Zavrieť

Porady

prechod z pausalnej dane (aj vydavkov) na JU - vyjadrenie z DU

Moja otazka:
V roku 2003 som bola platcom paušálnej dane. V roku 2004 si chcem uplatniť paušálnevýdavky + poistné. Z roku 2003 mi prešla pohľadávka do roku 2004, v ktorom aj bola uhradená. Poistné za rok 2003 som uhradila až v roku 2004. Pri zdaňovaní príjmov a následne uplatňovaní si výdavkov a uhradeného poistného ho môžem zahrnúť do roku 2004, alebo zdaním len príjmy v roku 2004 a úhradené poistné si už uplatniť nemôžem? Ďakujem za odpoveď.

Odpoved z UDR:
V súlade s Opatrením MF SR č. 25353/2003-72 o postupe pri prechode z paušálnej dane do sústavy jednoduchého účtovníctva alebo podvojného účtovníctva postupujú teda daňovníci, ktorí viedli evidenciu na účely paušálnej dane a prechádzajú na jednu z uvedených foriem účtovníctva.
Ak daňovník v roku 2003 využil osobitný spôsob zdaňovania príjmov paušálnou daňou a v roku 2004 mu bola uhradená pohľadávka (evidovaná z r.2003 ), príjem z uhradenej pohľadávky sa zahrnie medzi zdaniteľné príjmy roku 2004.
Ak daňovník uplatní výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods.10 zákona
č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, v sumách
výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka, okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    necitovali tam nejaké §§, ktoré hovoria o tom, že tie pohľadávky z roku 2003 uhradené v r. 2004, sú zdaniteľným príjmom roku 2004? Ozaj... a kto to písal?

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Via,ale veď to je to isté, čo bolo v tom usmernení o ktorom sme tu už niekoľkokrát hovorili. A percentuálne výdavky - to je presne § 6 odst. 10. Teda nič nové Ti nenapísali.

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    Muška.. v poslednej dobe takéto usmernenia vypľúva UDR... dosť často.. čiže sa z nich nič nedozvieš...

    via je offline (nepripojený) via

    via
    odpovedalo mi ustredne danove riaditelstvo ...
    viem, ze diskusie na tuto temu tu boli. neviem, ako kto ma skusenosti s odpovedami z danoveho uradu (u mna to je "tenkrat poprve" ))) ... ale tato sa mi vidi do urcitej miery az neuplna, neurcita, trosku ma sklamali, ale ak to este niekomu pomohlo ...

    prechod z pausalnej dane (aj vydavkov) na JU - vyjadrenie z DU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.