Zavrieť

Porady

vypocet koeficientu dph

Simi Simi

Simi je offline (nepripojený) Simi

Ahojte prosim Vas, prvy krat robim dph ked musim vstupy kratit koeficientom a nie som si ista v jeho spravnom vypocte:

1. vstupna fa za prenajom priestorov + sluzby
sluzby 1000,- Sk + 190,- Sk/dph/
prenajom priestorov bez dph 10,000,- Sk
---------------------------------------
spolu fa 11.190,-

- nakolko sa prenajimany priestor /50%/ dalej prenajima /neplatcovi dph/ tak na vystupnej fa nevypocitavame dph , cize je napr. 6000,- Sk

a/ na vstupe kratim narok na odpocet dph /50%/ zo sluzieb nakolko vystup je bez dph , cize mam narok na odpocet 95,- Sk

b/ kedze musim pocitat koef aj preto lebo mame este aj ine oslobodene plnenia na vystupe, musim kratit aj tych 95,-Sk ? -alebo tie su uz ok ?

c/ trzby za prenajom mi vstupuju do vypoctu celkoveho koeficientu alebo tym ze som si na vstupe neuplatnila 50% dph uz to mam osetrene ?

Dakujem- dufam ze som to aspon trochu zrozumitelne napisala
Usporiadat
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Simi Pozri príspevok
Ahojte prosim Vas, prvy krat robim dph ked musim vstupy kratit koeficientom a nie som si ista v jeho spravnom vypocte:

1. vstupna fa za prenajom priestorov + sluzby
sluzby 1000,- Sk + 190,- Sk/dph/
prenajom priestorov bez dph 10,000,- Sk
---------------------------------------
spolu fa 11.190,-

- nakolko sa prenajimany priestor /50%/ dalej prenajima /neplatcovi dph/ tak na vystupnej fa nevypocitavame dph , cize je napr. 6000,- Sk áno

a/ na vstupe kratim narok na odpocet dph /50%/ zo sluzieb nakolko vystup je bez dph , cize mam narok na odpocet 95,- Sk áno

b/ kedze musim pocitat koef aj preto lebo mame este aj ine oslobodene plnenia na vystupe, musim kratit aj tych 95,-Sk ? -alebo tie su uz ok ?sú O.K., lebo sú preukázateľne k plneniu nezdaňovanému

c/ trzby za prenajom mi vstupuju do vypoctu celkoveho koeficientu alebo tym ze som si na vstupe neuplatnila 50% dph uz to mam osetrene ? vstupujú,( pozri výpočet koef.v zákone 222/2004 o DPH)

Dakujem- dufam ze som to aspon trochu zrozumitelne napisala
Odpovede v texte
Naposledy upravil Dav : 21.04.08 at 16:38
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Najprv doporučujem preštudovať pozorne § 50

§ 50
Pomerné odpočítanie dane
(1) Pomernú výšku odpočítateľnej dane podľa § 49 ods. 4 platiteľ vypočíta ako súčin dane a koeficientu vypočítaného podľa odseku 2 a zaokrúhleného na dve desatinné miesta nahor.

(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z

a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,
e) predaja vratných fliaš s výnimkou tých, ktoré sa predajú z tuzemska do iného členského štátu alebo sa vyvezú na územie tretieho štátu.

(3) V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.

(4) Po skončení kalendárneho roka vypočíta platiteľ spôsobom podľa odseku 2 koeficient z údajov z tohto skončeného kalendárneho roka a vypočíta odpočítateľnú daň za tento kalendárny rok. Rozdiel medzi odpočítanou daňou v jednotlivých zdaňovacích obdobiach a daňou vypočítanou podľa prvej vety vysporiada platiteľ v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka na ťarchu alebo v prospech štátneho rozpočtu. Tým istým spôsobom postupuje aj platiteľ, ktorý v priebehu kalendárneho roka prestane byť platiteľom, a to za obdobie od prvého dňa kalendárneho roka do skončenia jeho posledného zdaňovacieho obdobia.Tým istým spôsobom postupuje aj platiteľ, ktorý sa v priebehu kalendárneho roka stal platiteľom alebo v priebehu kalendárneho roka prestal byť platiteľom, a to za obdobie kalendárneho roka, v ktorom mal postavenie platiteľa.
(5) Ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odsekov 2 až 4 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok.

- buď použijete koeficient z predchádzajúceho roku, alebo

- ak nemožno - tak určiť odhadom a používať tento so súhlasom správcu dane (ak si myslite, že 0,5 ? napr.)

- na konci roku sa vysporiadá daň podľa prepočtu skutočným koeficientom , vypočítaným z údajom bežného obdobia

- koeficientom sa prepočítavajú iba tie plnenia na vstupe, ktoré sa používajú na poskytovanie zmiešaných plnení na výstupe (oslobodené aj neoslobodené)

- po zadaní do vyhľadavača (vpravo hore) -koeficient .... je tu veeľa príspevkov, ktoré rozoberajú danú problematiku


doporučujem pripraviť si dobrú kávu a prajem príjemné čítanie .......
(skôr sa dostaneš do obrazu)
0 0
Simi Simi

Simi je offline (nepripojený) Simi

Diky moc za pomoc

aj som si myslela ze to je tak, len sa mi zda nefer ze ked som si preukazatelne suvisiace vstupy uz presne kratila , tak preco mam znova davat to oslobodene plnenie do udajov na vypocet koef aby som kratila vstupy ktore s tymto vystupom nesuvisia

ps: kavu si uz nedam, ale dam si radsej vinko
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Simi Pozri príspevok
Diky moc za pomoc

aj som si myslela ze to je tak, len sa mi zda nefer ze ked som si preukazatelne suvisiace vstupy uz presne kratila , tak preco mam znova davat to oslobodene plnenie do udajov na vypocet koef aby som kratila vstupy ktore s tymto vystupom nesuvisia

ps: kavu si uz nedam, ale dam si radsej vinko
Nech Ti padne na zdravie !

Nemyslím, že je to nefér. (princíp je fér, nefér je, že okolo koeficientu je viacej roboty)

Predstav si zjednodušený model:

máš koeficient:

.......čitateľ=všetky plnenia- oslobodené plnenia= napr. 5 000,-
k=------------------------------------------------------------ = 0,5
........menovateľ= všetky plnenia = napr. 10 000,-


na vstupe obstaraš službu pre kombinované plnenia; dph 100,-;
použiješ koef., krátiš odpočítaš 100,- x 0,5 = 50,-

na vstupe obstaraš službu nesúvisiacu s oslobodením plnením; dph 100,-
nič nekrátiš, odpočítaš v plnej výške

na vstupe obstaráš službu súvisiacu iba s oslobodeným plnením; dph 100,- neuplatníš nič, neuplatnená dph vstupuje do ceny služby ako náklad

Je to síce náročnejšie na sledovanie, ale spravodlivejšie ako to bolo v starom zákone,
lebo
v starom zákone sa tak nerozčleňovalo, tam sa koeficientom prerátaval celý vstup - bolo to jednoduchšie, ale menej spravodlivé; preto je koeficient pre mnohých strašiakom.
Naposledy upravil azla : 24.04.08 at 19:47 Dôvod: v čitateli doplnené všetky plnenia
0 0
monikad monikad

monikad je offline (nepripojený) monikad

Ahojte, prosim Vas napiste mi, ktory paragraf hovori o tom, ze sa koeficientom nekratia vsetky vstupy, ale len tie, ktore súvisia s oslobodenym plnenim.
Dnes mi pani na DU BA I krvopotne tvrdila, ze sa musia preratavat vsetky vstupy, ktore firma ma.

Dakujem.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

monikad Pozri príspevok
Ahojte, prosim Vas napiste mi, ktory paragraf hovori o tom, ze sa koeficientom nekratia vsetky vstupy, ale len tie, ktore súvisia s oslobodenym plnenim.
Dnes mi pani na DU BA I krvopotne tvrdila, ze sa musia preratavat vsetky vstupy, ktore firma ma.

Dakujem.
Odpočítanie dane
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
(3) Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41, s výnimkou poisťovacích služieb podľa § 37 a finančných služieb podľa § 39, ak sú poskytnuté zákazníkovi, ktorý nemá sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko na území Európskych spoločenstiev, alebo ak sú tieto služby priamo spojené s vývozom tovaru mimo územia Európskych spoločenstiev.

(4) Ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň podľa odseku 3, je povinný postupovať pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú môže odpočítať, podľa § 50.

0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

azla Pozri príspevok
Nech Ti padne na zdravie !

Nemyslím, že je to nefér. (princíp je fér, nefér je, že okolo koeficientu je viacej roboty)

Predstav si zjednodušený model:

máš koeficient:

.......čitateľ= oslobodené plnenia= napr. 5 000,-
k=---------------------------------------------------- = 0,5
........menovateľ= všetky plnenia = napr. 10 000,-


na vstupe obstaraš službu pre kombinované plnenia; dph 100,-;
použiješ koef., krátiš odpočítaš 100,- x 0,5 = 50,-

na vstupe obstaraš službu nesúvisiacu s oslobodením plnením; dph 100,-
nič nekrátiš, odpočítaš v plnej výške

na vstupe obstaráš službu súvisiacu iba s oslobodeným plnením; dph 100,- neuplatníš nič, neuplatnená dph vstupuje do ceny služby ako náklad

Je to síce náročnejšie na sledovanie, ale spravodlivejšie ako to bolo v starom zákone,
lebo
v starom zákone sa tak nerozčleňovalo, tam sa koeficientom prerátaval celý vstup - bolo to jednoduchšie, ale menej spravodlivé; preto je koeficient pre mnohých strašiakom.
Neviem, či som dobre porozumela v tom vzorci - čitateľ = oslobodené plnenia. Myslíš tým príjmy, pri ktorých sa DPH nevystavuje? A nie je to náhodou presne naopak?
(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z

a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

abel Pozri príspevok
Neviem, či som dobre porozumela v tom vzorci - čitateľ = oslobodené plnenia. Myslíš tým príjmy, pri ktorých sa DPH nevystavuje? A nie je to náhodou presne naopak?
Ďakujem za upozornenie.

Chcela som len zjednodušenie ukázať ako na koeficient (zoznámenie sa s koeficientom), malo to byť zjednošene napísané, avšak pri písaní som sa pomýlila. (chcela som napísať všetky plnenia-oslobodené)

Myslím si , že kto ide počítať koeficient, musí postupovať podľa § 50, odst.2 zákona o Dph. (nie všetko vstupuje do výpočtu).
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Vrátila by som sa k tejto téme, lebo ešte nikdy som koeficient nepočítala a neviem či to dobre chápem. Na výstupe mám fa za činnosť oslobodenú od DPH vo výške 90365,- Sk. Je to za služby na základe mandátnej zmluvy a týka sa výherných lotérií. S touto službou súvisí príjem včetne dph vo výške 16580,- Sk. Počíta sa koeficient len z týchto súm, alebo započítavam celkové príjmy a výdavky ktoré podliehajú DPH?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
mysimis Pozri príspevok
Vrátila by som sa k tejto téme, lebo ešte nikdy som koeficient nepočítala a neviem či to dobre chápem. Na výstupe mám fa za činnosť oslobodenú od DPH vo výške 90365,- Sk. Je to za služby na základe mandátnej zmluvy a týka sa výherných lotérií. S touto službou súvisí príjem včetne dph vo výške 16580,- Sk. Počíta sa koeficient len z týchto súm, alebo započítavam celkové príjmy a výdavky ktoré podliehajú DPH?

