Zavrieť

Porady

Ošetrenie u lekára prosim poradte

poradte...mam zamestnankynu kt. musi kazdý den chodit k zubnemu lekarovi a ten jej vzdy vystavi potvrdenie o osetreni na cely den, je to bolestivy pripad,chcem sa spytat ci moze napriklad 3 dni za sebou doniest taketo potvrdenie a ci jej to bude uznane???
dakuejmmmmmm
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

raduska184 Pozri príspevok
poradte...mam zamestnankynu kt. musi kazdý den chodit k zubnemu lekarovi a ten jej vzdy vystavi potvrdenie o osetreni na cely den, je to bolestivy pripad,chcem sa spytat ci moze napriklad 3 dni za sebou doniest taketo potvrdenie a ci jej to bude uznane???
dakuejmmmmmm
Pozri § 141 odst.2 Zákonníka práce :

Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:[/B][/COLOR]

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní

Trvaj na potvrdení lekára o dobe ošetrenia a odchode z ambulancie na priepustke.
Ak ide o prípad, ktorý uvádzaš, mal jej lekár vystaviť PN-ku - aj na 3 dni.
Naposledy upravil veronikasad : 06.08.08 at 15:25
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci

Na začiatok

(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku alebo bez náhrady mzdy najmä z týchto dôvodov a najmenej v tomto rozsahu: Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,


citácia zo ZP z časti Zákony PORADA, viď. a). odst. 1
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

raduska184 Pozri príspevok
poradte...mam zamestnankynu kt. musi kazdý den chodit k zubnemu lekarovi a ten jej vzdy vystavi potvrdenie o osetreni na cely den, je to bolestivy pripad,chcem sa spytat ci moze napriklad 3 dni za sebou doniest taketo potvrdenie a ci jej to bude uznane???
dakuejmmmmmm
Na jednej strane súhlasím s veronikou, ale s tou poslednou vetou nie úplne. Pokiaľ skutočne chodí každý deň na ošetrenie, tak môže vystaviť každý deň potvrdenie o ošetrení aj 3 dni po sebe. Otázne však je, koľko hodín trvá samotný zákrok. Pokiaľ jej 2 hodiny robí zákrok a potom je doma, tak to nie je ošetrenie na celý deň. Zvyšnú časť dňa by si mala poriešiť inak - buď dovolenkou, alebo trebárs aj tou PN.

Ale pokiaľ si tolerantný zamestnávateľ a je to seriózny zamestnanec, nevidím dôvod akceptovať aj to celodenné ošetrenie (taký malý ústupok firmy voči zamestnancovi určite neuškodí ). Veď tých dní nemá neobmedzené množstvo, ale len 7, takže keď si ich vyčerpá, tak potom už nebude mať.

Na PN by som trval, keby na zákroku bola 1. deň a zvyšok dňa a ešte aj na druhý deň by mala odpočívať. Ale keď bola každý deň na zákroku, tak by som netrval na PN.
0 0
olga88 olga88

olga88 je offline (nepripojený) olga88

Lekar moze vystavit 3 dni po sebe Potvrdenie -v osetreni cely den. Ale to sa nechape iba vykon u lekara, ale aj liecba doma. Po troch dnoch ak stav pretrvava nasleduje Pn. Lekari maju svoje predpisy, nemozu vystavovat potvrdenia len tak.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

olga88 Pozri príspevok
Lekar moze vystavit 3 dni po sebe Potvrdenie -v osetreni cely den. Ale to sa nechape iba vykon u lekara, ale aj liecba doma. Po troch dnoch ak stav pretrvava nasleduje Pn. Lekari maju svoje predpisy, nemozu vystavovat potvrdenia len tak.
Ale pre zamestnanca aj zamestnávateľa platí § 141 odst. 2 Zákonníka práce. ktorý hovorí o vyšetrení alebo ošetrení zamestnanca v zdr.zariadení a pracovnom volne s náhradou mzdy na nevyhnutný čas...

Súhlasím s Chobotom, je to aj na tolerancii zamestnávateľa. Poznám však mnohých zamestnancov, ktorí to zneužívajú a berú ako ďalších 7 dní "dovolenky" na ktorú majú nárok a zamestnávateľ im to musí preplatiť ...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

olga88 Pozri príspevok
Lekar moze vystavit 3 dni po sebe Potvrdenie -v osetreni cely den. Ale to sa nechape iba vykon u lekara, ale aj liecba doma. Po troch dnoch ak stav pretrvava nasleduje Pn. Lekari maju svoje predpisy, nemozu vystavovat potvrdenia len tak.
Jednoznačne nesúhlasím. To potvrdenie o ošetrení alebo vyšetrení neslúži na domácu liečbu alebo jednodňovú práceneschopnosť. Vyplýva to priamo zo znenia zákona:

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

Nie je tam nikde zmienka o čase na zotavenie. To voľno na zotavenie by si mal zamestnanec riešiť inak - dovolenka, PN.

To, že v praxi sa to tak robí a zamestnávatelia to akceptujú, neznamená, že je to v súlade so ZP.
0 0
olga88 olga88

olga88 je offline (nepripojený) olga88

Lekari dobre vedia co mozu a co nemozu vystavit. Riadia sa zakonom. Ja osobne na tom nevidim nic zle, ak zamestnanec donesie priepustku, na ktorej je napisane -V osetreni cely den-, zvlast preto ,ze ten pocet dni je aj tak limitovany.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Chobot, bohužiaľ to potvrdenie vydáva lekár a on posudzuje zdravotný stav a on je zodpovedný za ten papier, nemáme právo posudzovať opávnenosť- nie sme ani lekári- odborníci . Je to proste tak, má nárok 7 dní platených a to sme povinní odsledovať.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Bionda Pozri príspevok
Chobot, bohužiaľ to potvrdenie vydáva lekár a on posudzuje zdravotný stav a on je zodpovedný za ten papier, nemáme právo posudzovať opávnenosť- nie sme ani lekári- odborníci . Je to proste tak, má nárok 7 dní platených a to sme povinní odsledovať.
Áno, ja chápem, že to vydáva lekár. Aj súhlasím s tým, že zamestnávateľ už nemá potom páky preverovať, či to ošetrenie bolo celodenné alebo nie.

Tvrdím, že chyba je na strane lekárov, ktorí to vystavia na celý deň. Ale keďže je to limitované na dní do roka, tak to nemá význam nejak riešiť.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Bionda Pozri príspevok
Chobot, bohužiaľ to potvrdenie vydáva lekár a on posudzuje zdravotný stav a on je zodpovedný za ten papier, nemáme právo posudzovať opávnenosť- nie sme ani lekári- odborníci . Je to proste tak, má nárok 7 dní platených a to sme povinní odsledovať.
Bionda nesúhlasím s tebou, najmä pokial sa jedná o zamestnancov, ktorí to zneužívajú. Ako píšem v prísp. č. 6, náhrada mzdy patrí za vyšetrenie alebo ošetrenie v zdr.zariadení. Ak je prac.čas lekára napr. do 12-tej, neuznala by som celý deň. Iné je, keď sa napr. jedná o odborné vyšetrenie v inom meste. V iných prípadoch u takýchto zamestnancov trvám na potvrdení odchodu z ambulancie a to lekár na žiadosť zamestnanca musí potvrdiť.
0 0
Martasch Martasch

Martasch je offline (nepripojený) Martasch

veronikasad Pozri príspevok
Bionda nesúhlasím s tebou, najmä pokial sa jedná o zamestnancov, ktorí to zneužívajú. Ako píšem v prísp. č. 6, náhrada mzdy patrí za vyšetrenie alebo ošetrenie v zdr.zariadení. Ak je prac.čas lekára napr. do 12-tej, neuznala by som celý deň. Iné je, keď sa napr. jedná o odborné vyšetrenie v inom meste. V iných prípadoch u takýchto zamestnancov trvám na potvrdení odchodu z ambulancie a to lekár na žiadosť zamestnanca musí potvrdiť.

Ja zase mám iný názor: Pokiaľ lekár potvrdí celodenné ošetrenie, mali by sme to rešpektovať. Veď môže ísť o bolestivý zákrok, ktorý sa doliečuje doma a z ambulancie môže zamestnanec odísť aj o 9-tej.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Martasch Pozri príspevok
Ja zase mám iný názor: Pokiaľ lekár potvrdí celodenné ošetrenie, mali by sme to rešpektovať. Veď môže ísť o bolestivý zákrok, ktorý sa doliečuje doma a z ambulancie môže zamestnanec odísť aj o 9-tej.
Prečítaj si ešte raz môj 7. príspevok. Zákon hovorí jednoznačne, že je to na nevyhnutnú dobu ošetrenia alebo vyšetrenia, nie na odpočinok. Pokiaľ po ošetrení zamestnanec nemôže pracovať, tak je predsa práceneschopný, čo by sa malo riešiť PN-kou. Celodenné ošetrenie je také ošetrenie, ako keď som bol s potomkom na príjme v nemocnici a trvalo naozaj skoro celý deň, kým sme obehali všetky vyšetrenia, kým ho prijali (RTG, EKG, echo,...).

Takže nie je to správne, aj keď sa to tak robí a toleruje sa to, že lekár dá papier na celý deň. Keby to bolo neobmedzené počtom dní do roka, verím, že by to bolo prísnejšie sledované. Potom by niekomu stačilo, aby išiel ráno na odber krvi ku všeobecnému lekárovi a mal by celý deň voľno, hoci aj 25 dní do roka.
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Opýtam sa aj ja, tak okrajovo...
V predchadzajúcom zamestnaní mzdárka akceptovala od zamestnancov, ktorí boli na vyšetrení v mieste výkonu práce len 4-hodinové ošetrenie. Keď chceli mať na celý deň, museli mať potvrdenia od 2 lekárov. Celodenné ošetrenie od jedného lekára uznala iba v prípade, že bolo vykonané v inom meste.
Vraj taký je predpis. Neviete, kde to môže byť uvedené?
0 0
MarcelkaT MarcelkaT

MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

Chobot Pozri príspevok
Prečítaj si ešte raz môj 7. príspevok. Zákon hovorí jednoznačne, že je to na nevyhnutnú dobu ošetrenia alebo vyšetrenia, nie na odpočinok. Pokiaľ po ošetrení zamestnanec nemôže pracovať, tak je predsa práceneschopný, čo by sa malo riešiť PN-kou. Celodenné ošetrenie je také ošetrenie, ako keď som bol s potomkom na príjme v nemocnici a trvalo naozaj skoro celý deň, kým sme obehali všetky vyšetrenia, kým ho prijali (RTG, EKG, echo,...).

Takže nie je to správne, aj keď sa to tak robí a toleruje sa to, že lekár dá papier na celý deň. Keby to bolo neobmedzené počtom dní do roka, verím, že by to bolo prísnejšie sledované. Potom by niekomu stačilo, aby išiel ráno na odber krvi ku všeobecnému lekárovi a mal by celý deň voľno, hoci aj 25 dní do roka.
Lekár dá papier na celý deň a Ty ho stretneš na kúpalisku, alebo v krčme.....Poznám to dobre.Chobot má pravdu, že sa to zneužíva.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

bendo Pozri príspevok
Opýtam sa aj ja, tak okrajovo...
V predchadzajúcom zamestnaní mzdárka akceptovala od zamestnancov, ktorí boli na vyšetrení v mieste výkonu práce len 4-hodinové ošetrenie. Keď chceli mať na celý deň, museli mať potvrdenia od 2 lekárov. Celodenné ošetrenie od jedného lekára uznala iba v prípade, že bolo vykonané v inom meste.
Vraj taký je predpis. Neviete, kde to môže byť uvedené?
Na to nie je predpis. A treba posudzovať každý prípad individuálne. Aj u 1 lekára môžeš stráviť celý deň (poznám prípad, kedy jednej osobe vytrhali kvôli zápalu ďasní skoro všetky zuby - trvalo to aj s prestávkami asi 6 hodín - potom mu nasadzovali titánovú protézu, ale už nie v ten istý deň).
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

bendo Pozri príspevok
Opýtam sa aj ja, tak okrajovo...
V predchadzajúcom zamestnaní mzdárka akceptovala od zamestnancov, ktorí boli na vyšetrení v mieste výkonu práce len 4-hodinové ošetrenie. Keď chceli mať na celý deň, museli mať potvrdenia od 2 lekárov. Celodenné ošetrenie od jedného lekára uznala iba v prípade, že bolo vykonané v inom meste.
Vraj taký je predpis. Neviete, kde to môže byť uvedené?
To je opačný prípad, s ktorým tiež nesúhlasím. Napr. na takej ortopedii u nás som nie raz čakala od 8-ej aj do 15-tej.Tí čo chcú byť vybavení skôr chodia ráno stáť od piatej...
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Teraz som v pozícii mzdárky ja a ja akceptujem celý deň aj keď je to vyšetrenie v našom meste. Preto som sa pýtala, čo za predpis to mohla mať tá bývalá mzdárka.
A ako písal Chobot, asi to bude len na tom individuálnom prístupe....

