Zavrieť

Porady

Rezerva???

Dobrý deň,

prosím o radu, potrebujem urýchlene ukončit danové priznanie za rok 2007 a neviem si rady. Mám tvoriť rezervu z dôvodu, že náš odberateľ nám v roku 2007 neuhradil cca 200.000,- Sk a v roku 2008 sme ho dali na súd?? Alebo sa bude rezerva tvorit az v roku 2008? A ak ju mám vytvoriť teraz, môžem použiť účty: 584/459???

Poraďte mi prosím urýchlene, naozaj to ponáhľa...

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    matalenka je offline (nepripojený) matalenka

    matalenka
    A to je vsetko co s tým tento rok urobím?? Len vyčíslim neuhradené faktrúry a zaúčtujem ich?? nepotrebujem k tomu nejaký doklad, že sa začína súdny spor??

    Ďakujem veľmi pekne.
    človiečik Vladimír Ozimý
    v tomto prípade sa tvorí opravná položka k pohľadávkam 547/391 - daňovo si to uznáte podľa § 20 ods. 14
    človiečik Vladimír Ozimý
    matalenka Pozri príspevok
    A to je vsetko co s tým tento rok urobím?? Len vyčíslim neuhradené faktrúry a zaúčtujem ich?? nepotrebujem k tomu nejaký doklad, že sa začína súdny spor??

    Ďakujem veľmi pekne.
    vy jediné čo k tomu potrebujete je interná účtovná smernica kde by ste si mali zadefinovať spôsob tvorby opravných položiek. Na základe tohto predpisu máte povinnosť dodržiavať účtovné metódy a zásady, t.j. ak vzniknú podmienky na tvorbru orpavnej položky ste povinní ju tvoriť. Ak sú pohľadávky neuhradené a je riziko že ju odberateľ neuhradí (súdny spor je toho dôkazom) tak účtovná jednotka je povinná vytvoriť opravnú položku k pohľadávkam. ak by ju nevytvorila potom by nevyjadrovala reálny obraz účtovnej jednotky a účtovníctvo by nebolo vedené správne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.