Zavrieť

Porady

cestovné náhrady pre konateľov bez pracovnej zmluvy

Prosím o radu. Ako mám postupovať pri účtovaní služobnej cesty do zahraničia vykonanej konateľmi spoločnosti, ktorí nemajú uzatvorený pracovný pomer vo vlastnej spoločnosti. Cesta sa vykonala za účelom nákupu tovaru, ktorí potom spoločnosť predáva vo vlastných predajňach.
Cesta bola vykonaná letecky do Turecka s odletom z Budapešti.
K vyúčtovaniu pracovnej cesty mám doložené letenky, doklady o parkovaní v zahraničí. Ako sa má vyplniť cestovný príkaz? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    yvica Pozri príspevok
    prosím Vás pomohol by mi niekto s vypísaním cesťáku, konateľ bol na služobke v zahraničí, cesta začala 01.00 h v noci 28.6. a domov prišiel o 19.00 29.6., mám doklad z hotela o ubytovaní, teraz neviem či mám vypisovať cesták ako za konateľa nemá PP v s.r.o. ale je v s.r.o. ako zamestnanec, či to je jedno? Ešte som cesťák nevypisovala, takže neviem vôbec čo by tam malo byť ani v akej sume, budem rada keď mi niekto poradí, ďakujem.
    Konateľ sa z pohľadu Zákona o CN považuje za zamestnanca. Takže vypíšeš klasický cesťák, a diéty podľa času trvania PC a ost. náhrady.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    maroskoq Pozri príspevok
    nevyplnujte ziadne cestaky, kludne to dajte ako naklad napr. na 518 - vydaj z pokladne
    NEsúhlasím. Podkladom na vyúčtovanie služobnej cesty je vypísaný cesťák, a k tomu doložené všetky doklady o výdavkoch.
    človiečik Vladimír Ozimý
    ika11 Pozri príspevok
    Prosím o radu. Ako mám postupovať pri účtovaní služobnej cesty do zahraničia vykonanej konateľmi spoločnosti, ktorí nemajú uzatvorený pracovný pomer vo vlastnej spoločnosti. Cesta sa vykonala za účelom nákupu tovaru, ktorí potom spoločnosť predáva vo vlastných predajňach.
    Cesta bola vykonaná letecky do Turecka s odletom z Budapešti.
    K vyúčtovaniu pracovnej cesty mám doložené letenky, doklady o parkovaní v zahraničí. Ako sa má vyplniť cestovný príkaz? Ďakujem.
    ale vyplňuje cesťák. Konateľ spoločnosti z pohľadu zákona 283/2002 o cestovných náhradách sa považuje podľa § 2 ods. 6 za zamestnanca. T.j. vzťahujú sa na neho práva a povinnosti, ktoré sa vzťahujú na zamestnanca v zákone o cestovných náhradách. T.j. zamestnávateľ je povinný písomne určiť nástup, miesto atd pracovnej cesty a on ako konateľ je povinný do 10 dní max do 30 dní predložiť cestovný príkaz na schválenie. Súčasťou cestovného príkazu sú aj cestovné výdavky a iné vedľajšie výdavky súvisiace s pracovnou cestou. Ak sú však letenky objednané na meno zamestnávateľa potom budú vstupovať na účet 518. ak si konateľ vybavil letenku na vlastné meno a sám tak takisto predloží letenku k zúčtovaniu ako súčasť cestovného príkazu. Parkovné a ostatné veci by som zúčtoval do cestovného príkazu a účtoval to na 512

    Kája. je offline (nepripojený) Kája.

    Kája.
    Poprosím o radu. Mám konateľa s ČR s pracovnou zmluvou, ktorý sa 5 dní v týždni zdržiava na Slovensku z dôvodu výkonu práce. Firemnou kartou platí za ubytovanie, pri ubytovaní sú mnohokrát zahrnuté aj raňajky a večere. Konateľ mi predkladá každý mesiac vyúčtovanie výdajov a knihu jázd. Vyúčtovanie služobnej cesty mi nepredkladá nakoľko on diéty nechce, prosím Vás ako mám účtovať o raňajkách a večerách, ktoré sú pri ubytovaní? Môžem na 513.

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    Kája. Pozri príspevok
    Poprosím o radu. Mám konateľa s ČR s pracovnou zmluvou, ktorý sa 5 dní v týždni zdržiava na Slovensku z dôvodu výkonu práce. Firemnou kartou platí za ubytovanie, pri ubytovaní sú mnohokrát zahrnuté aj raňajky a večere. Konateľ mi predkladá každý mesiac vyúčtovanie výdajov a knihu jázd. Vyúčtovanie služobnej cesty mi nepredkladá nakoľko on diéty nechce, prosím Vás ako mám účtovať o raňajkách a večerách, ktoré sú pri ubytovaní? Môžem na 513.
    Suma raňajok a večier účtovaná spolu s ubytovaním bude zúčtovaná na účte 512. Je však potrebné vyhotoviť cestovný príkaz a vyúčtovanie PC.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Kája. Pozri príspevok
    A keď vyúčtovanie služobnej cesty nepredloží tak čo mám s tým spraviť?
    Pokúste sa mu ho spraviť vy, keď máte od neho doklady ako je kniha jázd a výdavkové doklady, na nich sú rozpísané i raňajky..

    yvica je offline (nepripojený) yvica

    yvica
    prosím Vás pomohol by mi niekto s vypísaním cesťáku, konateľ bol na služobke v zahraničí, cesta začala 01.00 h v noci 28.6. a domov prišiel o 19.00 29.6., mám doklad z hotela o ubytovaní, teraz neviem či mám vypisovať cesták ako za konateľa nemá PP v s.r.o. ale je v s.r.o. ako zamestnanec, či to je jedno? Ešte som cesťák nevypisovala, takže neviem vôbec čo by tam malo byť ani v akej sume, budem rada keď mi niekto poradí, ďakujem.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    bol ako zamestnanec, ale predsa má PP, ked je zam-ec, či ako to mylsíš?
    Máš tlačivo vyúčtovanie ZSC? - ak nie, na Poradde sú dokumenty a tlačivo tam nájdeš, alebo vygúgliš.
    stravné - máš z o CN, aj na porade,nájdeš si časové pásmo, 29.6. je to 100%
    ale 28.6. neviem, či išiel v noci z 28 na 29
    alebo z 27 na 28-to by bolo tiež 100%
    ubytovanie áno - treba pozrieť, či boli raňajky /viď účet/, tiež treba pozrieť, či platil v hotovosti, kartou ak kartou, či firemnou........
    Cesťák si má podľa správnosti vypíssať on!!!!!!!!!!!!
    cestovné - ako šiel? lietadlom?

    yvica je offline (nepripojený) yvica

    yvica
    no veď s tým potrebujem pomôc, nakoľko som ešte nikdy cesťák nevypisovala. doklad mám len za ubytovanie v nemecku 56 eur.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    yvica Pozri príspevok
    no veď s tým potrebujem pomôc, nakoľko som ešte nikdy cesťák nevypisovala. doklad mám len za ubytovanie v nemecku 56 eur.
    A pozerala si do Zákona o CN?Tam máš pekne všetko povysvetľované. Tak, že Ti tu niekto rovno napíše, čo a ako, sa ani nikdy vypisovať cesťák nenaučíš. Treba si naštudovať základné vecí, a potom môžeme polemizovať, či je to správne, alebo nie. Neber to v zlom, ale inak sa naučíť ani nedá., len čítať zákony,.....
    http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-...12-2008-a.html
    Dík.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.