celý princíp DPH je vecné priraďovanie k činnostiam ktoré vykonávate. T.j. ak tá fa na vstupe s DPH súvisí len s oslobodeným príjmom podľa § 41 potom nemáte nárok na odpočet DPH t.j. nepočítate koeficient. Ak to plnenie ktoré ste prijali však ste použili aj na iné činnosti ktoré zdaňujete potom ste povinná počítať koeficient. Ak počítam koeficient potom počítam zo všetkcýh plnení okrem výnimiek uvedených v § 50
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Jedná sa o prevádzku herne, kde na základe mandátnej zmluvy sa prevádzkujú výherné lotérie a pri tejto prevádzke máme ešte aj malý bar. Okrem iného prevádzkuje firma ešte fitness centrum a letnú terasu. Mám z toho celého zmätok a neviem si s týmto rady.....ďakujem vopred za každé usmernenie.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
mysimis Pozri príspevok
Jedná sa o prevádzku herne, kde na základe mandátnej zmluvy sa prevádzkujú výherné lotérie a pri tejto prevádzke máme ešte aj malý bar. Okrem iného prevádzkuje firma ešte fitness centrum a letnú terasu. Mám z toho celého zmätok a neviem si s týmto rady.....ďakujem vopred za každé usmernenie.
nie je kde usmerniť, ten princíp čo som napísal platí...usmerniť by sa dalo len ak by to človek videl...zadefinujte si jednotlivé prijaté služby alebo tovary na aký účel ich prijímate....súvisia s oboma činnosťami aj s barom kde máte povinnosť zaťažovať DPH aj s výhernými automatmi, kde je príjem oslobodený??? Ak si odpoviete ano potom musíte počítať koeficient ak nie potom povinnosť nie je a na plnenia ktoré prijímate s činnosťou baru,fitness si uplatníte DPH v plnej výške a pri plneniach, ktoré súvisia výlučne len s herňou si DPH neuplatníte vôbec
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Čiže ak to dobre chápem v tomto prípade nemusím vôbec počítať koeficient, nakoľko príjem za výherné automaty v podstate s činnosťou baru nesúvisí a ani s inými činnosťami ktoré vykonávame?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
mysimis Pozri príspevok
Čiže ak to dobre chápem v tomto prípade nemusím vôbec počítať koeficient, nakoľko príjem za výherné automaty v podstate s činnosťou baru nesúvisí a ani s inými činnosťami ktoré vykonávame?
tu nejde o to či príjmy spolu súvisia ale o to či prijaté služby alebo tovary sú použité len na činnosti súvisiace s herňou alebo aj napr. s barom. Napr. mám bar a automaty v jednej miestnosti kde platím elektickú energiu potom som prijal tento tovar na účely oboch činnosti keďže automaty mi idú na elektriku...potom už som povinný prepočítať koeficientom. Ale ak mám zvlášť miestnosti a viem aj zvlášť vyčísliť spotrebu elektrickej energie potom nemusím rátať koeficient a pri spotrebe el. energie na bar si uplatním DPH v plnej výške a pri spotrebe el. energie na herňu si neuplatním DPH vôbec
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Takže koeficient musím počítať, len ako na to? Vzorec poznám, len neviem či mám do vzorca dosadiť a počítať koeficient len príjmov a výdavkov týkajúcich sa herne a baru alebo započítať tam aj fitness a terasu?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
mysimis Pozri príspevok
Takže koeficient musím počítať, len ako na to? Vzorec poznám, len neviem či mám do vzorca dosadiť a počítať koeficient len príjmov a výdavkov týkajúcich sa herne a baru alebo započítať tam aj fitness a terasu?
všetky plnenia ktoré sú príjmom alebo výnosom platiteľa okrem výniem uvedených v § 50 ods. 2 t.j. aj fitness aj terasu všetko zahrniete do výpočtu koeficientu...
0 0
paťuška paťuška

paťuška je offline (nepripojený) paťuška

Chcem sa skúsených poraďákov opýtať, od júna začneme prenajímať časť našej nehnuteľnosti neplatcovi dph tj.bez dph . Ide o prenájom kaviarne. Kaviareň má vlastný elektromer, my vlastne budeme inkasovať iba nájom za prenajaté priestory. Keď tak vlastne uvažujem, budeme mať za povinnosť počítať koeficient? Ďakujem vopred za rady.
0 0
paťuška paťuška

paťuška je offline (nepripojený) paťuška

Nikto mi neporadí?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

paťuška Pozri príspevok
Chcem sa skúsených poraďákov opýtať, od júna začneme prenajímať časť našej nehnuteľnosti neplatcovi dph tj.bez dph . Ide o prenájom kaviarne. Kaviareň má vlastný elektromer, my vlastne budeme inkasovať iba nájom za prenajaté priestory. Keď tak vlastne uvažujem, budeme mať za povinnosť počítať koeficient? Ďakujem vopred za rady.
Odberateľovi budete faktúrovať iba "holý" nájom.-keďže nie je platiteľom dph, budete faktúrovať bez dane. (tak ako uvažuješ).
Elektr. energia je v pohode, platia si ju sami.
Čo sa týka nájmu, vo vašom prípade - tam treba počítať koeficient.
Koeficient - (zjednodušene)- sa používa vtedy, ak prijaté plnenia na vstupe sa používajú na kombinované plnenia na výstupe. Kombinované - mám na mysli aj zdaňované aj oslobodené.
Príklad:
Na celej nehnuteľnosti sa urobí nejaká oprava - príklad vymaľovanie. Dph na vstupe z maľovania si neuplatnite celé, ale si uplatníte iba časť prepočítanú koeficientom, lebo:
časť plnenia na vstupe (maľovanie budovy) sa použila na zdaniteľné plnenie zdaňované (pre platcov)
a
časť plnenia na vstupe sa použila na zdaniteľné plnenia osloodené (pre neplatcu).
0 0
paťuška paťuška

paťuška je offline (nepripojený) paťuška

Momentálne je objekt v rekonštrukcii, po jeho dokončení bude ten prenájom časti budovy - myslím pre neplatcu. Plánujeme ho dať do dlhodobého prenájmu s tým, že si priestory bude upravovať na vlastné náklady. Aj vtedy budem počítať koeficient? Možno sa pýtam pre niekoho samozrejmé veci, ale v koeficientom som ešte dph nekrátila, nechcem spraviť chybu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať