Zavrieť

Porady

Zajac navrhuje zvýšiť poistné

pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Ľudia, dnes je v Sme článok, ktorý sa spomína už v téme novela ZP.../posledné príspevky/... pod názvom hore uvedeným a je tam k tomu už okolo 80 reakcií ľudí nadšene oslavujúcich tento nápad. Tešme sa

http://www.sme.sk/c/2008836/Zajac-na...t-poistne.html
Usporiadat
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
"Vymeriavací základ pre samostatne zárobkovo činné osoby sa má podľa novely vypočítať z príjmu, ktorý nie je znížený o poistné na verejné zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, poistné na sociálne zabezpečenie a príspevky na starobné dôchodkové sporenie." z článku
To je riadna blbosť, však prečo by tí úbožiaci nemohli byť ešte viac zdieraní!
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Pan minister by asi bol najradsej, aby ti, ktori sa k prijmu priznaju, platili co najviac, pretoze ti, ktori pracuju na cierno, neovedu nic, ale ak ochoreju, je povinnost lekarov ich osetrit a aj liecit. A este aj minister financii by bol asi najradsej, keby ludia platili dan sice rovnu, ale bez akychkolvek odpocitatelnych poloziek a opravnenych nakladov. No, mame sa na co tesit!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Žiadna novinka, v téme

http://www.porada.sk/showthread.php?t=6703

sa o tom už dávno bavíme - viď tam príspevok č.7 zo 7.3.2005.


Navštívte i môj blog:

http://mihal.blog.sme.sk/c/7528/Ad-Z...t-poistne.html

v tomto príspevku sa vyjadrujem k danej veci.

A protestujte. Hlasno ale nie pri pive.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ešte tu dodám pre zaujímavosť, že zamestnanci a zamestnávatelia odvádzajú na zdravotnom poistení cca 45 miliárd ročne, SZČO asi 3 miliardy ročne. Zamestnancov je asi 6x viac ako SZČO. Tak si urobte objektívny názor.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
..alebo inak - je zaujímavé, že ani na Porade ani v diskusií (ako obvykle veľmi inteligentnej) na SME nikto zo zamestnancov a zamestnávateľov nežiada o zníženie vymeriavacieho základu na úroveň polovice základu dane a hoci aj zvýšeného o poistné...
0 0
EFA EFA

EFA je offline (nepripojený) EFA

Myslím, že pre zamestnancov a zamestnávateľov je to príliž vysoká matematika. Pokiaľ sa o tom v médiach málo diskutuje, prevláda predstava, že všade sa odvádza rovnakých 14%. Ozývať by sa mali predovšetkým zamestnávatelia. Pre zamestnanca sú 4% z celého vymeriavacieho základu stále menej ako 14% z polovičky.
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

O percentách to nieje. Treba si rozmeniť na drobné, čo za svoje zrazené zdravotné poistenie dostanem. Kam prídete, všade majú otrčenú ruku, ešte aj to čo má byť bezplatné inak pomenujú. Toto ma štve. Mne ako zamestnancovi strhnú z max.vymeriavacieho základu, a nikto so mnou nediskutuje. SZČO si to vie /nechcem sa tým nikoho dotknúť/ sama akotak regulovať.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

rosemary, "SZČO si to vie sama ako tak regulovať", rosemary, moc tam toho nenareguluješ, daň na konci roka ti vyjde OK, si spokojný ale to poistné!!!aj pri "malej" dani 31.3. ti vyjde poistné ako hrom a čo bude teraz...to už je fakt neúnosné
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pri priemernom plate ročnom plate zamestnanca vo výške 180000 Sk odvedie zamestnanec+zamestnávateľ sumu 25200 Sk.

SZČO, ktorá vykáže stratu alebo len mierny zisk, odvedie 12x910 Sk=10920 Sk.

A umelci - autori, a dohodári to budú mať najlepšie, bez ohľadu na výšku príjmu zaplatia 12x575 Sk = 6900 Sk.

Skutočne je to na pováženie.

Mimochodom, pre SZČO, ktorá je v strate alebo miernom zisku, zmena definície VZ nič neznamená - aj tak bude platiť poistné z minimálneho základu.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 13.04.05 at 12:03
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
smutné je, že keď prídeš na pohotovosť, tak najprv ošetria radšej všetkých bezdomovcov imigrantov cigánov načierno pracujúcich ukrajincov a činčov...veď čo keby to náhodou dakto rozmazal dakde na TV že sú diskriminovaní riadne platiacimi poistencami...ak platím z maxima tak mám práve také isté na hov...ošetrenie ako hore menovaní....o denných doktoroch ani nevravím...všade mám pocit že som neželaný parazit...
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Jozef Mihál
..alebo inak - je zaujímavé, že ani na Porade ani v diskusií (ako obvykle veľmi inteligentnej) na SME nikto zo zamestnancov a zamestnávateľov nežiada o zníženie vymeriavacieho základu na úroveň polovice základu dane a hoci aj zvýšeného o poistné...
Pán Mihál v tom článku je, že "z príjmu, ktorý nie je znížený o poistné". Ja som si to predstavila tak, že tak ako doteraz + navýšim o poistné.
V tom článku sa kladie dôraz len na to poistné. To, že už to nebude zo ZD:12:2 .....ale potom čo, ZD/upravený o poistné/:12 ale v tom článku je že z príjmu, nie že zo základu dane.
/Takže sa mohlo stať, že ľudia proti tomu neprotestujú z neznalosti a vadí im aj to poistné navrch, tak ako aj mne./
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

karkulka aj ja mám všade u doktorov pocit, že som neželaný parazit, dokonca aj u detskej /tam prísť pol hodinu pred koncom jej hodín je podľa nej asi obrovská drzosť, lebo už nemá ani biely plášť vtedy! a na spôsobe komunikácie ti dá jasne najavo, čo si o tebe myslí a odbije ťa za minútu, choroba nechoroba, ideš od nej ako nepochopený zbitý pes alebo sa sňou chytíš a je to to isté./ A u iných doktorov je to to isté len v ružovom. Niekedy im aj nahlas poviem, koľko platím poistné, že by teda mohli.....-obrovský nezáujem.
0 0
EFA EFA

EFA je offline (nepripojený) EFA

Jozef, musím priznať, že si prvý, kto ma inšpiroval zamyslieť sa nad tým. Pri tých číslach, ktoré uvádzaš, ide však zo strany zamestnancov a zamestnávateľov o takú závažnú časť prostriedkov odvádzaných do zdravotných poisťovní, že by to mohla upraviť len reforma reformy. V každom prípade by však bolo vhodné, aby sa takéto informácie dostali do povedomia ľudí, aby bol obraz jasnejší.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tak si ešte raz vyjasnime o čom je ten návrh.


Vymeriavací základ = 1/2 zo sumy danej ako (príjmy - všetky náklady s výnimkou odvodov).

Napr. za rok 2005:
Príjmy mám 200000 Sk
Náklady uplatňujem paušálom 25% = 50000 Sk
Okrem toho som zaplatil do Sociálnej poisťovne a na preddavkoch na zdravotné 40000 Sk.

Vymeriavací základ = 1/2 z (200000 - 50000) = 1/2 zo 150000 = 75000 Sk,
...čiže v zátvorke som od príjmov neodpočítal zaplatené odvody.

V danom príklade aj tak VZ musí byť najmenej 78000 Sk, takže toť príklad pre SZČO, ktorej sa táto zmena vlastne vôbec nedotkne.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
EFA, Ď.
Kedže som v danej veci zaangažovaný tak ako som, snažím sa vec nasmerovať na skutočné zjednotenie základov, zrušenie výnimiek a pod. (zalepenie dier...) a súčasne zníženie sadzieb. Pri zjednotení základov a zrušení výnimiek základ pre výpočet narastie a preto bude možné znížiť sadzby. Pre príklad netreba chodiť ďaleko - viď naša rovná daň. Zrušili sa výnimky, do istej miery "vyrovnali" základy a bolo to. Ľudia sú v podstate spokojní a pritom sa na daniach vyberie dokonca viac - vďaka priznávaniu príjmov a zalepeniu dier v zákone.
0 0
Jano1961 Jano1961

Jano1961 je offline (nepripojený) Jano1961

Vláda sa zaviazala znižovať odvody, nie zvyšovať. Rozumnejší by bol nápad
keď sme už pri zdravotníctve od Zajaca zrušiť Ministerstvo zdravotníctva. V niektorých
štátoch nie je. Po reforme aj tak väčšinou nemocníc riadia mestá a VUC-ky.
Zbytočné výdavky na byrokraciu.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Pán Mihál, uvidíme ako sa ešte zdvihne počet neplatičov do fondov. Predtým ľudia nevládali platiť vysoké dane, teraz nebudú vládať platiť vysoké poistné, vláda to zaťaženie len presunula z daní na poistné.
0 0
eoneon eoneon

eoneon je offline (nepripojený) eoneon

uplne suhlasim, nielenze zrusila pausalnu dan, ale este aj zvysuje odvody, celkovo sa zatazenie neustale zvysuje, su to len plane reci. Jediny kto profituje su velke spolocnosti, ktore sem prisli z dovosu nizkych dani a lacnej pracovnej sily.
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

pytom, úplne s tebou súhlasím, už vlastne to zvýšenie od nového roku prinieslo to, že malí živnostníčci vrátili živnostenské listy a sú dobrovolne nezamestnaní / platí za nich sociálka/ a načierno chodia pracovať, teraz kontrola čiernej práce sa zvýšila, takže väčší počet zasa akýchsi úradníkov a to je dokola začarovaný kruh. Jeden zákon chcú zdokonaliť a tri pokazia.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

K príspevku v denníku SME je blog

http://szalay.blog.sme.sk/c/7644/Zvy...nnika-SME.html
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať