Zavrieť

Porady

Výpoveď nájomného a DPH

Mám s.r.o., ktorá prenajíma kancelárske priestory. V zmluvách o nájme mám dohodnuté, že v prípade vypovedania zmluvy /je jedno z ktorej strany/ bude nájomca povinný uhradiť nájomné do konca výpovednej lehoty, ktorá trvá 3 mesiace a začne plynúť prvým dňom v mesiaci nasledujúcom po doručení výpovede druhej zmluvnej strane. Dôvodom je spôsobená ujma prenajímateľovi predčasným ukončením nájmu. Mám tieto tri mesiace "nájmu" fakturovať s DPH? Ide podľa Vás dodanie služby?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    zuzkadzugi Pozri príspevok
    Mám s.r.o., ktorá prenajíma kancelárske priestory. V zmluvách o nájme mám dohodnuté, že v prípade vypovedania zmluvy /je jedno z ktorej strany/ bude nájomca povinný uhradiť nájomné do konca výpovednej lehoty, ktorá trvá 3 mesiace a začne plynúť prvým dňom v mesiaci nasledujúcom po doručení výpovede druhej zmluvnej strane. Dôvodom je spôsobená ujma prenajímateľovi predčasným ukončením nájmu. Mám tieto tri mesiace "nájmu" fakturovať s DPH? Ide podľa Vás dodanie služby?
    Ak už nebudete fakturovať nájomné, ale tvz. ujmu- náhradu škody, táto nebude predmetom dph.

    zuzkadzugi je offline (nepripojený) zuzkadzugi

    zuzkadzugi
    prenajímateľ vypovedal zmluvu 13.6.2008, t.j. výpovedná doba je od 1.7.-30.9.2008
    strany sa ale dohodli na ukončení podnájmu ku dňu 13.7.2008, kedy musí nájomca uvoľniť priestory... takže do 13.7.2008 je vlastne poskytnutý nájom, t.j. s DPH, ale od 13.7.2008 do 30.9.2008 by malo ísť o ujmu...súhlasíte?

    A ešte jedna vec - Pokiaľ má zmluva a dodatok, v ktorom sa to celé dohodne všetky náležitosti faktúry, tak nemusím vystavovať faktúru? Alebo by ste radšej na obdobie do 13.7.2008 vystavili faktúru a tá ujma by šla na základe zmluvy?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    zuzkadzugi Pozri príspevok
    prenajímateľ vypovedal zmluvu 13.6.2008, t.j. výpovedná doba je od 1.7.-30.9.2008
    strany sa ale dohodli na ukončení podnájmu ku dňu 13.7.2008, kedy musí nájomca uvoľniť priestory... takže do 13.7.2008 je vlastne poskytnutý nájom, t.j. s DPH, ale od 13.7.2008 do 30.9.2008 by malo ísť o ujmu...súhlasíte? Áno, ale od 14., ak do 13. je ešte nájom. A ešte jedna vec - Pokiaľ má zmluva a dodatok, v ktorom sa to celé dohodne všetky náležitosti faktúry, tak nemusím vystavovať faktúru? Alebo by ste radšej na obdobie do 13.7.2008 vystavili faktúru a tá ujma by šla na základe zmluvy?
    Neviem, či ste doteraz účtovali podľa faktúr, alebo podľa zmlúv, ono je to v podstate jedno, ak sú všetky náležitosti, tak ako majú byť. A máte aj tú náhradu škody v zmluve? ak áno, tak zvlášť faktúra nie je potrebná.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Nejde o ujmu.
    Ide o nájomné, kde plynie výpovedná lehota. Nájomca je oprávnený využívať predmet nájmu do 30.9.
    ak bol pre Vás nájom od dane oslobodený podľa 38, fa naďalej ako oslobodený
    Ak bol nájom v režime DPH, fa i naďalej v režime DPH.

    Nájom beží ďalej, konáte ako doposiaľ. Len máte v zmluve uvedené, že je výpovedná lehota 3 mesiace. Toto obdobie je ochranným obdobím, aby si prenajímateľ našiel nového nájomcu a nájomca našiel nové priestory k prenájmu. Nie je možné ukončiť nájom zo dňa na deň a teraz choď preč, lebo máš výpoveď, iba v tom prípade, ak by došlo k porušeniu podmienok zmluvy, resp. zákona, podľa kt. bola zmluva uzatvorená
    človiečik Vladimír Ozimý
    nevidím prečo by sa to malo považovať za újmu alebo škodu. predsa počas výpovednej lehoty užíva priestor t.j. dochádza k poskytnutiu služby. Jedine kedy by som to nezdaňoval ak by išlo o finančné vyrovnanie na základe zmluvy a nedošlo by k poskytnutiu prenájmu

    zuzkadzugi je offline (nepripojený) zuzkadzugi

    zuzkadzugi
    doteraz sme fakturovali a možno bude naozaj lepšie keď už ten zvyšný nájom tiež dofakturujeme...
    áno tú ujmu máme v zmluve
    človiečik Vladimír Ozimý
    zuzkadzugi Pozri príspevok
    doteraz sme fakturovali a možno bude naozaj lepšie keď už ten zvyšný nájom tiež dofakturujeme...
    áno tú ujmu máme v zmluve
    Dobre ujma ale aká to je ujma on bude užívať priestor do konca 30.9.? alebo skonči k 1.7. ale musí zaplatiť napriek tomu trojmesačné nájomné?

    zuzkadzugi je offline (nepripojený) zuzkadzugi

    zuzkadzugi
    dobrá poznámka..., zabudla som napísať, že prenajímateľ vypovedal zmluvu, pretože nájomca porušil podmienku v zmluve a to, že nezaplatil dohodnutú zmluvnú zábezpeku v dohodnutom termíne ani po upomienkach...
    človiečik Vladimír Ozimý
    ja nehovorím že je na tom niečo divné...ale treba si jasne špecifikovať a kombinácia výpovedná doba do 30.9. a nájom končí 13.7. mi nejde dokopy...proste ak je to o tom že ujma je vo výške 3 násobku nájomného je to o.k. ale nemôžem súhlasiť ak je to platba nájomného za tri mesiaca kde plynie výpovedná lehota a končí mu nájom 13.7. Potom mu asi výpovedná lehota nemôže plynúť ak skončí nájom 13.7.
    Ale stále zastávam názor: Ak má právo užívať priestory do 30.9. t.j. podľa výpovednej lehoty ide o službu a je to s DPH ak sa tak rozhodne nájomca. ak je to len újma a nájom končí 13.7. bez výpovednej lehoty, nemá tu čo robiť, potom ide o finančné vyrovnanie a nie je predmetom dane, pretože nedôjde k poskytnutiu služby
    Naposledy upravil Vladimír Ozimý : 26.06.08 at 12:28

    zuzkadzugi je offline (nepripojený) zuzkadzugi

    zuzkadzugi
    ospravelňujem sa, mala som nesprávnu zmluvu... budem citovať zmluvu:
    "výpovedná lehota je 1 mesiac a začína plynúť dňom nasledujúcim po dni, v ktorom bola doručená písomná výpoveď zaslaná druhej zmluvnej strane, pričom platí, že nájomca je povinný uhradiť nájomné do konca obdobia, kedy by sa skončil nájom v prípade riadneho trojmesačného vypovedania zmluvy..."
    - pre vysvetlenie - hlavnou výpovednou lehotou v zmluve sú 3 mesiace, ale v prípade porušenia presne vymedzených podmienok /a tak sa stalo/ môže prenajímateľ stanoviť 1-mesačnú výpovednú lehotu
    Takže správne ste podotkli, že vrámci výpovednej lehoty by mal mať nárok užívať priestor, t.j. fakturácia s DPH, v tomto prípade, keďže výpoveď bola 13.6., tak výpovedná lehota trvá do 13.7.2008 s tým, že do 30.9.2008 musí zaplatiť tú ujmu a tá by mala byť bez DPH...

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Ukončenie nájmu
    Nájom dojednaný na určitý čas sa skončí uplynutím času, na ktorý bol dojednaný. Pred
    uplynutím tejto doby a aj nájom nebytových priestorov na neurčitý čas možno ukončiť:
    1. dohodou zmluvných strán – obe zmluvné strany sa písomne dohodnú na skončení
    zmluvného vzťahu, zmluvný vzťah sa ukončí dohodnutým dňom,
    Page 2
    2. výpoveďou - jednostranný písomný úkon, či už zo strany prenajímateľa, alebo
    nájomcu – zmluvný vzťah sa ukončí uplynutím výpovednej lehoty, ktorá je v zmysle §
    12 zákona č. 116/1990 Zb. tri mesiace, v prípade ak sa zmluvné strany nedohodnú na
    inej dĺžke výpovednej lehoty. Výpovedná lehota sa počíta od prvého dňa mesiaca
    nasledujúceho po doručení výpovede.

    Podrobnosti o vypovedaní nájomnej zmluvy
    Ak sa nájom uzavrie na neurčitý čas, sú prenajímateľ i nájomca oprávnení vypovedať zmluvu
    písomne bez udania dôvodu, ak sa v zmluve nedohodli inak (napríklad si určia v nájomnej
    zmluve výpovedné dôvody pre jednu alebo druhú stranu).

    Ustanovenie § 9 ods. 2 zákona 116/1990 Zb. podrobne rozpracúva dôvody, kedy
    prenajímateľ môže písomne vypovedať nájomnú zmluvu uzavretú na určitý čas pred
    uplynutím času. Týmito dôvodmi sú:
    a) nájomca užíva nebytový priestor v rozpore so zmluvou,
    b) nájomca o viac ako jeden mesiac mešká s platením nájomného alebo za služby,
    ktorých poskytovanie je spojené s nájmom,
    c) nájomca, ktorý na základe zmluvy má prenajímateľovi poskytovať na úhradu
    nájomného určité služby, tieto služby neposkytuje riadne a včas,
    d) nájomca alebo osoby, ktoré s ním užívajú nebytový priestor, napriek písomnému
    upozorneniu hrubo porušujú pokoj alebo poriadok,
    e) užívanie nebytového priestoru je viazané na užívanie bytu a nájomcovi bola uložená
    povinnosť byt vypratať,
    f) bolo rozhodnuté o odstránení stavby alebo o zmenách stavby, čo bráni užívať
    nebytový priestor,
    g) nájomca prenechá nebytový priestor alebo jeho časť do podnájmu bez súhlasu
    prenajímateľa,
    h) ide o nájom nebytového priestoru v nehnuteľnosti vydanej oprávnenej osobe podľa
    zákona č. 403/1990 Zb. o zmierení následkov niektorých majetkových krívd,
    i) ide o nájom nebytového priestoru v nehnuteľnosti prevedenej pôvodnému vlastníkovi
    podľa zákona č. 229/1991 Zb. o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému
    poľnohospodárskemu majetku.

    V § 9 ods. 3 zákon upravuje dôvody, kedy nájomca môže písomne vypovedať zmluvu
    o nájme nebytových priestorov uzavretú na určitý čas pred uplynutím času. A to, ak:
    a) stratí spôsobilosť prevádzkovať činnosť, na ktorú sa nebytový priestor najal,
    b) nebytový priestor sa stane bez zavinenia nájomcu nespôsobilý na dohovorené

    Ak máte v zmluve nejaký bod o tom, že je možné vypovedať zmluvu, ak nájomca nesplní podmienky finančnej zábezpeky, je možné zmluvu vypovedať. Ak v zmluve nemáte niečo takéto, potom zmluvu nie je možné vypovedať týmto spôsobom, pretože nájomca nemešká s platbou nájomného, ďalej bod c- zábezpeka nie je zrejme služba, kt. predstavuje službu, kt. má byť riadne a včas splnená: napr. upratovanie....(zábezpeka je nejaký preddavok, ak by sa v prípade nejakej udalosti niečo vyskytlo....)

    Osobne považujem zmluvu za neplatnú, nie som však právnik, ale chudák nájomca. Výpovedná lehota je mesačná a platí tri mesiace, či ju vypovie on ako nájomca, alebo vy ako prenajímateľ. Prešlo mi xy nájomných zmlúv ale takýto odsek som nečítala.

    Ak si lehoty odporujú a výp.lehota je mesačná, nájomca vyprace piestor, čo mu chcete fakturovať tie ďalšie 2 mesiace? Veď už nejde o dodávku žiadnej služby, službu mu neposkytujete.

    Rada by som vediež, keby nejaký náš právnik tento odsek zmluvy potvrdil, či v prípade súdneho sporu sa zmluva považuje za platnú, alebo neplatnú. Ak by bola neplatná, postupuje sa podľa zákona 116/1990.

    Asi takto v skratke.

    zuzkadzugi je offline (nepripojený) zuzkadzugi

    zuzkadzugi
    Áno v zmluve máme zábezpeku ošetrenú. Mesačnú výpovednú lehotu + platenie 2 mesiacov "ujmy" máme v zmluve len v prípade presne vymedzených porušení a medzi nimi je aj nezaplatenie zábezpeky v dohodnutom termíne. Nájomca pri podpise zmluvy súhlasil so všetkými podmienkami a dobrovoľne ju podpísal, takže chudák nie je. Okrem toho v záujme zachovania dobrých obchodných vzťahov sme stiahli platenie 2 mesačnej ujmy na 1 mesačnú, takže sme myslím dosť poľavili.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.