Zavrieť

Porady

prerušenie živn.

Ako je to s prerušením živnosti? Prerušuje sa stále ku 1. dňu v mesiaci? alebo k dátumu kedy ja chcem? A kedy sa podáva danové priznanie?
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
elizabet100
Ako je to s prerušením živnosti? Prerušuje sa stále ku 1. dňu v mesiaci? alebo k dátumu kedy ja chcem? A kedy sa podáva danové priznanie?
Živnosť môžeš na základe žiadosti prerušiť hocikedy t.j. aj od 18.príslušného mesiaca . Daňové priznanie podávaš buď 0 alebo skutočné .
0 0
marta marta

marta je offline (nepripojený) marta

Zdaňovacím obdobím u daňovníka fyzickej osoby je kalendárny rok. Daňové priznanie podáva v lehote do troch mesiacov po ukončení zdaňovacieho obdobia bez ohľadu na skutočnosť, kedy prerušil živnosť.
Naposledy upravil marta : 04.04.05 at 07:22
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

ďakujem za odpovede.
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Vybavovanie na živn.úrade trvá nejaký čas. Neviete,keď ja si určím dátum, ku ktorému chcem prerušiť, oni ho dodržia? mám na to čakať? ísť tam skôr? Teraz som PN, keď mi skončí PN, na druhý deň chcem prerušiť živnosť a nastúpiť do zamestnania. Je na to na ŽU nejaké tlačivo? Ja len viem, že zmena bydliska im tam trvala skoro mesiac.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Trvá to asi 2 týždne v Ba a platnosť nadobudne dňom prevzatia takže choď sa opýtať na Živnostenské aké majú termíny a o toľko si to požiadaj skôr.Tlačíva majú tam.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

ľudia nevládzu platiť tie ich vysoké fondy, tak radšej prerušujú živnosť, majú tam toho plno...
0 0
remenova remenova

remenova je offline (nepripojený) remenova

Je možnosť preušiť živnosť na nejaký čas, napr. na 5 mesiacov, lebo viem, že v tom období nebudem mať žiadnu a prácu, a nechcem ukončiť živnosť?

AK ano, čo potom s odvodmi (zdravotné, lebo sociálne zatiaľ neplatím), dá sa prihlásiť na úrad práce?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Mám otázku na ostatných Poraďákov,

pri prerušení živnosti sa odhlásim na základe registračného listu na SP, odhlásim sa na ZP, ale nie som si istá, či som povinná oznámiť prerušenie aj na Daňový úrad.
Ďakujem vopred za odpovede.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ondrejvla
Mám otázku na ostatných Poraďákov,

pri prerušení živnosti sa odhlásim na základe registračného listu na SP, odhlásim sa na ZP, ale nie som si istá, či som povinná oznámiť prerušenie aj na Daňový úrad.
Ďakujem vopred za odpovede.
Podľa mojej mienky áno. §31 zákona o správe daní a poplatkov:
" Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odsekoch 1 až 6, najmä ak zanikne jeho daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do 15 dní odo dňa, keď vznikli."
Naposledy upravil evina : 04.07.05 at 09:22
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Dopĺňam ešte, že podľa § 59 informuje ŽÚ o pozastavení alebo zrušení živnostenského oprávnenia mimo iného aj DÚ predsa by som túto skutočnosť oznámila aj na DÚ v zmysle môjho predchádzaajúceho príspevku./povinnosť daňovníka/
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
evina
Dopĺňam ešte, že podľa § 59 informuje ŽÚ o pozastavení alebo zrušení živnostenského oprávnenia mimo iného aj DÚ predsa by som túto skutočnosť oznámila aj na DÚ v zmysle môjho predchádzaajúceho príspevku./povinnosť daňovníka/
Je potrebné to oznámiť - aspoň kópiou rozhodnutia zo ŽÚ - stretli sme sa s tým, že to DÚ žiadal a vyplýva to aj z § 31, tak ako si uviedla predtým (je to povinnosť daňového subjektu). Tvoja pochybnosť je namieste.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Ďakujem za odpovede, takže zhrniem : pri prerušení živnosti som povinná podľa §59 Živ.zákona o pozastavení alebbo zrušení živn.oprávnenia oznámiť túto skutočnosť aj na DÚ, nakoľko ŽÚ informuje orgány uvedené v §48.

Dúfam, že stačí zaslať poštou kópiu prerušenia živnosti na DÚ?!
Ešte raz ďakujem.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ondrejvla
Ďakujem za odpovede, takže zhrniem : pri prerušení živnosti som povinná podľa §59 Živ.zákona o pozastavení alebbo zrušení živn.oprávnenia oznámiť túto skutočnosť aj na DÚ, nakoľko ŽÚ informuje orgány uvedené v §48.