Mala som aj taký prípad, že zamestnanec mal 3 dni po sebe "lekára" kvôli chrípke. Viem, že mala byť vystavená PN, ale zamestnanec povedal, že na 3 dni sa mu PN neoplatí (0,25% za prvé tri dni, to má preplatený len trištvrte dňa...) Tak, že buď sa dá na PN min. na 2 týždne alebo mu budem akceptovať tie 3 dni lekára po sebe. Viem, že lekár by mu tú PN dal kľudne aj na 3 týždne a keďže sme ho v práci potrebovali, nezostávalo nič iné ako preplatiť 3 dni lekára a spokojnosť bola na obidvoch stranách (aj keď dobrovoľne nasilu )
Iný prípad zase je, keď predloží 3x lekára v decembri - len aby mal vyčerpaných všetkých 7 dní...
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
veronikasad Pozri príspevok
T....Tí čo chcú byť vybavení skôr chodia ráno stáť od piatej...
... alebo si priplatiť 200-500 Sk za vyšetrenie stanovené na presný čas.

Napadá ma teraz taká kacírska myšlienka - mohol by zamestnávateľ preplatiť poplatok zamestnancovi, ak nechce, aby tento bol na celodennom vyšetrení -teda vyšetrenie 30-60 minút a čakanie 5-7 hodín (ako vidím, aj inde na Slovensku sú čakacie doby u odborných lekárov rovnaké - a minister zdravotníctva nedávno hovoril o potrebe zníženia ich stavu ). Možná niekedy by to bolo aj pre zamestnávateľa výhodnejšie, napriek tomu, že by to bol pre neho asi nedaňový výdavok... ale zamestnanec by mu nechýbal celý deň
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Stefan2005 Pozri príspevok
... alebo si priplatiť 200-500 Sk za vyšetrenie stanovené na presný čas.
Ja som si priplatila "len" 100 Sk a to sa druhá doktorka čudovala ako to niektoré jej kolegyne zneužívajú, lebo pokiaľ nemali takúto možnosť, tak sa objednávalo bezplatne a teraz automaticky za poplatok alebo si stáť do rady... a tiež hovorila, že tento poplatok si môžu pýtať len v prípade, že ide o vyšetrenie mimo stanovených ordinačných hodín, napr. ord. hodiny sú od 7-13h a od 13-15h objednaní pacienti (za poplatok). A my sme boli objednaní od rána každú pol hodinu 1 pacient...
Keď tak nad tým uvažujem, dobrý biznis - pri nejakých 10 pacientoch denne x 100-500 Sk x 20 pracovných dní, to už vychádza celkom pekná suma, nie? , ale to už som
0 0
Martasch Martasch

Martasch je offline (nepripojený) Martasch

Chobot Pozri príspevok
Prečítaj si ešte raz môj 7. príspevok. Zákon hovorí jednoznačne, že je to na nevyhnutnú dobu ošetrenia alebo vyšetrenia, nie na odpočinok. Pokiaľ po ošetrení zamestnanec nemôže pracovať, tak je predsa práceneschopný, čo by sa malo riešiť PN-kou. Celodenné ošetrenie je také ošetrenie, ako keď som bol s potomkom na príjme v nemocnici a trvalo naozaj skoro celý deň, kým sme obehali všetky vyšetrenia, kým ho prijali (RTG, EKG, echo,...).

Takže nie je to správne, aj keď sa to tak robí a toleruje sa to, že lekár dá papier na celý deň. Keby to bolo neobmedzené počtom dní do roka, verím, že by to bolo prísnejšie sledované. Potom by niekomu stačilo, aby išiel ráno na odber krvi ku všeobecnému lekárovi a mal by celý deň voľno, hoci aj 25 dní do roka.
Súhlasím s tým, že lekári dávajú často potvrdenia na celý deň. Účtujem aj 3 lekárov a pýtala som sa, kedy dávajú celodenné ošetrenie - vraj keď je vykovaný nejaký lekársky úkon a po ňom sú dávané napr. lieky proti bolesti, kedy by pacient pod ich vplyvom aj tak nemohol vykonávať svoju prácu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať