jednu čiastku faktúrovanu na cestu tých 512 EUR odanila Rakúskou daňou a prirátala to k faktúrovanej čiastke.
Neviem či je postup môj správny, menovanú čiastku 512 EUR nezahniem do DPH na vstupe - výstupe nakoľko už bola odanená Rakúskou daňou. Ďakujem za informáciu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    hm nooo akože oni čas faktúrovali s DPH a časť bez DPH? Podľa môjho názoru mala byť celá Fa faktúrovaná bez DPH. A vy si to máte tu samozdaniť...
    človiečik Vladimír Ozimý
    mlehmdenov Pozri príspevok
    Čo s tým , neviete mi poradiť ? Ďakujem !
    no nič vrátiť faktúru a vyžiadať aby faktúrovali bez DPH...vy si to tu samozdaníte...

    martinapb je offline (nepripojený) martinapb

    martinapb
    Zahranicna faktura musi byt vystavena bez DPH. Ty si ju potom prijmes bez dane a nasledne ju samozdanis normalne sadzbou 19 %. Ja to robim cez interny doklad, cez ucet 395 a mam analytiku aj na DPH - pri prijatych zahranicnych fakturach, vstup 343.39 a výstup 343.49
    Potom teda vystavis interny doklad na samozdanenie zahran. faktury:
    343.39/395.10
    395.10/343.49
    alebo ak ti to tvoj program dovoluje, tak to mozes urobit aj bez toho spojovacieho uctu 395.10, cize: 343.39/343.49

    mlehmdenov je offline (nepripojený) mlehmdenov

    mlehmdenov
    Ďakujem za radu martinapb,
    Vedela by si mi poradiť aj pri fakturácií reklamy došlá faktúra z Čiech. Ak áno popíšem Ti o čo vlastne ide.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    mlehmdenov Pozri príspevok
    Ďakujem za radu martinapb,
    Vedela by si mi poradiť aj pri fakturácií reklamy došlá faktúra z Čiech. Ak áno popíšem Ti o čo vlastne ide.
    Ak Ste prijali službu -reklamné služby § 15/8, postupujete podľa § 15 odst. 7

    Vaša firma (osoba, ktorá podniká na Slovensku) prijala službu od dodávateľa z iného ČŠ (Česko), miesto poskytnutia služby - miesto kde má odberateľ sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodali.

    mlehmdenov je offline (nepripojený) mlehmdenov

    mlehmdenov
    Ide vlastne o to, že Český dodávateľ reklamnej služby nám vyhotovil zálohovú faktúru ešte 28.11.2007, naša firma celú zálohovú čiastku uhradila 28.3.2008. Medzitým nám došli dielčie faktúry za reklamnú činnosť na prvé tri mesiace s dátum vystavenia 4.1.2008 a dárum uskutočnenia zdaniteľného plnenia 4.1.2008 v ten istý dátum len mesiac iný. Potom došla faktúra za uhradenú zálohovú platbu na ostávajúcich deväť mesiacov s dátum vystavenia 3.4.2008 a dátum uskutočnenia prijatia platby 1.4.2008. Teraz mi ale prišla faktúra na mesiac apríl 2008 s tým, dátum vystavenia je 7.4.2008 a dátum uskutočnenia zdaniteľného plnenia 7.4.2008 uvedená je čiastka platby za mesiac odpočítana od zálohovej faktúry uhradenej 28.3.2008. S tým, že :
    DPH : sadzba - osl. Základ DPH 4 160,00 CZK,
    odpočítanie DPH : osl.
    Rozpis DPH : Osl. Základ DPH ,0 čiastka k úhrade ,00.
    Poraďte mi aký postup zvoliť. Ďakujem.

    martinapb je offline (nepripojený) martinapb

    martinapb
    28.11.
    Zálohú faktúru nezaúčtuješ, len ju vedieš v evidencii. Mne moj program ani učtovanie pri zalohovej fakture neponuka. Ak sa ti inak neda, tak ju mozes zauctovat ako 314/314.
    28.3.
    Úhradu zálohovej faktúry zaúčtuješ ako 314/221
    Zaúčtuješ aj odpočet zálohy, ako faktúru -314/-321
    381/321
    Urobiš aj samozdanenie DPH, kedže to bola faktura zo zahraničia, jedna sa o služby, tak si zas navoliš nejaku inu analytiku, napr. 343.79/343.89

    Potom kazdy mesiac rozpustaš tie naklady buducich obdobi, čo mas na 381 do beznych nakladov na 518
    - cize kazdy mesiac si cez interny doklad spravis 518/381

    Ak sa mylim, tak ma prosim opravte.

    mlehmdenov je offline (nepripojený) mlehmdenov

    mlehmdenov
    Ďakujem pekne, a DHP z faktúry z prijatej platby vyhotovenej Českou firmou 1.4.2008 si uplatním aj na vstupe aj na výstupe v deň vyhotovenia faktúry čiže čiastka v SK a účet DPH 343,79/343,89, môžem uplatniť odpočet celej DPH, keďže faktúru z Čiech mám na ostatnú zálohovú platbu. 314/221 , ktorú si preúčtujem 381/314 a mesačne budem len odpočítavať službu z 381 a to 518/381 hodnotu za mesačnú reklamnú službu
    ahojte,
    pripájam sa k téme....potrebujem poradiť tiež ohľ.DFA z Čiech,avšak mám iný problém: faktúrovali nám za registráciu v systéme na webovej stránke,pričom nám zaslali fa.na sumu 990,-Sk bez dph z januara/08.Moja otazka znie: podľa príspevkov,ktoré som čítala,tak zrejme je treba samozdaniť z celkového príjmu dph v sume 158,10 Sk a uviesť to v daň.priznaní DPH za príslušný štvrťrok? ďakujem.

    mlehmdenov je offline (nepripojený) mlehmdenov

    mlehmdenov
    Mala som tiež podobný problém, vykonala som to ako píšešete, za štvrťrok pokiaľ ste štvrťročný platca, keď mesačný v danom mesiaci ,s tým, že mne daň z 990,00 Sk v čiastke 19 % vyšla 188,10 Sk , neviem či som pomohla
    Ďakujem za odpoveď,avšak tu sumu 990,-Sk som pocitala tak,že z celkovej ceny,t.zn.,že 831,90 a dph 19% 158,10 = 990,-Sk alebo sa to napočítava 990 + 19%? prosim,ak máte skúsenosti dajte mi vediet,aby som to mohla dať správne do daň.priznania.ďakujem

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Dáša Tajnayová Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď,avšak tu sumu 990,-Sk som pocitala tak,že z celkovej ceny,t.zn.,že 831,90 a dph 19% 158,10 = 990,-Sk alebo sa to napočítava 990 + 19%? prosim,ak máte skúsenosti dajte mi vediet,aby som to mohla dať správne do daň.priznania.ďakujem
    Pri samozdanení sa počíta DPH z celkovej fakturovanej sumy. Suma na faktúre sa nerozdeľuje na základ dane a daň.

    mlehmdenov je offline (nepripojený) mlehmdenov

    mlehmdenov
    28.5. som vyhotovila zálohovú faktúru pre odberateľa do Čiech v čiastke 40 % z ceny dodaného tovaru. Zálohová faktúra bola uhradená 29.5. v 40 % čiže v plnej výške zálohovej faktúry.Ostatná čiastka bude faktúrovaná pri dodávke tovaru v plnej hodnote tovaru/ 100 %/, kde samozrejme odrátam zálohu. Musím vyhotoviť ostrú faktúru na prijatie platby, dňa 29.5. a odrátať zálohovu faktúru, číže k uhrade nula.Alebo stačí vyhotoviť ostrú faktúru pri ukutočnení dodávky tovaru do Čiech a od tejto odrátať uhradenú zálohovú faktúru..

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.