Dúfam, že stačí zaslať poštou kópiu prerušenia živnosti na DÚ?!
Ešte raz ďakujem.
Ty si povinná oznámiť DÚ prerušenie živnosti na základe § 31 zákona o správe daní a poplatkov 511/1992 v znení neskorších predpisov- môj príspevok 10;
v zmysle § 59 živnostenského zákona informuje DÚ Živnostenský úrad
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

remenova
Je možnosť preušiť živnosť na nejaký čas, napr. na 5 mesiacov, lebo viem, že v tom období nebudem mať žiadnu a prácu, a nechcem ukončiť živnosť?

AK ano, čo potom s odvodmi (zdravotné, lebo sociálne zatiaľ neplatím), dá sa prihlásiť na úrad práce?
Podľa § 58 bod 2 písm. c živnostenského zákona ŽÚ môže z podnetu podnikateľa pozastaviť prevádzkovanie živnosti na obdobie najmenej 6 mesiacov. Odvody počas prerušenia neplatíš.
K možnosti prihlásiť sa na úrad práce neviem jednoznačnú odpoveď, možno niekto doplní.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
evina
Podľa § 58 bod 2 písm. c živnostenského zákona ŽÚ môže z podnetu podnikateľa pozastaviť prevádzkovanie živnosti na obdobie najmenej 6 mesiacov. Odvody počas prerušenia neplatíš.
K možnosti prihlásiť sa na úrad práce neviem jednoznačnú odpoveď, možno niekto doplní.
Ďakujem, ja viem, že odvody neplatím. Prihlásiť sa nemusím nikde, nakoľko som starobná dôchodkyňa. Len mi nebol jasný ten DÚ, nakoľko ide len o prerušenie. Už som im napísala oznámenie, a na telefonický dotaz mi povedali, že som sa vôbec nemusela náhliť, že im to stačí do 1 mesiaca.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

[QUOTE=evina]

Tie odvody sa týkali pre dotaz Remenovej

Nahlásiť na Dú sa netreba, myslím pred písomným oznámením, ale zákon hovorí v tomto prípade o 15 dňoch, do ktorých to musíš písomne na DÚ oznámiť..
Naposledy upravil evina : 04.07.05 at 10:28
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Na DU stačí krátke oznámenie o prerušení živnosti s fotokópiou prerušenia,je zbytočné aby kvôli takejto prkotine človek fasol 2000 Sk pokuty za nesplnenie si oznamovacej povinnosti.
0 0
Duša Duša

Duša je offline (nepripojený) Duša

mama štyroch detí
Prerušiť živnosť môžeš min.na 6 mesiacov. Horná hranica nie je určená.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Duša
Prerušiť živnosť môžeš min.na 6 mesiacov. Horná hranica nie je určená.
O prerušení živnosti na obdobie min.6 mesiacov hovorím v príspevku 10. Daška Tvoj príspevok by som rada doplnila o nasledovné, aby najmä Tí začínajúci a neskúsenejší nemali pocit, že pri prerušení živnosti na 2 roky sa nič nedeje, lebo určité obmedzenia vyplývajú zo zákona o dani z príjmov a síce § 17 bod 9::
" Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.

A v odseku 8 písm a sa hovorí, o čo všetko musíš upraviť ZD v JÚ ak nepodáš to DP do lehoty podania.

Záver: Ak daňovník pozastaví živnosť a v stanovenom termíne obnoví, t.j. podá DP v lehote na jeho podanie - neuzatvára účtovné knihy. Ak ho nepodá v stanovenej lehote postupuje sa tak akoby činnosť ukončil a musí DZ upraviť o pohľadávky, záväzky, nevysporiadaný fin. prenájom. opravné položky k nadobudnutému majetku a pod.
A podanie DP môže znamenať aj povinnosť platenia odvodov od 1.7. nasledujúceho roku. Takže na hornú hranicu pozor.
Naposledy upravil evina : 05.07.05 at 09:19
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
evina
Ak daňovník pozastaví živnosť a v stanovenom termíne obnoví, t.j. podá DP v lehote na jeho podanie - neuzatvára účtovné knihy. Ak ho nepodá v stanovenej lehote postupuje sa tak akoby činnosť ukončil a musí DZ upraviť o pohľadávky, záväzky, nevysporiadaný fin. prenájom. opravné položky k nadobudnutému majetku a pod.
Spresnenie na spresnenie nemôže uškodiť.

Ak daňovník pozastaví alebo preruší živnosť a táto nie je obnovená do termínu na podanie daňového priznania t.j. najbližšie do 31.3.2006 (mimochodom v piatok), musí v podávanom daňovom priznaní za rok 2005 upraviť základ dane podľa § 17 ods. 8 ZDP, tak ako uvádza Evina.
Ak živnosť obnoví začiatkom roka 2006 do termínu na podanie priznania, nie je povinný základ dane upraviť.
0 0
Načítať ďalšie