Zavrieť

Porady

Preprava zamestnancov do Holandska a DPH

Ahojte, potrebovala by som poradiť....Počula som viac názorov, ale ja nemám v tom jasno....
Živnostník - nie je platcom DPH - ktorý má zmluvu s našou firmou, použil vlastný osobný automobil na cestu do Holandska, kde je podľa zmluvy miesto výkonu práce...V objednávke od firmy, ktorá si od nás objednávala pracovníkov na prácu do Holandska, je uvedené, že preplatia cestovné náklady...Živnostník nám cestu vyfaktúroval....
Ako mám postupovať pri fakturácii ja? Mám postupovať podľa § 46 a faktúrovať túto cestu bez DPH?

Podľa názoru daňového poradcu mám vystaviť fa s DPH, nakoľko naša firma nemá v predmete činnosti prepravu osôb a § 46 sa vraj na to nevzťahuje....



Aký je váš názor?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    ja by som išiel do zmluvy. Nie sú náhodou tie cestovné náklady súvisiace náklady a nemali by vstupovať do jedného základu dane spolu s hlavnou službou??? § 22 ods. 2 písm. b)? Treba bližšie analyzovať.

    deyzi je offline (nepripojený) deyzi

    deyzi
    Nie, v zmluve je uvedené, že cestovné náklady preplatia vo výške 7,- Sk/km, a žiadajú od nás zvlášť faktúru. Služba je faktúrovaná tak, že je tam uvedená sadzba za Nh za zvárača, a sadzba za Nh za zámočníka...takže to musím faktúrovať zvlášť...
    Daňový poradca nám povedal, že pokiaľ si službu objednával odberateľ s SK IČ DPH, mali by sme mu faktúrovať túto službu s DPH - vyfaktúrovali sme a firma nám faktúru vrátila na prerobenie...
    Je to práca na stavbe v Holandsku - zváračské a zámočnícke práce, faktúrujem to teraz bez dane podľa § 15 ods. 2...

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Preprava osôb z tuzemska do zahraničia .............. § 46.

    Viď násl. prísp.
    Naposledy upravil Milan Benka : 08.07.08 at 13:09
    človiečik Vladimír Ozimý
    no my sme mali zmluvy na rôzne servisné práce v zahraničí keď som robil v servisnej firme a takisto sme mali v zmluve zadefinované práca za servis a práca na cestovné náklady...ale celkovo to bola cena služby, ktorú sme im poskytli. Každopadne či sa budete riadiť mnou alebo Benkom pôjde o službu ktorá nebude zaťažená DPH. V prípade mojom bude prenos DPH na odberateľa ako súčasť služby stavebných prác. ak sa budete riadiť par. 46 potom pôjde o oslobodené plnenie bez DPH.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Súhlasím s Vladom, že tieto "cestovné náhrady" by mali byť súčasťou ceny za službu.

    deyzi je offline (nepripojený) deyzi

    deyzi
    Vladko, Benka ...ďakujem Vám veľmi pekne, asi s takýmto prípadom máte svoje skúsenosti... len mi nejde do hlavy, prečo ten daňový poradca trval na DPH...

    Preprava zamestnancov do Holandska a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.