Zavrieť

Porady

prenajom priestorov

Ahojte,

mam taku otazku. Planujem si prejanat obchodne priestory. Ja som platca DPH a majitel priestorov nie je platca DPH.

Znamena to, ze ja mu zaplatim prenajom+DPH a nasledne si to DPH mozem ziadat od statu naspet?

Dakujem.

mato
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Leontin je offline (nepripojený) Leontin

    Leontin
    Nebudem tu vyhladavat zakony, urcite ti to najdu iny, ale odpoved je jednoznacna. Ak prenajimatel nie je platcom DPH, tak najom bude len a len bez DPH. Teda ty si das do nakladov len tu celu cenu a ziadne DPH. Napriklad, ak bude najom 10tis bez DPH, co je aj koncova cena. Tak si das do nakladov 10tis a ziadne DPH. To je take iste, ako ked nakupujes tovar od neplatcu DPH, tiez si nemas ako uplatnit odpocet DPH, kedze ho nikto na druhej strane nepriznal !!!

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    Prenájom priestorov Vám bude fakturovať neplaca, ktorý na svojich faktúrach neuvádza sumu dph. Stanovená cena zmluvná je cenou jedinou a konečnou.

    matulo je offline (nepripojený) matulo

    matulo
    Takze vlastne je to pre mna nevyhodnejsie ako ked by bol platca?
    Na jednoduchsie pocitanie napr:
    Najom je 100,000Sk.
    DPH: 19,000 Sk
    Ja som platca, majitel neplatca.

    Ja mu zaplatim 119,000 a nemozem si uplatnit odpocet DPH, ale mozem si tuto celu sumu dat do nakladov?

    Alebo zaplatim len 100,000 ?

    Dakujem za vysvetlenie.
    mato

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    Neplatca nekakalkuluje cenu rozdelenu na zaklad a dph. Ma len 1 cenu, ktoru zaplatite a date celú do nakladov.

    Vranová je offline (nepripojený) Vranová

    Vranová
    Dopad je rovnaký! Je to rovnaké ako keby si zaplatil za prenájom 119,- Sk , lebo zaplatíš o sumu 19,- Sk viac z peňaženky , ale zato si to odpočítaš v DPH a tak budeš mať napr. menšiu daň.povinnosť z DPH. V opačnom prípade, keď zaplatíš 100,- Sk /konc.cena/, v daň.prizn.DPH neodrátavaš nič, ale zato máš vyššiu daň.povinnosť!
    Dopad je rovnaký!!

    matulo je offline (nepripojený) matulo

    matulo
    Tak som tomu zase nepochopil. Pokial pyta 100 a zaplatim 100, tak celych 100 si premietnem do nakladov. Preco mam teda vyssiu danovu povinnost?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    matulo Pozri príspevok
    Tak som tomu zase nepochopil. Pokial pyta 100 a zaplatim 100, tak celych 100 si premietnem do nakladov. Preco mam teda vyssiu danovu povinnost?
    Lebo od neplatcu nemáš DPH, nemôžeš si uplatniť "DPH na vstupe" v daň. priznaní DPH.

    ------
    Veronika
    človiečik Vladimír Ozimý
    matulo Pozri príspevok
    Tak som tomu zase nepochopil. Pokial pyta 100 a zaplatim 100, tak celych 100 si premietnem do nakladov. Preco mam teda vyssiu danovu povinnost?
    nezamotávaj sa skrátka neuplaňuješ DPH na vstupe keďže je to neplatiteľ...z pohľadu DPH s tým nič nerobíš...

    Vranová je offline (nepripojený) Vranová

    Vranová
    Pre Matula!
    Trošku si z toho zmätený!
    1) faktúra od neplatcu DPH
    zaúčtuješ: 518/321
    V tomto prípade nerozúčtuješ DPH, lebo tam nie je uvedená!

    2) faktúra od platcu DPH
    zaúčtuješ: 518/321
    343/321

    V tomto druhom prípade už účtuješ aj o DPH a vtedy to vchádza do výkazu DPH na vstupe a máš nárok na odpočet a tým pádom máš aj menšiu daňovú povinnosť voči štátu, lebo si si uplatnil odpočet. Naproti tomu v prvom prípade si si nemal čo odrátať. Dúfam, že som to dobré vysvetlila.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Pozn.
    Ak by Vám však neplatiteľ DPH vyfakturoval nájom priestorov v režime DPH, musí DPH dodavateľ odviesť.
    Ak by ste si ju odpočítali, pričom ste nárok nemali (nie je platiteľ), pri DK by Vám toto odpočítanie DPH vyhodili, a pokuta by Vás neminula. Treba si vždy pozrieť na FA, či tam má dodavateľ tovarov a služieb uvedený prefix SK. Ak nemá, nie je platiteľ DPH, resp. treba pozrieť na stránku drsr. a overiť si IČ DPH

    matulo je offline (nepripojený) matulo

    matulo
    Dakujem za vysvetlenia, ked to zhrniem este raz:
    Ja - si prenajimam priestor, som platca DPH
    On - mne prenajima priestor, nie je platca DPH

    On mne fakturuje za prenajom cenu bez DPH, tym padom ja si DPH neuplatnujem.

    Dufam, ze uz je to spravne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.