Zavrieť

Porady

ošetrovne a nemocenské zamestnanca a DNPO

som povinne poistena ako zamestnanec a mam aj DNP s max VZ z roku 2007. momdntalne cerpam ocrku z oboch poisteni. ako je to z poberanim davky ak by mi ochorelo aj druhe dieta.musim aspon jeden deň odpracovať? alebo 10 dni ocrka a moja PNka- mozu nadväzovať alebo tam musí byť prestávka jeden kalendárny deň?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Pozrite § 29 až 43 zákona 461/2003, najmä § 43.

    Nie je zvykom, aby pri súčasnom ochorení dvoch detí SP vyplácala ošetrovné dvakrát, hoci to zákon nevylučuje.

    MAGAMA je offline (nepripojený) MAGAMA

    MAGAMA
    ĎAKUJEM za odpoveď. zaujíma ma, či sa takéto nároky na nemocenské dávky neposudzuju podla par. 26 ods. 3-PRERUSENIE NP. ALEBO je kazdy nárok posudzovany osobitne? teda napr. 8dni jedno ošetrove s prvým dieťaťom a hneď po tom 6 dni ošetrove s druhym dieťaťom..??

    MAGAMA je offline (nepripojený) MAGAMA

    MAGAMA
    Ked tak nad tým rozmýšľam aj by mi vyhovovalo keby sa to posudzovalo ako prerušenie lebo mám od júna vyšší plat a nakoľko mám DNP tak sa nemusím báť že ostanem 11 deň bez príjmu. a pri novom nároku sa bude brať v zamestnaní rozhodujúce obdobie od ukoncenia prerušenia s vyšším vymeriavacím základom..nemýlim sa??

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    MAGAMA Pozri príspevok
    Ked tak nad tým rozmýšľam aj by mi vyhovovalo keby sa to posudzovalo ako prerušenie lebo mám od júna vyšší plat a nakoľko mám DNP tak sa nemusím báť že ostanem 11 deň bez príjmu. a pri novom nároku sa bude brať v zamestnaní rozhodujúce obdobie od ukoncenia prerušenia s vyšším vymeriavacím základom..nemýlim sa??
    Ak ti ide o § 26 ods.3+5, pozri § 54 ods.5
    a tiež § 32 ods.3. a možno? zaujímavý § 57 ods.1 písm.b

    MAGAMA je offline (nepripojený) MAGAMA

    MAGAMA
    takže sa mýlim ďakujem za upozornenie .:-). a ako teda bude posudzovany 11ty resp. 3. deň ošetrovania DRUHEHO DIETATA.?? A HLAVNE BUDE Z DNP PLATENY?

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    MAGAMA Pozri príspevok
    takže sa mýlim ďakujem za upozornenie .:-). a ako teda bude posudzovany 11ty resp. 3. deň ošetrovania DRUHEHO DIETATA.?? A HLAVNE BUDE Z DNP PLATENY?
    Z DNP sa poistenie neprerušuje, len v zamestnaní! Ale ak požiadaš o druhú Očr počas prvých 10dní, tak ti NP v zamestnaní trvá-takže problém nevidím.
    Podla mna (nemám s tým však praktické skúsenosti) ak pojdeš v 8-mi den prvej očr-ky na druhú očr s druhým dieťaťom, tak sociálka ti bude vyplácať očr 17dní (asi 7dní prvú + 10dní druhú alebo opačne) aj ked, ako píše p.MIhál, v zákone sa nepíše, že nemáš nárok na ošetrovné, ked poberáš ošetrovné (napr.§43)

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    No dosť pochybujem, že keď niekto poberá OČR na jedno dieťa, že by zároveň mohol poberať aj OČR na druhé, čiže vlastne OČR vyplatená 2x za rovnaké obdobie? Istotne by to SP niečím odôvodnila, ak to aj v zákone presne napísané nie je.
    Z vlastnej skúsennosti však môžem napísať, že nadväzovanie OČR s jedným dieťaťom a hneď od ďalšieho dňa s druhým dieťaťom nie je problém. Mala som rovnaký prípad minulý mesiac. Prvá OČR 10 dní na staršiu dcérku, no a od nej mi ochorel aj malý, čiže následne som si po 10 dňoch dala vystaviť novú OČR. Prerušenie NP by bolo až 11. deň OČR, a ako už písala brčko, týka sa to len zamestnania, pretože DNP by si si od 11. dňa naďalej platila, takže k prerušeniu by nedošlo.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    janka a čo si myslíš/nemáš skúsenosť (vzhladom na § 32 ods.3), ak by prvá Očr trvala 15dní a od 12-teho dna by žiadala mamička o druhú Očr s druhým dieťaťom(všetko v zamestnaní, ako píšeš s DNP nie je problém, lebo od 11-teho dna musí DNP platiť), mala by nárok na tú druhú očr z NP zamestnanca?
    Ak by prvú Očr ukončila 11-ty den, tak asi áno (mne tak uznali nemocenské), no ak by prerušenie trvalo???
    Naposledy upravil brčko : 07.07.08 at 08:05

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    brčko Pozri príspevok
    janka a čo si myslíš/nemáš skúsenosť (vzhladom na § 32 ods.3), ak by prvá Očr trvala 15dní a od 12-teho dna by žiadala mamička o druhú Očr s druhým dieťaťom(všetko v zamestnaní, ako píšeš s DNP nie je problém), mala by nárok na tú druhú očr?
    Ak by prvú Očr ukončila 11-ty den, tak asi áno (mne tak uznali nemocenské), no ak by prerušenie trvalo???
    No čiste teoreticky myslím, že keďže prvá OČR už po 10. dni nie je platená, tak by druhú OČR platiť mohli. No ale na druhej strane, keďže bude NP prerušené, tak neviem. Ale vlastne je v ochrannej lehote /či počas prerušenia sa to tak nepovažuje?/, takže myslím, že OČR by mala byť platená.
    Osobne by som to však radšej neskúšala, istejšie je tú prvú OČR pred novou ukončiť, najlepšie po 10 dňoch, aby nedošlo k prerušeniu NP.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    No tiež som to neriskovala, lebo podla toho § 32 jods.3 "Ochranná lehota nevzniká pri zániku nem.poistenia z dôvodu jeho prerušenia podla § 26." - teda aj od 11-teho dna očr zamestnanca. Na to už upozornoval p.MIhál. No ak sa ukončí Očr den pred druhou, tak vlastne mala nastúpiť zamestnankyna v den začiatku druhej očr do práce, takže malo nem.poistenie trvať.

    Som aj uvažovala, či sa nemalo potom počítať ošetrovné z predpokladaného VZ zamestnanca, vzhladom na § 57 ods.1 písm b) "Výška nem.dávky sa určuje z pravdepobobného DVZ, ak dôvod na poskytnutie nem.dávky vznikol v den vzniku nemoc.poistenia" - ako to robia pri nástupe na druhú MD počas čerpania rodič.dovolenky. No to už asi ťažko vedieť. Mne pri PN použili vym.základ podla § 55+54.

    MAGAMA je offline (nepripojený) MAGAMA

    MAGAMA
    NA mňa by sa ochranná lehota nevzťahovala lebo nám platné dobrovoľne odo poistenie..ale máte pravdu istejšie bude prvú ošetrovačku ukončiť a neprovokovat prilis, lebo uz aj tak dali moje ošetrove (druhé v trojročnom živote mojej dcéry) preskúmať revíznej..:-(

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.