Zavrieť

Porady

Ošetrenie u lekára prosim poradte

poradte...mam zamestnankynu kt. musi kazdý den chodit k zubnemu lekarovi a ten jej vzdy vystavi potvrdenie o osetreni na cely den, je to bolestivy pripad,chcem sa spytat ci moze napriklad 3 dni za sebou doniest taketo potvrdenie a ci jej to bude uznane???
dakuejmmmmmm
Usporiadat
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

anna81 Pozri príspevok
Počítajú sa aj odmeny do dovolenkového priemeru?
Pretože v hrubej mzde ich mám narátané, len v prepočte priemerov na dovolenku ich tam program nezahrnul.
Áno- zaratávajú sa aj odmeny.
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

ďakujem, ďakujem, ďakujem!
Idem kontaktovať mzdovy softver, prečo mi ich tam nezaratava!
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

anna81 Pozri príspevok
Počítajú sa aj odmeny do dovolenkového priemeru?
Pretože v hrubej mzde ich mám narátané, len v prepočte priemerov na dovolenku ich tam program nezahrnul.
Zákonník práce
§ 135
Priemerný zárobok zamestnanca za rozhodujúce obdobie, ktoré predchádza dňu nadobudnutia účinnosti tohto zákona, sa zistí z hrubej mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z času odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období zníženého o hodiny zodpovedajúce trvaniu prestávok na jedenie a oddych v rozhodujúcom období. Rovnako sa na zisťovanie priemerného zárobku v ďalšom rozhodujúcom období zníži počet hodín odpracovaných zamestnancom od začiatku rozhodujúceho obdobia do nadobudnutia účinnosti tohto zákona, ak tento zákon nadobudne účinnosť v priebehu rozhodujúceho obdobia.

Mzda
§ 118
(1)Zamestnávateľ je povinný poskytovať zamestnancovi za vykonanú prácu mzdu.
(2)Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.
(3)Ako mzda sa posudzuje aj plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia, ak sa neposkytuje zo zisku po zdanení alebo zo sociálneho fondu.
1 0
ankam ankam

ankam je offline (nepripojený) ankam

nič zaujímavé
neviem ako robíš tú mzdárku..
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ankam Pozri príspevok
neviem ako robíš tú mzdárku..
to patrí komu ?
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Prosím Vás poradí niekto:
Kto je podľa § 141 rodinným príslušníkom? Môže to byť bratranec, sesternica, druh, družka, babka, dedko?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pavol54 Pozri príspevok
Prosím Vás poradí niekto:
Kto je podľa § 141 rodinným príslušníkom? Môže to byť bratranec, sesternica, druh, družka, babka, dedko?
v súvislosti s ktorou prekážkou sa pýtaš ?
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

pavol54 Pozri príspevok
Prosím Vás poradí niekto:
Kto je podľa § 141 rodinným príslušníkom? Môže to byť bratranec, sesternica, druh, družka, babka, dedko?
Zákonník práce § 40 ods. 5
(5) Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.
2 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Takže ak som to správne pochopil mali tieto osoby žiť v spoločnej domácnosti, lebo ako som zistil lekár vystaví potvrdenku o návšteve aj viacerým sprevádzajúcim osobám z bližšieho a širšieho príbuzenstva, pretože z jeho peňaženky to nejde, možno naopak.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

pavol54 Pozri príspevok
Takže ak som to správne pochopil mali tieto osoby žiť v spoločnej domácnosti, lebo ako som zistil lekár vystaví potvrdenku o návšteve aj viacerým sprevádzajúcim osobám z bližšieho a širšieho príbuzenstva, pretože z jeho peňaženky to nejde, možno naopak.
Nie, necitas dobre, tie vymenovane osoby vobec nemusia zit s tou osobou v jednej domacnosti.

Ten zaver vety je:
a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.
takze ak s tebou bude zit v domacnosti cudzi clovek (nie pribuzny), tak aj na neho je narok na paragraf.

A lekar by ma vystavit tolko ôparagrafovô, kolko je sprevadzajucich osob. Nevidim problem napr. v tom, ked dieta na nejake komplikovane vysetrenie mimo bydliska spravadzaju obaja rodicia, alebo dedko s matkou (dedko napr. ako sofer ).
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Asi je problém v tom keď zamestnanec žiada o doprovod nemocného, z môjho vrecka idú peniaze, pretože donesie potvrdenie od lekára, a ja ho chudáka vidím celkom niekde inde, kde by ma vôbec nečakal s nemocným bol iný príbuzný, a zrejme všetci majú potvrdenie.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

pavol54 Pozri príspevok
Asi je problém v tom keď zamestnanec žiada o doprovod nemocného, z môjho vrecka idú peniaze, pretože donesie potvrdenie od lekára, a ja ho chudáka vidím celkom niekde inde, kde by ma vôbec nečakal s nemocným bol iný príbuzný, a zrejme všetci majú potvrdenie.
To mas pravdu, ale ty mu podla zakona musis zaplatit iba nevyhnutne potrebny cas. Takze mozes pozadovat (interny predpis), aby zamestnanec mal na priepustke napisany odchod od lekara. Ak ho bude mat, zaplatis mu skutocne straveny cas (+ potrebny cas na premiestnenie do praceň. ak ho mat nebude, zaplatis mu co ja viem max. 4 hodiny a na zvysok si bude musiet zobrat dovolenku. Cely den mu zaplatis len pripade, ze bude mat celodenne osetrenie alebo ak sa vysetrenie konalo v inom meste ako je miesto pracoviska.
Ak si takto vypracujes interny predpis a zamestnanci podpisu, ze su s tym oboznameni, tak do znacnej miery eliminujes spekulacie s priepustkami.
3 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

