Zavrieť

Porady

Zosobnenie nákladov z tel. účtu - väzba na DPH

Ahojte poraďáci,

potreboval by som poradiť, ako firma sa chystáme zosobniť súkromné hovory jedného zamestnanca za 4 mesiace dozadu (cca 50 tis SKK).

Akým spôsobom postupovať vo väzbe na DPH ? Ak si uplatním celú sumu aj s DPH voči zamestnancovi, je asi potrebné podať dodatočné DP za príslušné mesiace, nakoľko sme si v nich nárok na odpočet nadhodnotili.

Dá sa tomu nejako vyhnúť ? Vie mi niekto poradiť ?

Vopred ďakujem za akúkoľvek relevantnú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    nevidím v tom problém, v čase keď sa zamestnávateľ takto rozhodne a vystaví doklad, faktúru t.j. aj interný doklad voči zamestnancovi ktorému to strhne z výpolaty potom dátum vzniku daňovej povinnosti je dátum vystavenia faktúry aj keď to pokrýva viacero mesiacov. to by sme sa naopravovali. V praxi je uplne bežné že zamestnávateľ zosobní po zhliadnutí výpisu nejakú sumu zamestnancovi nie je však nikde napísané že to musí robiť každý mesiac alebo dva alebo koľko...takže žiadne dodatočné a v kľude v mesiaci kedy mu to zosobnite odveďte aj DPH.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Ja dodám, že ak interná smernica zakazuje používať telefon na súkromné účely, je možné klasifikovať tie náklady ako vznik škody a uplatniť náhradu. Pohľadávka z titulu náhrady škody nie je dodanie služby, je to mimo DPH.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    KEJKA Pozri príspevok
    Ja dodám, že ak interná smernica zakazuje používať telefon na súkromné účely, je možné klasifikovať tie náklady ako vznik škody a uplatniť náhradu. Pohľadávka z titulu náhrady škody nie je dodanie služby, je to mimo DPH.
    Vzhľadom k povahe dodávky by som odporúčala opatrnosť:
    § 9
    Dodanie služby
    (3) Bezodplatné dodanie služby iné ako v odseku 2 na osobnú spotrebu platiteľa alebo jeho zamestnancov alebo na ďalší iný účel ako na podnikanie platiteľa sa považuje za dodanie služby za protihodnotu.

    Ak sa jedná o tlf súkromne použitý môže sa jednať:
    - o súkromné hovory so súhlasom zamestnávateľa bez náhrady od zamestnanca,
    - o súkromné hovory so súhlasom zamesntávateľa s náhradou zamestnanca,
    - o súkromné hovory bez súhlasu zamesntávateľa s riešením obvyklým pre zamestnávateľa.

    Vo všetkých prípadoch sa jedná o službu dodanú zamestnávateľovi využitú súkromne zamestnancom - na iný účel ako podnikanie.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Plne súhlasím. Svoj príspevok sama považujem za pritiahnutý za vlasy. Uviedla som ho, lebo som sa s takým niečím stretla v praxi.
    Nemal by byť využívaný vo všeobecnosti, v prípade c) jednorazovo by som to akceptovať vedela.
    Naposledy upravil KEJKA : 19.06.08 at 20:08
    človiečik Vladimír Ozimý
    KEJKA Pozri príspevok
    Ja dodám, že ak interná smernica zakazuje používať telefon na súkromné účely, je možné klasifikovať tie náklady ako vznik škody a uplatniť náhradu. Pohľadávka z titulu náhrady škody nie je dodanie služby, je to mimo DPH.
    škodu máme zadefinovanú len v zákone o účtovníctve ako neodstrániteľné poškodenie, zničenie, odcudzenie alebo strata majetku.

    Hm trochu sa mi to nehodí na škodu. Na druhej strane súhlasím s Jankou.

    Zosobnenie nákladov z tel. účtu - väzba na DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.