Zavrieť

Porady

prerušenie živn.

Ako je to s prerušením živnosti? Prerušuje sa stále ku 1. dňu v mesiaci? alebo k dátumu kedy ja chcem? A kedy sa podáva danové priznanie?
Usporiadat
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

Potrebovala by som si ujasniť pár vecí.
SZČO chce prerušiť živnosť od 31.1.2007, čo všetko musí spraviť?:

1. Podať na ŽÚ Žiadosť o pozastavenie prevádzkovania živnosti (môže to podať už teraz?)

2. Odhlásiť sa zo Sociálnej poisťovne na tlačive Registračný list FO - dátum zániku poistenia bude 31.1.2007? Tlačivo treba odniesť do SP do 8 dní - t.j. do 8.2.2007?

3. Odhlásiť sa zo Zdravotnej poisťovne - na akom tlačive? Tiež do 8 dní?

4. Poslať kópiu rozhodnutia zo ŽÚ o pozastavení živnosti na Daňový úrad - do 15 dní (t.j. do 15.2.2007)?

5. Od 2/2007 už teda nemusí platiť odvody do ZP a SP? Doplatí sa už iba odvod za január a spraví sa RZZP?

6. K 30.6.2007 nemusí podať výpis z DP za r. 2006, nakoľko k 30.6. už nie je SZČO?

Prosím, ak máte niekto čas, pozrite sa mi na to.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

sta
Potrebovala by som si ujasniť pár vecí.
SZČO chce prerušiť živnosť od 31.1.2007, čo všetko musí spraviť?:

1. Podať na ŽÚ Žiadosť o pozastavenie prevádzkovania živnosti (môže to podať už teraz?) Áno. Minim. doba na pozastvenie živnost.oprávnenia je 1/2 roka.

2. Odhlásiť sa zo Sociálnej poisťovne na tlačive Registračný list FO - dátum zániku poistenia bude 31.1.2007? Tlačivo treba odniesť do SP do 8 dní - t.j. do 8.2.2007? Áno.

3. Odhlásiť sa zo Zdravotnej poisťovne - na akom tlačive? Tiež do 8 dní?
Áno. Na tlačive Oznámenie poistenca-platiteľa poistného.

4. Poslať kópiu rozhodnutia zo ŽÚ o pozastavení živnosti na Daňový úrad - do 15 dní (t.j. do 15.2.2007)? Áno.

5. Od 2/2007 už teda nemusí platiť odvody do ZP a SP? Doplatí sa už iba odvod za január a spraví sa RZZP? Áno.

6. K 30.6.2007 nemusí podať výpis z DP za r. 2006, nakoľko k 30.6. už nie je SZČO? Myslím si, že závisí od toho, do kedy je živn. oprávnenie pozastavené. Ak 1.7. pozastavenie trvá, nevzniká povinnosť odvodov. Výpis je potrebné podať po ukončení pozastavenia.
Prosím, ak máte niekto čas, pozrite sa mi na to.
Odpovede v citáte.
Naposledy upravil Marína : 16.01.07 at 14:58
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

ďakujem

Ešte k tomu bodu 6.: živnosť chce pozastaviť od 31.1.2007 do 31.12.2007 a na Drakovi písal pán Mihál, že keď k 31.7.2007 1.7.2007nebude považovaný za SZČO, tak nemusí predkladať k 30.6.2007 výpis z DP a ani platiť poistné. Len som sa chcela uistiť, či som to celé správne pochopila.
Naposledy upravil sta : 16.01.07 at 10:04 Dôvod: oprava dátumu
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

sta
ďakujem

Ešte k tomu bodu 6.: živnosť chce pozastaviť od 31.1.2007 do 31.12.2007 a na Drakovi písal pán Mihál, že keď k 31.7.2007 nebude považovaný za SZČO, tak nemusí predkladať k 30.6.2007 výpis z DP a ani platiť poistné. Len som sa chcela uistiť, či som to celé správne pochopila.
Len by som chcela opraviť: "keď nebude považovaný za SZČO k 31.7.2007" malo by to byť k 1.7.2007.
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

dogicka
Len by som chcela opraviť: "keď nebude považovaný za SZČO k 31.7.2007" malo by to byť k 1.7.2007.
ďakujem už som to opravila
0 0
Leontin Leontin

Leontin je offline (nepripojený) Leontin

Ja sa pridam k teme.
Ak prerusim zivnost od 01.05.07 do 30.10.07, a potom obnovim, ako zauctujem prijmy? Chapte ma takto. Nebudem nič nakupovat ani nic predavat.Ale mimo toho mam aj zmluvy o prenajme a tie stale bezia, i ked prerusim zivnost. (asi tazko vyhodim najomcov na pol roka, ked si pozastavim zivnost). A tiez mam svoje vydaje na energie. Takze ako po obnoveni zivnosti zauctovat tieto prijmy a vydaje??? Pouzivam JU.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Tebe môžu bežať príjmy z nájmov. Živnosť máš len prerušenú na pol roka, čo znamená že nie je ukončená. Príjem z nájmu budeš zaradovať podľa § 6 ods.3 zákona o dani z príjmu.
0 0
Leontin Leontin

Leontin je offline (nepripojený) Leontin

renča1
Tebe môžu bežať príjmy z nájmov. Živnosť máš len prerušenú na pol roka, čo znamená že nie je ukončená. Príjem z nájmu budeš zaradovať podľa § 6 ods.3 zákona o dani z príjmu.
OK, ale ako vystavim najomcom faktury za najom? Ak mam prerusenu cinnost, asi by som nemal robit ziadne taketo veci, ci mozem?
0 0
Cecilia Cecilia

Cecilia je offline (nepripojený) Cecilia

Leontin
OK, ale ako vystavim najomcom faktury za najom? Ak mam prerusenu cinnost, asi by som nemal robit ziadne taketo veci, ci mozem?
Máš nehnuteľnosť zaradenú v majetku firmy alebo je to Tvoja súkromná nehnuteľnosť?
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

bepo Pozri príspevok
Trvá to asi 2 týždne v Ba a platnosť nadobudne dňom prevzatia takže choď sa opýtať na Živnostenské aké majú termíny a o toľko si to požiadaj skôr.Tlačíva majú tam.
Tak toto modré som hľadala. Mala som dilemu, či účtovné knihy otvárať s dátumom ohlásenia /napr.27.4./ alebo s dátumom vzniku živnostenského oprávnenia uvedenom dole na ŽL /napr.1.5./ alebo s už spomínaným dňom nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia /čo je vlastne deň prevzatia ŽL /napr. 10.5./ A ešte je tam jeden dátum vpravo hore a pod ním býva denná pečiatka právoplatnosti a gulatá úradná pečiatka. Dúfam, že som to s tým dňom nadobudnutia právoplatnosti robila dobre. Lebo za 10 dní sa dosť udeje. A pri prerušení alebo zrušení živnosti je to dúfam tiež s týmto dátumom. Aj keď v Zákone o živnostenskom podnikaní sa píše, že živnosť vzniká dňom ohlásenia na ŽU. Tak neviem, ale právne účinky má až dňom nadobudnutia právoplatnosti, nie ?
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Jana Acsová Pozri príspevok
Spresnenie na spresnenie nemôže uškodiť.

Ak daňovník pozastaví alebo preruší živnosť a táto nie je obnovená do termínu na podanie daňového priznania t.j. najbližšie do 31.3.2006 (mimochodom v piatok), musí v podávanom daňovom priznaní za rok 2005 upraviť základ dane podľa § 17 ods. 8 ZDP, tak ako uvádza Evina.
Ak živnosť obnoví začiatkom roka 2006 do termínu na podanie priznania, nie je povinný základ dane upraviť.

Pre istotu: ale ak živnosť zruší napr. v 05/2006 a novú založí 02/2007, tak upravujem základ dane.
0 0
michaela25 michaela25

michaela25 je offline (nepripojený) michaela25

nemáte prosím niekto tlačivo žiadosti o prerušenie živnosti nefungujú formuláre na stránke www.civil.gov.sk
Ďakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Pripájam (stiahol som to z tej linky čo si udala).
0 0
michaela25 michaela25

michaela25 je offline (nepripojený) michaela25

ďakujem (mne to napísalo že na stránke sa pracuje) asi mám niečo s PC lebo ani niektoré iné mi nejdú
0 0
michaela25 michaela25

michaela25 je offline (nepripojený) michaela25

Chcem sa spýtať ak som v máji podala klientovi žiadosť o pozastavenie živnosti jemu prišlo rozhodnutie poštou tak má ešte povinnosť prísť na živnostenský dať si opečiatkovať nadobudnutie právoplatnosti ?
0 0
rastom rastom

rastom je offline (nepripojený) rastom

remenova Pozri príspevok
Je možnosť preušiť živnosť na nejaký čas, napr. na 5 mesiacov, lebo viem, že v tom období nebudem mať žiadnu a prácu, a nechcem ukončiť živnosť?

AK ano, čo potom s odvodmi (zdravotné, lebo sociálne zatiaľ neplatím), dá sa prihlásiť na úrad práce?
Prerušiť živnosť sa dá minimálne na 6 mesiacov.
Na UP sa samozrejme prihlásiť nedá.
resp. Tebe ani tak zrejme nejde o UP , ale o pobedranie dávok a toie vypláca soc. poist.
Myslím si, že Ti nedajú ani korunu.
xixixi
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

ahojte. na tlačive Žiadosť o pozastavenie prevádzkovania živnosti je taká tabuľka, že : Súčasne žiadam o oznámenie uvedených zmien: -zdravotnej poisťovni a správcovi dane. Toto mám tiež vyplniť? Vďaka za odpoveď.
0 0
leabacova leabacova

leabacova je offline (nepripojený) leabacova

Ak to vyplníš, tak živnostenský úrad ohlási prerušenie zdravotnej poisťovni a daňovému úradu, urobí to za teba. Ty sa pôjdeš odhlásiť len do sociálnej poisťovni.
0 0
ptimka ptimka

ptimka je offline (nepripojený) ptimka

ahojte...k dnešnému dňu som si pozastavila živnosť a mala by som nejaké otázočky:
- aké mám povinnosti voči daň. úradu? odniesla som tam kópiu rozhodnutia o pozastavení živnosti...kedy mám spraviť daňové priznanie? stačí riadne k 31.3.2008? alebo je tam nejaká iná lehota?
- jedna moja faktúrka bude uhradená až v 12/2007 ? kam tú úhradu zaúčtujem?? a potom v daňovom priznaní dám tú sumu riadne medzi príjmy z podnikania?? (alebo niekam inam??)
- a čo s odvodmi za mesiac november 2007? uhradím ich až do 8.12.2007 - kam ich zaúčtujem? a kam ich dám v daňovom priznaní?
- niekde som dočítala, že má sa spraviť mimoriadna účt. závierka ku dňu pozastavenia živnosti a po tomto dni už nie som účtovnou jednotkou (uzatvorené účt. knihy)...preto tie moje otázky...je to naozaj tak?? za vaše odpovede vopred ďakujem
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Ano robíš mimoriadnu závierku ku dňu prerušenia.
Záväzky a pohľadávky zistené z tejto závierky sa objavia v riadkoch 40 a 41 DP. DP sa robí k 31.12.2007 a podáva do 31.3.2008
0 0
Načítať ďalšie