Zavrieť

Porady

Predaj domu

Dobrý deň,
mala by som otázku:
Predáme rodinný dom bratovi. Majiteľmi sú 3 súrodenci a matka. Dom je našim majetkom už 11 rokov (3/6 matka, po 1/6 súrodenci); brat (kupujúci), sestra a mama majú tam aj trvalý pobyt, ja nie.
Mojou otázkou je, či (podľa aktuálnych zákonov) budeme platiť daň?
Nepodarilo sa mi nájť presnú odpoveď na moju otázku. Možno mama a sestra daň nemusia platiť, ale ja?! Nakoľko tam už nebývam/nemám tam trvalý pobyt viac rokov.
Za odpoveď ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    katka28 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    mala by som otázku:
    Predáme rodinný dom bratovi. Majiteľmi sú 3 súrodenci a matka. Dom je našim majetkom už 11 rokov (3/6 matka, po 1/6 súrodenci); brat (kupujúci), sestra a mama majú tam aj trvalý pobyt, ja nie.
    Mojou otázkou je, či (podľa aktuálnych zákonov) budeme platiť daň?
    Nepodarilo sa mi nájť presnú odpoveď na moju otázku. Možno mama a sestra daň nemusia platiť, ale ja?! Nakoľko tam už nebývam/nemám tam trvalý pobyt viac rokov.
    Za odpoveď ďakujem.
    Od nadobudnutia nehnuteľnosti oslobodenie od dane z príjmov podľa ZoDP §9 ods.1 písm.a) pre matku a dvoch súrodencov nastalo po dvoch rokoch, pre teba podľa §9 ods.1 písm.b) po piatich rokoch.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    katka28 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    mala by som otázku:
    Predáme rodinný dom bratovi. Majiteľmi sú 3 súrodenci a matka. Dom je našim majetkom už 11 rokov (3/6 matka, po 1/6 súrodenci); brat (kupujúci), sestra a mama majú tam aj trvalý pobyt, ja nie.
    Mojou otázkou je, či (podľa aktuálnych zákonov) budeme platiť daň?
    Nepodarilo sa mi nájť presnú odpoveď na moju otázku. Možno mama a sestra daň nemusia platiť, ale ja?! Nakoľko tam už nebývam/nemám tam trvalý pobyt viac rokov.
    Za odpoveď ďakujem.
    ..................................................

    Ak vlastníte dom (časť domu) 11 rokov, príjem z predaja je po 5 rokoch od nadobudnutia oslobodený od dane z príjmu bez ohľadu na dobu jeho vlastníctva. Uvedené platí len za predpokladu, že dom nebol vložený do obchodného majetku. Definícia obchodného majetku je uvedená v §2 písm. m) ZDP. Ak bol dom vložený do obchodného majetku, stáva sa pri predaji od dane z príjmu oslobodený až po uplynutí 5 rokov od vyradenia z obchodného majetku (§9 ods. 1 písm. b) ZDP)

    gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

    gabi2
    Prosím o radu. Manžel má sídlo podnikania v rodičovskom dome, kde má aj trvalý pobyt. Žiadne náklady - odpisy, nájom, daň z nehnuteľností....., neboli uplatňované len je tam sídlo. Teraz sa dom ide predávať (sestre) ako to ide byť s daňami? Ďakujem Gabi
    človiečik Vladimír Ozimý
    gabi2 Pozri príspevok
    Prosím o radu. Manžel má sídlo podnikania v rodičovskom dome, kde má aj trvalý pobyt. Žiadne náklady - odpisy, nájom, daň z nehnuteľností....., neboli uplatňované len je tam sídlo. Teraz sa dom ide predávať (sestre) ako to ide byť s daňami? Ďakujem Gabi
    To že tam mal sídlo nie je podstatné...podstatné je či ho evidoval ako obchodný majetok ten dom...to jest účtoval o ňom...

    Podľa toho čo píšete mi vychádza že nie...takže ten kto ide dom predávať musí mať trvalý pobyt dva roky v dome alebo vlastníctvo 5 rokov ak nespĺňa podmienku trvalého pobytu...Potom pôjde o oslobodení príjem podľa par. 9 zákona o dani z príjmov...

    gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

    gabi2
    Ďakujem pekne. O dome nebolo účtované - nebol v majetku, len sídlo. Srdečná vďaka.Gabi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.