Zavrieť

Porady

Výdavky na MHD

Ahojte,

zamestnanec chodí po klientoch v Bratislave a používa k tomu MHD. Avšak problém je to že miesto výkonu práce má zadefinované všeobecne Bratislava. T.j. o pracovnú cestu nejde. Uvažujem správne ak považujem tieto výdavky zamestnanca za nedaňové?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    Ahojte,

    zamestnanec chodí po klientoch v Bratislave a používa k tomu MHD. Avšak problém je to že miesto výkonu práce má zadefinované všeobecne Bratislava. T.j. o pracovnú cestu nejde. Uvažujem správne ak považujem tieto výdavky zamestnanca za nedaňové?
    no neviem... Chodí tam vo vlastnom záujme, alebo v záujme zamestnávateľa?
    Ak v záujme zamestnávateľa, a ten usúdil, že je pre neho výhodnejšie (ekonomickejšie) poslať zamestnanca MHD ako prideliť mu auto, tak nevidím dôvod na daňovú neuznateľnosť... Nepíšeš síce nič o povahe práce, ale vhodným ošetrením vo vnútornom predpise by daňová uznateľnosť nemala byť spochybnená.
    človiečik Vladimír Ozimý
    Stefan2005 Pozri príspevok
    no neviem... Chodí tam vo vlastnom záujme, alebo v záujme zamestnávateľa?
    Ak v záujme zamestnávateľa, a ten usúdil, že je pre neho výhodnejšie (ekonomickejšie) poslať zamestnanca MHD ako prideliť mu auto, tak nevidím dôvod na daňovú neuznateľnosť... Nepíšeš síce nič o povahe práce, ale vhodným ošetrením vo vnútornom predpise by daňová uznateľnosť nemala byť spochybnená.
    ja proste potrebujem viacero názorov ... preto som to napísal z negatívnej stránky aby ma niekto presvedčil o tom že to daňový výdavok je lebo ja tiež to vidím ako daňový výdavok problém však je že sa neviem oprieť o nejaký par. len o § 2 písm. i) čo je daňový výdavok. Len bohužial MHD používa zamestnanec...

    Peterika je offline (nepripojený) Peterika

    Peterika
    Myslím si, že miesto výkonu práce by malo obsahovať aj adresu pracoviska
    / napr. firmy/,
    tým by sa mohol výdavok na cestovné považovať za daňový- samozrejme zdokladovaný napr. cestovnými lístkami a príkazom na prac. cestu.
    Ja som to ošetrila ešte internou smernicou k pracovným cestám a cest. náhradam.

    Zákon o dani z príjmov uvádza v § 19 ods. 2 písm. d) vo všeobecnosti výdavky na pracovné cesty ako daňový výdavok, ktorý možno uplatniť len v zákonom ustanovenom rozsahu a za zákonom ustanovených podmienok. Za daňový výdavok sa považuje ten výdavok na pracovné cesty, ktorý je poskytnutý v súlade so zákonom o cestovných náhradách oprávneným osobám podľa § 1 zákona o cestovných náhradách, resp. výdavok osobitne uvedený v § 19 ods. 2 písm. e) ZDP v prípade fyzických osôb – podnikateľov s príjmami zo živnosti a z inej samostatnej zárobkovej činnosti.

    Náhrada preukázaných cestovných výdavkov je zákonným nárokom oprávnených osôb ustanovených v § 1 zákona o cestovných náhradách.
    človiečik Vladimír Ozimý
    Peterika Pozri príspevok
    Myslím si, že miesto výkonu práce by malo obsahovať aj adresu pracoviska
    / napr. firmy/,
    tým by sa mohol výdavok na cestovné považovať za daňový- samozrejme zdokladovaný napr. cestovnými lístkami a príkazom na prac. cestu.
    Ja som to ošetrila ešte internou smernicou k pracovným cestám a cest. náhradam.

    Zákon o dani z príjmov uvádza v § 19 ods. 2 písm. d) vo všeobecnosti výdavky na pracovné cesty ako daňový výdavok, ktorý možno uplatniť len v zákonom ustanovenom rozsahu a za zákonom ustanovených podmienok. Za daňový výdavok sa považuje ten výdavok na pracovné cesty, ktorý je poskytnutý v súlade so zákonom o cestovných náhradách oprávneným osobám podľa § 1 zákona o cestovných náhradách, resp. výdavok osobitne uvedený v § 19 ods. 2 písm. e) ZDP v prípade fyzických osôb – podnikateľov s príjmami zo živnosti a z inej samostatnej zárobkovej činnosti.

    Náhrada preukázaných cestovných výdavkov je zákonným nárokom oprávnených osôb ustanovených v § 1 zákona o cestovných náhradách.
    v takomto prípade nevidím problém. Ja to riešim práve z pohľadu toho že uvedený výkon práce v pracovnej zmluve je Bratislava. Nie konkrétna adresa. Tu sa vynára problém...proste ako výdavok zamestnanca uznať za daňový ak to vykonáva v mieste pôsobiska...je to proste daňovo problém lebo výdavok je zamestnanca a nie zamestnávateľa...
    Naposledy upravil Vladimír Ozimý : 02.06.08 at 07:57

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Možno by som sa na to nepozerala ako na výdavok zamestnanca podľa Zákona o cestovných náhradách ale ako na bežné súvisiace náklady ( poštovné, parkovné...). Treba však ošetriť smernicou - preukazovanie, termíny, schválenie atď z dôvodu dokázania, že sa nejedná o plnenia pre zamestnanca ( doprava zamestnanca) a je pre firmu výhodnejšie - ekonomickejšie.
    Naposledy upravil Denda : 02.06.08 at 08:08 Dôvod: doplnenie vety
    človiečik Vladimír Ozimý
    Denda Pozri príspevok
    Možno by som sa na to nepozerala ako na výdavok zamestnanca podľa Zákona o cestovných náhradách ale ako na bežné súvisiace náklady ( poštovné, parkovné...). Treba však ošetriť smernicou - preukazovanie, termíny, schválenie atď z dôvodu dokázania, že sa nejedná o plnenia pre zamestnanca ( doprava zamestnanca) a je pre firmu výhodnejšie - ekonomickejšie.
    veď práve. Ale ako to zadefinovať . Tento pohľad je fajn ale bohužial poštovné a cestovné je trochu rozdiel. Cestovné nám rieši v náväznosti na zákon o dani z príjmov zákon o cestovných náhradách...takže vidím v tom problém aby som sa na to pozeral inak ako na cestovné zamestnanca

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    veď práve. Ale ako to zadefinovať . Tento pohľad je fajn ale bohužial poštovné a cestovné je trochu rozdiel. Cestovné nám rieši v náväznosti na zákon o dani z príjmov zákon o cestovných náhradách...takže vidím v tom problém aby som sa na to pozeral inak ako na cestovné zamestnanca
    Tak potom uvažovať (za a proti) o zmene miesta výkonu práce

    Vranová je offline (nepripojený) Vranová

    Vranová
    Keď ma miesto výkonu práce Bratislava, tak je to v poriadku...lebo to ma ošetrené v pracovnej zmluve, že sa bude pohybovať v tomto rozmedzi a určite aj jeho pracovná náplň tomu zodpovedá. Ja by som to dala do daňových výdavkov, s tým, že by som zakaždým napísala o akého klienta išlo a čo sa tam vykonávala aká oprava, prípadne poradenstvo. Veď na druhej strane určite im to fakturuje. Takže k danému výdavku je aj nejaký príjem.
    človiečik Vladimír Ozimý
    Vranová Pozri príspevok
    Keď ma miesto výkonu práce Bratislava, tak je to v poriadku...lebo to ma ošetrené v pracovnej zmluve, že sa bude pohybovať v tomto rozmedzi a určite aj jeho pracovná náplň tomu zodpovedá. Ja by som to dala do daňových výdavkov, s tým, že by som zakaždým napísala o akého klienta išlo a čo sa tam vykonávala aká oprava, prípadne poradenstvo. Veď na druhej strane určite im to fakturuje. Takže k danému výdavku je aj nejaký príjem.
    ak tam nastáva refakturácia cestovných výdavkov zase nevidím problém lebo je to výdavok vecne súvisiaci zo zdaniteľným príjmom. Ale uvažujme len v intenciach cestovných výdavkov zamestanca. Proste sa zoberie zamestnanec a ide niekam ku klientovi. Použije MHD. Ako to dostať do daňových výdavkov aby to bolo nespochybniteľné?
    človiečik Vladimír Ozimý
    adi11 Pozri príspevok
    a čo tak použiť § 34 a 35 zák. 283/2002 Z.z.
    tu je celý problém pretože par. 283/2002 nemôžem použiť ak nepôjde o pracovnú cestu. A pracovnú cestu mám jasne zadefinovanú ako výkon práce v inom mieste ako miesto pravidelného výkonu práce. t.j. ak ja mám zadefinovaný výkon práce Bratislava všeobecne potom pohyb po bratislave nemôže byť považovaný za výkon pracovnej cesty a potom ani následne výdavky na MHD nie sú výdavky súvisiace s pracovnou cestou. Takže potom v takomto prípade sa dá považovať takýto výdavok za daňový ak len vymením firemný dopravný prostriedok za MHD z dôvodu ekonomickej úspory...t.j. je to daňový výdavok zamestnávateľa a nie zamestnanca...

    Vranová je offline (nepripojený) Vranová

    Vranová
    Ale prečo to komplikujeme...Zoberme do úvahy § 2 písm.i)ZoDP !
    Jednoducho by som spravila zápis o návšteve u klienta, dala by som si to potvrdiť a podpísať..presne by som uviedla zámer návštevy klienta a to sa už nedá spochybniť, mali by to daňováci aj s pečiatkou a podpisom!!
    Keby toto spochybňovali už potom, tak to by mohli všetko spochybniť!! Napr. aj pracovné cesty...alebo komplet knihu jázd a tvrdiť, že cesty boli súkromné!!!
    Naposledy upravil Vranová : 03.06.08 at 06:47

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.