Zavrieť

Porady

Dobropis k tovaru z minulého roka - DzP a DPH

V roku 2007 som kúpila tovar z Francúzska, ktorý mi v júni 2008 dobropisovali. Ide o nevýznamnú sumu. Prosím Vás, čo mám s tým robiť? Rok 2007 kvôli tomu opravovať nebudem. Mám to zdaniť teraz?
Čo sa týka DPH, šlo o samozdanie, takže teraz to tiež "samozdaním", rovnakým kurzom, t.j. kurzom z roka 2007?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    zuzkadzugi Pozri príspevok
    V roku 2007 som kúpila tovar z Francúzska, ktorý mi v júni 2008 dobropisovali. Ide o nevýznamnú sumu. Prosím Vás, čo mám s tým robiť? Rok 2007 kvôli tomu opravovať nebudem. Mám to zdaniť teraz?
    Čo sa týka DPH, šlo o samozdanie, takže teraz to tiež "samozdaním", rovnakým kurzom, t.j. kurzom z roka 2007?
    Dobropis bol obdržaný v júni 2008, takže ho zaúčtujete do roku 2008. Samozdaníte ho kurzom pôvodnej faktúry.

    beatad je offline (nepripojený) beatad

    beatad
    Potrebujem poradiť čo mám robiť s faktúrou zle vystavenou z roka 2005. Prevzala som účtovníctvo a s odberateľmi si odsúhlasujeme neuhradené faktúry. Vznikla situácia keď :
    1.na faktúre so 4 položkami pri 1 nebola vyčíslená DPH a mala byť. Môžem vystaviť dnešným dátumom ťarchopis?
    2.faktúru z roka 2005 neevidujú a požadujú potvrdenú príjemku k faktúre ktorú nemám. Bez nej mi neuznajú faktúru. Mám vystaviť storno k faktúre s dnešným dátumom? (viem že peniaze takto nedostanem, ale neviem dokázať predaj tovaru, a ani saldo mi nesedí)
    3. Z roku 2004 je faktúra zle vystavená, musím ju dobropisovať. Môžem s dnešným dátumom?
    Dúfam že nebudem musieť robiť opravné DP. To sa tých peňazí radšej vzdám.
    Ďakujem za rady.
    človiečik Vladimír Ozimý
    beatad Pozri príspevok
    Potrebujem poradiť čo mám robiť s faktúrou zle vystavenou z roka 2005. Prevzala som účtovníctvo a s odberateľmi si odsúhlasujeme neuhradené faktúry. Vznikla situácia keď :
    1.na faktúre so 4 položkami pri 1 nebola vyčíslená DPH a mala byť. Môžem vystaviť dnešným dátumom ťarchopis?
    2.faktúru z roka 2005 neevidujú a požadujú potvrdenú príjemku k faktúre ktorú nemám. Bez nej mi neuznajú faktúru. Mám vystaviť storno k faktúre s dnešným dátumom? (viem že peniaze takto nedostanem, ale neviem dokázať predaj tovaru, a ani saldo mi nesedí)
    3. Z roku 2004 je faktúra zle vystavená, musím ju dobropisovať. Môžem s dnešným dátumom?
    Dúfam že nebudem musieť robiť opravné DP. To sa tých peňazí radšej vzdám.
    Ďakujem za rady.
    aj oprava základu dane, t.j. ťarchopis a dobropis v starom zákone, je založená na objektívnych skutočnostiach t.j. nastane stav ktorý v čase dodania neexistoval ako napr. reklamácia, vrátenie časti tovaru, zľava po splnení obratu, skonto atď...v takom prípade vystavujeme doklad o oprave a vysporiadame si daňovú povinnosť alebo nárok podľa § 25 (53). Ak však dôjde ku chybe nemôžme hovoriť o oprave základu dane podľa týchto paragrafov a svoju chybu treba vysporiadať v čase kedy nastalo plnenie. Toto na margo nevyfaktúrovanej DPH. No čo sa týka neuznania faktúry tam treba ísť hlbšie...v prípade ak preukážem že v danom čase (rok 2005) išlo o skutočnú reálnu fakturáciu a teraz nastane storno nevidím problém (aj z pohľadu DPH aj dane z príjmov vysporiadam v roku 2008). Avšak ak nepreukážete a bude sa to považovať za chybnú fakturáciu potom jednoznačne všetko vysporiadať v roku zdanenia t.j. rok 2005. Samozrejme účtovať o tom budete v roku 2008 ale nedaňovo

    Dobropis k tovaru z minulého roka - DzP a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.