Zavrieť

Porady

Záloha za prenájom a DPH

Prosím Vás o radu. Dňa 31.3. nám z ČR (platcovia dane v ČR) prieviezli pracovnú plošinu na prenájom. Hneď nám vystavili zálohovú faktúru za prenájom (samozrejme bez DPH) a ešte v ten istý deň sme im zálohu zaplatili.
Vzniká nám dňa 31.3. daňová povinnosť-samozdanenie a zároveň nárok na odpočet DPH? (prenájom bude ukončený a dofakturovaný v máji)
Vďaka za rady, s DPH nemám veľké skúsenosti...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    silvia je offline (nepripojený) silvia

    silvia
    Vďaka!

    A na ktorých riadkoch daň.priznania uvádzam spomínanú DPH (za prenájom pracovnej plošiny z ČR)? Je to riadok 10 a 15, alebo riadok 02 a 16?

    silvia je offline (nepripojený) silvia

    silvia
    Ešte niečo k prenájmu prac.plošiny z ČR. Dostali sme ostrú faktúru za prvé dva týždne prenájmu. Fakturovanú sumu samozdaním a uplatním si nárok na odpočet aj v pripade, že tento prenájom ďalej fakturujem slovenskému zákazníkovi?

    Pr.: suma FA z ČR je 900 EUR. Samozdanenim dostanem DPH zhruba 6.500,-Sk, ktoru si aj uplatnim na odpocet (r.2 a r.16 daň.priznania). A pre slov.zákazníka fakturujem 900EUR +19% DPH???

    Vďaka!

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Pre slovenského zákazníka už môžeš fakturovať v Sk. Napr. ja výrabam malinovku, zoženiem si lacnejšie arómy z Maďarska a teraz mám ten výrobok predávať v EUR? Podľa toho aká bola mena na faktúre?? No to silne pochybujem, veď by ma všetci zákazníci zožrali. Aspoň ja to takto beriem.

    silvia je offline (nepripojený) silvia

    silvia
    My práveže potrebujeme fakturovat v EUR. Len neviem, ako má vyzerať faktúra slovenskému odberateľovi v EUR- DPH musí byť iba v Sk a základ dane aj celková suma v Sk aj v Eur?
    Poraďte prosím!

    alexaneta je offline (nepripojený) alexaneta

    alexaneta
    Sylvi a kedy ste odviedli daň na výstupe?mali by ste dňom kedy váš dodávateľ prijal platbu nie je mi moc jasné či ste už dostali poslednú fa alebo fa k vyplatenej zálohe.lebo pokial samozdanujes pri službe vznika ti danova povinnost dnom prijatia platby.zaroven si mozes uplatnit dnom prijatia platby aj odpočet lebo uz staci mat DPH len v zaznamoch pre ucely odpoctu uz nie je podmienkou fa pri samozdaneni
    pekny den

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    Podľa §71 ods.2 písm. i zákona č.222/2004 o DPH musí faktúra obsahovať výšku dane v SK. Aby si ty na výstupe odviedla rovnakú daň ako si uplatní tvoj odberateľ na vstupe.
    silvia
    My práveže potrebujeme fakturovat v EUR. Len neviem, ako má vyzerať faktúra slovenskému odberateľovi v EUR- DPH musí byť iba v Sk a základ dane aj celková suma v Sk aj v Eur?
    Poraďte prosím!

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    Alexaneta, mozem ta poprosit o nejaké usmernenie, podla kt. nemusis mat na odpocet pri samozdaneni dan. doklad, ale staci iba zaznam?
    alexaneta
    Sylvi a kedy ste odviedli daň na výstupe?mali by ste dňom kedy váš dodávateľ prijal platbu nie je mi moc jasné či ste už dostali poslednú fa alebo fa k vyplatenej zálohe.lebo pokial samozdanujes pri službe vznika ti danova povinnost dnom prijatia platby.zaroven si mozes uplatnit dnom prijatia platby aj odpočet lebo uz staci mat DPH len v zaznamoch pre ucely odpoctu uz nie je podmienkou fa pri samozdaneni
    pekny den

    alexaneta je offline (nepripojený) alexaneta

    alexaneta
    rieši to od 1.1.2005 §51 ods.1 písm.b v súvislosti s §49 ods.2 písm ktorý hovorí o samozdanení

    Gabika je offline (nepripojený) Gabika

    Gabika
    Daňová povinnosť-samozdanenie Vám vznikne až dňom pripísania úhrady na účet dodávateľa- Bankový výpis, povinnosť dodávateľa na požiadanie Vám to oznámiť a potvrdiť. V prípade, že ste im zaplatili v hotovosti tak 31.3.2005. Nárok na odpočet Vám vznikne, keď dodavateľ vystaví faktúru-stačí na prijatú platbu a potom môže vystaviť aj konečnú daňovu faktúru.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.