Zavrieť

Porady

Student - autor

Zdravim,
velmi pekne prosim o pomoc pri rieseni mojho chaosu, ktory nastal v mojom "financnom zivote", ked som sa zamestnala, ale zaroven pokracujem v dennom studiu na VS...

Pracujem na autorsku zmuvu- moj priemerny mesacny plat bez 2% ktore mi stahuju do LITY je priblizne 15 000sk. Za rok 2008 by to teda malo byt 180 000. V socialnej poistovni mi povedali ze sa nemozem prihlasit na SZCO, kedze som za rok 2007 nepodavala danove priznanie ( nevyznam sa tak verim ) takze si neplatim do zdravotnej poistovne nic. Zaroven som studentkou VS denneho studia. Cize za mna nieco plati stat. Co vlastne budem platit v dalsom roku? Dan 19% ? Do zdravotky 14%? Odratavam si nejakych 40 % ? Podavam vlastne rocne zuctovanie? Co je vymeriavaci zaklad ( snazila som sa to pochopit na cudzich prikladoch ale nepodarilo sa . Som z toho celeho zmatena- tieto veci do zivota nas na vyske nikto neuci...:-/ Nasa ekonomka v praci mi tvrdi ze SZCO je pre mna vyhodne... ale ako sa nahlasit, ked na urade ma nechcu ? a preco je to vyhodnejsie? Mozem pracovat ako brigadnik, ked mam take prijmy ( myslim tym nahradit autorsku zmluvu ) ?
Za odpovede vopred dakujem !
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Okamžite choďte do Vašej zdravotnej poisťovne (ZP) a prihláste sa ako SZČO.

    Znamená to, že:
    - počas roka 2008 nebudete do ZP platiť nič, žiadne tzv. preddavky, tie za Vás ako študentku denného štúdia VŠ platí štát
    - po skončení roka 2008 budete v ZP podávať ročné zúčtovanie poistného (RZZP) za rok 2008, tlačivo bude B, ale vyplníte ho s tým, že ste poistenec štátu - pri brutto príjme - honorári - okolo 180000 Sk Vám vyjde pri správnom vyplnení tlačiva nulové poistné, čiže nebudete musieť na základe RZZP do ZP nič doplácať.

    Ak by ste sa v ZP neprihlásili ako SZČO, museli by ste po skočení roka 2008 tak či tak podávať RZZP a vyšlo by Vám poistné 14% z brutto príjmu.

    Do Sociálnej poisťovne (SP) sa neprihlasujete, na účely zákona o sociálnom poistení sa nepovažujete za SZČO, žiadne poistné do SP neplatíte ani platiť nebudete.

    Po skončení roka 2008 budete musieť podať na daňovom úrade daňové priznanie (typ B). V ňom si vypočítate daň z dosiahnutého príjmu. Od príjmu si budete môcť odpočítať tzv. paušálne výdavky vo výške 40% brutto príjmu a nezdaniteľnú časť na daňovníka vo výške 98496 Sk, čiže ak vôbec budete platiť daň, bude to pomerne malá suma.

    Na záver - pracovať na autorskú zmluvu je vo Vašej situácií to najlepšie, čo môžete urobiť. Len sa nezabudnite prihlásiť v ZP ako SZČO.

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Ak je môj syn študent denného štúdia, má už 26 rokov a jeho štúdium prekračuje obvyklú dĺžku, tak už za neho štát neplatí poistné. Má príjmy z autorských honorárov. Myslím si, že pre neho ale už neplatí, že keď sa prihlási do ZP ako SZČO, nemusí platiť poistné?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Neplatí, vyššie uvedené info sa týka študentov, za ktorých štát platí zdravotné poistenie.

    Ak je v postavení samoplatiteľa, tak by sa mal prihlásiť ako SZČO vtedy, ak jeho brutto príjem z honorárov je mesačne v priemere vyšší ako minimálna mzda. Dôvod - ako samoplatiteľ platí poistné z brutto honorárov, ako SZČO len zo základu dane deleno 2,14, najmenej však z minimálnej mzdy.

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Ďakujem, tak som si to aj myslela, ale syn dostal od kamaráta podľa mňa nesprávnu informáciu, že nebude nič platiť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.