Zavrieť

Porady

nárok na dovolenku

Chcem sa poradiť ohľadne nároku na dovoleku. Zamestnankyňa nastúpila po rodičovskej dovolenke do zamestnania dňa 1.7.2008. Ako sa jej kráti dovolenka za rok 2008?
Grigeľová
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    kerkoas Pozri príspevok
    Chcem sa poradiť ohľadne nároku na dovoleku. Zamestnankyňa nastúpila po rodičovskej dovolenke do zamestnania dňa 1.7.2008. Ako sa jej kráti dovolenka za rok 2008?
    Grigeľová
    Spočítaš si prac. dni od začiatku roka do 30.6., vrátane sviatkov a za prvých 100 dní krátiš 1/12 ročného nároku a za každých ďalších celých 21 dní 1/12

    Ak by však do konca roka z titulu ošetrovného alebo PN-ky neodpracovala 60 dní, vznikne jej len nárok na dovolenku za kal. dni - za každých 21 dní /pokial ich bude menej ako 60/ - 1/12.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    kerkoas Pozri príspevok
    Chcem sa poradiť ohľadne nároku na dovoleku. Zamestnankyňa nastúpila po rodičovskej dovolenke do zamestnania dňa 1.7.2008. Ako sa jej kráti dovolenka za rok 2008?
    Grigeľová
    Ak bude pracovať vo firme až do konca roka, tak sa jej bude krátiť dovolenka o 3/12 z ročného nároku.

    nikitaf1 je offline (nepripojený) nikitaf1

    nikitaf1
    Prosim vas mohli by ste mi poradit?
    Zamestnanec nastupil 6.2.2008 a pracovny pomer ukoncuju vzajomnou dohodou k 9.7.2008.
    V juli uz cerpal len dovolenku ale neviem ktory postup je spravny:
    1. odpracoval CELY 03/08, 04/08, 05/08, 06/08 co znamena 4/12 naroku na dovolenku = 6,6 tj. 7 dni dovolenky
    alebo
    2. opracoval
    02/08 - 18 dni
    03/08 - 19 dni
    04/08 - 22 dni
    05/08 - 20 dni
    06/08 - 21 dni
    co je spolu presne 100 dni a v zakonniku prace je napisane ze kazdych 21 odpracovanych dni ma narok na 1/12. To by ale vychadzalo 100:21 = 4,76 tj. 5 x (20:12) = 8,33 tj. 8,5 dna dovolenky.
    Vie mi niekto poradit ktory postup je spravny?
    dakujem velmi pekne

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    nikitaf1 Pozri príspevok
    Prosim vas mohli by ste mi poradit?
    Zamestnanec nastupil 6.2.2008 a pracovny pomer ukoncuju vzajomnou dohodou k 9.7.2008.
    V juli uz cerpal len dovolenku ale neviem ktory postup je spravny:
    1. odpracoval CELY 03/08, 04/08, 05/08, 06/08 co znamena 4/12 naroku na dovolenku = 6,6 tj. 7 dni dovolenky
    alebo
    2. opracoval
    02/08 - 18 dni
    03/08 - 19 dni
    04/08 - 22 dni
    05/08 - 20 dni
    06/08 - 21 dni
    co je spolu presne 100 dni a v zakonniku prace je napisane ze kazdych 21 odpracovanych dni ma narok na 1/12. To by ale vychadzalo 100:21 = 4,76 tj. 5 x (20:12) = 8,33 tj. 8,5 dna dovolenky.
    Vie mi niekto poradit ktory postup je spravny?
    dakujem velmi pekne
    Postup č. 2, čiže dovolenka za odpracované dni, sa používa len vtedy, ak zamestnanec odpracuje u zamestnávateľa menej ako 60 dní. Čo však nie je Váš prípad.
    Keďže u Vás odpracoval viac ako 60 dní, tak má nárok na pomernú časť dovoleky za každý celý odpracovaný mesiac, čiže za 03-06/2008. Takže postup č. 1.

    nikitaf1 je offline (nepripojený) nikitaf1

    nikitaf1
    este ma napadla jedna vec. mam zamestnancovm na vedlajsi pracovny pomer. na 5 dni v tyzdni po 2 hodinach. Maju narok na dovolenku? ak ano ako sa pocita? Dakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    nikitaf1 Pozri príspevok
    este ma napadla jedna vec. mam zamestnancovm na vedlajsi pracovny pomer. na 5 dni v tyzdni po 2 hodinach. Maju narok na dovolenku? ak ano ako sa pocita? Dakujem
    tak isto ako u zamestnancov na plný úväzok, len im nevyplácaš náhradu za 8 hod. denne, ale len 2 hod.

    nikitaf1 je offline (nepripojený) nikitaf1

    nikitaf1
    veronikasad neviem ci nechapem, alebo sme sa nepochopili, ja som sa pytala na dovolenku. maju rovnaky narok ako pri hpp?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    nikitaf1 Pozri príspevok
    veronikasad neviem ci nechapem, alebo sme sa nepochopili, ja som sa pytala na dovolenku. maju rovnaky narok ako pri hpp?
    asi si ma nepochopila, ja som odpovedala na otázku na ktorú si sa pýtala. ano v dňoch maju rovnaký nárok.

    nikitaf1 je offline (nepripojený) nikitaf1

    nikitaf1
    veronikasad dakujem, mne to dlhsie trva kym pochopim ale pochopila som. este raz dakujem velmi pekne

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    nikitaf1 Pozri príspevok
    2. opracoval do odpracovaných dní sa rátajú aj sviatky, ktoré pripadajú na jeho bežný prac.den a nebol odpracovaný len z dôvodu, že bol sviatok
    02/08 - 18 dni
    03/08 - 19 dni +2sviatky
    04/08 - 22 dni
    05/08 - 20 dni +2sviatky
    06/08 - 21 dni
    co je spolu presne 100 dni a v zakonniku prace je napisane ze kazdych 21 odpracovanych dni ma narok na 1/12. To by ale vychadzalo 100:21 = 4,76 tj. 5 - takto sa to neráta x (20:12) = 8,33 tj. 8,5 dna dovolenky.
    Vie mi niekto poradit ktory postup je spravny?
    dakujem velmi pekne
    súhlasím s Jankynou odpovedou.

    Nikita, aj ked postup č.2 nie je správny (ako uviedla janka, pri odpracovaní viac ako 60dní sa tento spôsob výpočtu nepoužíva), máš tam podla mna ešte niekolko nepresností.
    Takže do budúcna:
    1. ak budeš rátať dni odpracované, resp. neodpracované dni, tak ťa chcem upozorniť, že do odprac./neodprac. dní sa rátajú aj sviatky, ktoré pripadajú na bežný prac.týžden.

    napr. v "máji 2008" je 20prac.dní + 2sviatky pripadajúce na bežné prac.dní = spolu 22, vid: http://www.calendar.sk/worktime-sksk.php?hy=2008
    - Ak zamestnanec pracuje celý mesiac, tak má odpracovaných nie 20dní, ale 22dní.
    - ak má zamestnanec PN od 5.5. do 12.5.08, tak má neodpracovaných 6dní (teda vrátane sviatku 8.5.08(štvrtok), ktorý neodpracoval z dôvodu, že bol PN a nie z dôvodu, že bol sviatok) a 16dní má odpracovaných.

    2. ak má niekto v kal. roku odpracovaných napr. len 41dní, tak sa to neráta tvojím postupom 41 : 21 = zaokrúhliš na 2/12-tiny! Vzniká nárok na 1/12-tinu dovolenky vždy len za "celých 21odprac.dní".
    Takže pri odpracovaní 41dní (21+20) by mal nárok len na 1/12 tinu ročného nároku!
    Naposledy upravil brčko : 06.08.08 at 12:31

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.