pavol54 Pozri príspevok
Takže ak som to správne pochopil mali tieto osoby žiť v spoločnej domácnosti, lebo ako som zistil lekár vystaví potvrdenku o návšteve aj viacerým sprevádzajúcim osobám z bližšieho a širšieho príbuzenstva, pretože z jeho peňaženky to nejde, možno naopak.
Ako mám prosím ťa odkontrolovať,či žijú v spoločnej domácnosti alebo nie.Casto sa mi stane,že toho evidentne ťažko mobilného človeka alebo dieťa dovezie niekto uplne z cesty a čo s tým.Mám povedať že im to nepotvrdím?Ved nabuduce ako príde.Nechcite odo mna aby som začala v tom množstve ľudí kontrolovať občianky,že kto kde býva.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

BXLmiami Pozri príspevok
Ako mám prosím ťa odkontrolovať,či žijú v spoločnej domácnosti alebo nie.Casto sa mi stane,že toho evidentne ťažko mobilného človeka alebo dieťa dovezie niekto uplne z cesty a čo s tým.Mám povedať že im to nepotvrdím?Ved nabuduce ako príde.Nechcite odo mna aby som začala v tom množstve ľudí kontrolovať občianky,že kto kde býva.
Prepáč nechcem obviňovať lekárov, majú toho dosť, ale štve ma vychcanosť "proletariátu" lebo čím menej ovláda prácu, tým viac sa snaží nerobiť akýmkoľvek spôsobom, lebo dobrý pracovník dostane odo mňa všetko čo potrebuje(v rámci možností)
Definícia " proletára" proletí pracoviskami ani nevieme že tu je zastaví sa v pokladni pre výplatu medzi prvými
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

BXLmiami Pozri príspevok
Ako mám prosím ťa odkontrolovať,či žijú v spoločnej domácnosti alebo nie.Casto sa mi stane,že toho evidentne ťažko mobilného človeka alebo dieťa dovezie niekto uplne z cesty a čo s tým.Mám povedať že im to nepotvrdím?Ved nabuduce ako príde.Nechcite odo mna aby som začala v tom množstve ľudí kontrolovať občianky,že kto kde býva.
Preco by si ty ako lekar mala kontrolovat, ci ziju v spolocnej domacnosti?
Dolozit spoluzitie v jednej domacnosti alebo pribuzensky vztah musi zamestnanec, ktory si narokuje preplatenie spevadzania takehoto clena domacnosti, svojmu zamestnavatelovi.
1 0
brasci brasci

brasci je offline (nepripojený) brasci

Zdravím, mám taký dotaz... Priatelkyna šéfka v robote trvá na tom, že keď ide zamestnanec k doktorovi na vyšetrenie, tak bratislavským zamestnancom ospravedlňuje iba 4 hodiny a mimobratislavským 8...

Zákonník práce §141 ale o takomto niečom nehovorí, ja tvrdím, že je to pouršovanie zákona... Čo si o tom myslíte vy? Má nárok toto tvrdiť?

Len dodám, že sa jednalo o vyšetrenie zraku, kde rozkvapkávajú oči, nakoľko celá ich práca sa deje na pc tak je potom dosť obtiažne pracovať a je logické, že si oči musia oddýchnuť...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

brasci Pozri príspevok
Zdravím, mám taký dotaz... Priatelkyna šéfka v robote trvá na tom, že keď ide zamestnanec k doktorovi na vyšetrenie, tak bratislavským zamestnancom ospravedlňuje iba 4 hodiny a mimobratislavským 8...

Zákonník práce §141 ale o takomto niečom nehovorí, ja tvrdím, že je to pouršovanie zákona... Čo si o tom myslíte vy? Má nárok toto tvrdiť?

Len dodám, že sa jednalo o vyšetrenie zraku, kde rozkvapkávajú oči, nakoľko celá ich práca sa deje na pc tak je potom dosť obtiažne pracovať a je logické, že si oči musia oddýchnuť...
Ak je na potvrdeni uvedený čas, tak tento sa ospravedlní, ak je to celodenné ošetrenie, tak ospravedlní sa celý deň. Samozrejme s priemerkou.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

brasci Pozri príspevok
Zdravím, mám taký dotaz... Priatelkyna šéfka v robote trvá na tom, že keď ide zamestnanec k doktorovi na vyšetrenie, tak bratislavským zamestnancom ospravedlňuje iba 4 hodiny a mimobratislavským 8...

Zákonník práce §141 ale o takomto niečom nehovorí, ja tvrdím, že je to pouršovanie zákona... Čo si o tom myslíte vy? Má nárok toto tvrdiť?

Len dodám, že sa jednalo o vyšetrenie zraku, kde rozkvapkávajú oči, nakoľko celá ich práca sa deje na pc tak je potom dosť obtiažne pracovať a je logické, že si oči musia oddýchnuť...
Pokiaľ lekár na potvrdení nevypíše, že platí celý deň, alebo je to celodenné vyšetrenie-prepláca sa len nevyhnutne potrebný čas.
0 0
brasci brasci

brasci je offline (nepripojený) brasci

no veď to, lekár také vypíše ale ona to nechce akceptovať.. ona to delí na bratislavský 4 hodiny a mimobratislavský 8 hodín bez ohladu na všetky ostatné skutočnosti...
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

tak jej treba povedať, že to platilo kedysi, teraz už nie.. keď je raz na potvrdení, že platí celý deň, musí to akceptovať..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať