Zavrieť

Porady

Predĺženie rodičovskej dovolenky

Som zamestnaná, t.č. som na rodičovskej dovolenke do troch rokov veku dieťaťa. Syn bude mať 3 roky 17.7.2008. Do škôlky ide až od septembra. Nemám ho kde nechať cez leto. Potrebovala by som si rodičovskú dovolenku "predĺžiť" o mesiac (tým pádom by som bola fyzická osoba starajúca sa o dieťa celodenne - ZP a dôchodkové poistenie za mňa platí štát). Mám ešte 15 dní dovolenky, ktorú by som si čerpala po "preĺžení". Ako mám postupovať u zamestnávateľa.Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Eva F. Pozri príspevok
    Som zamestnaná, t.č. som na rodičovskej dovolenke do troch rokov veku dieťaťa. Syn bude mať 3 roky 17.7.2008. Do škôlky ide až od septembra. Nemám ho kde nechať cez leto. Potrebovala by som si rodičovskú dovolenku "predĺžiť" o mesiac (tým pádom by som bola fyzická osoba starajúca sa o dieťa celodenne - ZP a dôchodkové poistenie za mňa platí štát). Mám ešte 15 dní dovolenky, ktorú by som si čerpala po "preĺžení". Ako mám postupovať u zamestnávateľa.Ďakujem
    Požiadať zamestnáv. o predlž. RD.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    podla mna, požiadať zamestnávatela o neplatené volno.
    Podla ZP je povinný zamestnávatel poskytnúť rodič.dovolenku dlhšie ako 3roky, teda až do 6-tich rokov, len ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdrav.stav vyžadujúci osobitnú starostlivost.- § 166 ods.2 ZP

    Eva F. je offline (nepripojený) Eva F.

    Eva F.
    Ďakujem, už som myslela, že sa nikto neozve. V zdravotnej poisťovni musím vyplniť prehlásenie, že sa starám o dieťa. Len mi pri okienku nevedeli povedať, či ma zamestnávateľ má odhlásiť a ja sa znovu prihlásiť(lebo ZP za mňa bude platiť štát- a v sociálnej, že im je jedno ako sa dohodnem so zamestnávateľom a tu tiež neviem, či by ma zamestnávateľ nemal odhlásiť a ja sa prihlásiť do soc. poisťovne...Tu sú stanoviská SP a ZP a Ministerstvo práce mi neráčilo odpovedať.
    Vážená pani, vážený pán,
    prijali sme Vašu otázku, ktorá znela:
    Dňa 16.07.2007 mi končí rodičovská dovolenka, syn bude mať 17.07.2007 3 roky. Chcela by som si ju o mesiac predĺžiť. Čo všetko musím urobiť.Ďakujem.
    Odpoveď:
    Dobrý deň,
    v prípadeže dieťa nie je umiestnené v predškolskom zariadení je potrebné deklarovať túto skutočnosť čestným vyhlásením a zaslať ho na adresu zdravotnej poisťovne alebo osobne na hociktorej pobočke.
    V tomto prípade je platiteľom poistného na zdravotné poistenie štát.

    rodičovskú dovolenku Vám zamestnávateľ poskytuje v zmysle Zákonníka práce. K pracovnoprávnym otázkam nie je Sociálna poisťovňa kompetentná sa vyjadrovať, preto Vám odporúčame obrátiť sa s otázkou predĺženia rodičovskej dovolenky na svojho zamestnávateľa, prípadne na Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Pokiaľ sa so zamestnávateľom dohodnete na „predĺženej“ rodičovskej dovolenke, oznamovaciu povinnosť voči Sociálnej poisťovni za Vás ako zamestnankyňu má zamestnávateľ.


    Fyzická osoba, ktorá sa osobne a celodenne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku, je povinne dôchodkovo poistená ak podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti. V zmysle zákona o sociálnom poistení účinnom do 31. júla 2006 túto oznamovaciu povinnosť mal zamestnávateľ. Predpokladáme, že si zamestnávateľ túto povinnosť splnil. Túto skutočnosť si môžete overiť na pobočke Sociálnej poisťovne.


    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    No veru?
    Nie som mzdárka, no predpokladám, že zamestnávatel ti teraz musí v soc.poistnovni ukončiť prerušenie z dôvodu RD (oddiel 10 dôvod prerušenia č.6) a začať prerušenie poistenia z dôvodu čerpania neplateného volna (dôvod č.1).
    Z toho dôvodu by som si na tvojom mieste "radšej" naozaj dala prihlášku na SP ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov, aby za teba platil aj za čas neplat.volna v zamestnaní dôchodkové poistenie štát. A samozrejme aj potom pred nástupom do zamestnania odhlášku.

    Eva F. je offline (nepripojený) Eva F.

    Eva F.
    Aj ja rozmýšľam, že to takto urobím, hoci cez net sa mi ozvala jedna, ktorá rieši podobný problém a jej v soc. poisťovni povedali, že netreba urobiť nič, lebo pre nich je stále RD a až na konci ju zamestnávateľ odhlási a znovu prihlási. Tak fakt neviem...

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Eva F. Pozri príspevok
    Aj ja rozmýšľam, že to takto urobím, hoci cez net sa mi ozvala jedna, ktorá rieši podobný problém a jej v soc. poisťovni povedali, že netreba urobiť nič, lebo pre nich je stále RD a až na konci ju zamestnávateľ odhlási a znovu prihlási. Tak fakt neviem...
    a nie je ona na dlhšej RD zo zdravot.dôvodov dieťaťa?
    Ty vlastne nevieš, ako to urobí mzdárka. Ak si prihlášku podáš a je to zbytočné, tak sa vlastne nič nestane, lebo to nezaregistrujú. A budeš mať istotu, ak náhodou neskôr zistia, že to bolo treba (lebo mzdárka môže dať zmenu aj dodatočne), budeš mať doklad o doručení.

    Tiež som nevedela, či mám podať odhlášku, ked ma prihlasoval zametnávatel. Aj mi tu radili, že nemusím. No pre istotu som to tam odniesla, aj ked v pobočke podla bydliska mi ju odmietli prevziať, tak som to poslala poštou do SP podla zamestnávatela (nech to tam majú radšej 2x, než by to malo chýbať).

    Eva F. je offline (nepripojený) Eva F.

    Eva F.
    ona nie je na predĺženej rodičovskej zo zdravotných dôvodov, je učiteľka a tiež má problém čo cez leto s dieťaťom a so zamestnávateľom sa dohodli na predĺženej RD a nastúpi až od septembra. Jej v ZP povedali, že môže to urobiť tým vyhlásením a mne zas pri okienku povedali, že musím byť nezamestnaná, tak fakt už neviem...

    korduľa je offline (nepripojený) korduľa

    korduľa
    chcela by som sa spytat, ci je mozne, aby isla matka na neplatene volno do veku 6 rokov dietata, ak chodi dieta do sukromnej skolky, moze zostat doma, s tym, ze do SP bude platitel stat aj do ZP, alebo si do ZP musi platit sama odvody
    dakujem

    Predĺženie rodičovskej dovolenky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.