Zavrieť

Porady

student - dotaz k dani z prijmu

Dobry den,
mal by som nejaky ten dotaz k plateniu dani z prijmu. Som studentom a viacmenej stabilne pracujem v roku 2008 v dvoch firmach. Jedna firma mi strhava celu dan zrazkou, u druhej mi strhavaju len preddavok z dane. Uz teraz mi je viacmenej jasne, ze zarobim viac ako je nezdanitelna ciastka (teda povedzme nieco okolo 95 000) a sem smeruje moj dotaz ... ako to vlastne bude potom s platenim dane .... vratia mi peniaze z tych cca 95 000 co je nezdanitelna ciastka a z tych sa ako keby doplati to co bude nad 95 000? Dufam, ze som to moc nepoplietol a je aspon trochu jasne naco sa pytam.

Len dodam, ze tu nezdanitelnu ciastku neprekrocim nejak radikalne, pocitam s prijmom cca 120 000 - 130 000.
Usporiadat
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ty ako študent môžeš podpísať u jedného zo zamestnváateľov (tak kde ti strhávajú preddavkovú daň odporúčam) vyhlásenie ku zdaneniu príjmov, kde vyhlásiš že si chceš uplatňovať nezdaniteľnú čiastku priebežne. To znamená že zamestnávateľ ti zohľadní nezdaniteľnú čiastku mesačne nie raz za rok. čo sa týka príjmu, ktorý máš zdanený zrážkovou daňou máš dve možnosti:
a) buď to nebude mať efekt na vrátenie dane a nebudeš robiť s tým nič a požiadaš o vykonanie ročného zúčtovania zamestnávateľa, ktorý ti zrážal preddavkovú daň, pričom príjem zdanený zrážkovou daňou budeš považovať za príjem daňovo vysporiadaný (§47 ods. 7)
b) ak by ti vychádzalo vrátenie zrážkovej dane potom ale musíš podať daňové priznanie typu A, kde sa rozhodneš považovať zrážkovú daň za preddavkovú a započítaš si ju s celkovou daňovou povinnosťou ako preddavok, ktorý ti celý alebo časť vráti štát. V takomto prípade nie je možné vykonať ročné zúčtovanie pretože zamestnávateľ nemôže zahrnúť takýto príjem do ročného zúčtovania.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

chcem sa poradit, studentka poberala prijem z brigady, otec si, na nu uplatnuje v dp bonus, je to v poriadku? Mozem jej urobit dp?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

dara Pozri príspevok
chcem sa poradit, studentka poberala prijem z brigady, otec si, na nu uplatnuje v dp bonus, je to v poriadku? Mozem jej urobit dp?
na všetko je odpoveď áno
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Dakujem, co vsetko od nej potrebujem? Tlacivo potvrdenie o prijme? Vypisujem tlacivo a dp, a mozem jej odpocitat dan aj poistne od prijmu vsak? A este saa spytam ako je to s nezd.ciastkou ma narok na celu ? A este otaxocka ten danovy bonus s tym nema suvis cize o nom nikdr v dp neinformujem, vsak
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

dara Pozri príspevok
Dakujem, co vsetko od nej potrebujem? Tlacivo potvrdenie o prijme áno ? Vypisujem tlacivo a dp, a mozem jej odpocitat dan aj poistne od prijmu vsak? A este saa spytam ako je to s nezd.ciastkou ma narok na celu áno ? A este otaxocka ten danovy bonus s tym nema suvis cize o nom nikdr v dp neinformujem, vsak áno, DB nespomínaš nikde
odpoveď v texte
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

ano, ma narok na celu nezdanitelnu cast ....
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

dakujem vam moc za rady
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

este mam dotaz prijem za rok z dvoch brigad mala 41.500 sk a 8.500 sk, v tom prvom pripada za ju odvadzali iba odvody do sp, je to tak spravne? Neplatila dan.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

dara Pozri príspevok
este mam dotaz prijem za rok z dvoch brigad mala 41.500 sk a 8.500 sk, v tom prvom pripada za ju odvadzali iba odvody do sp, je to tak spravne? Neplatila dan.
v oboch prípadoch za ňu zamestnávateľ z dohôd odvádzal do SP úrazové a garančné poistenie. Ale s daňovým to nemá nič spoločné.

Daň neplatila asi preto, lebo si u zamestnávateľa uplatnila NČZD
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Takze nebolo treba platit dan? Sa ma na to pytala, nerozumiem dobre co tym myslela, aby neprekrocila prijem...
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

na paskach ma uvedenu iba sumu celkom hrubej mzdy a nic viac... Tam nema nezdan. Cast.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

dara Pozri príspevok
na paskach ma uvedenu iba sumu celkom hrubej mzdy a nic viac... Tam nema nezdan. Cast.
Mala by mať potvrdenie a z toho by si mala vychádzať
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

a este sa spytam nepovhopila som rozdiel medzi preddavkovou a zraovou danou, nerobim mzdy iba ma to zaujima
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

preto pisem, ze nemala vobec strhavanu dan, za prijem 41.500 od akej sumy je tato povinnost a je to v poriadku? Ja jejteda nahodim prijmy minus nezdanitelna cast ci ako? Tie odvody za nu platil zamest. Jej sa nestrhalo nic.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

dara Pozri príspevok
a este sa spytam nepovhopila som rozdiel medzi preddavkovou a zraovou danou, nerobim mzdy iba ma to zaujima
v profile máš mzdár, ale ak ťa to teda zaujíma :
- preddavková daň = ak príjem presahuje 5000sk mesačne alebo aj pri nižšom príjme, ak má zamestnanec podpísané vyhlásenie.

- zrážková daň = pri príjme do 5000sk
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

No tak to som si ani nevsimla, mzdy som robila 10 rokov dozadu
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

a preco jej chce davat podpisat vyhlasenie ked dan mesacne nestrhal?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

dara Pozri príspevok
a preco jej chce davat podpisat vyhlasenie ked dan mesacne nestrhal?
Práve preto jej daň nestrhol, že má podpísané vyhlásenie a jej mesačný príjem nepresiahol mesačnú nezd.časť základu dane.
0 0
gabriela2579 gabriela2579

gabriela2579 je offline (nepripojený) gabriela2579

dara Pozri príspevok
a preco jej chce davat podpisat vyhlasenie ked dan mesacne nestrhal?
aby jej mohol uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

takze to vyhlasenie musi byt kazfopadne pofpisane, ci uplatnuje mesacne alebo rocne ? Je prilohou dp? co z toho vyplyva pre zamestnavatela a ju? Spravne tom rozumiem keby to nemala podpisane, nemoze si uplatnit nezd. Ciadtku?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať