Zavrieť

Porady

výpočet materskej

Ahojte, potrebovala by som vedieť z čoho sa vyráta materská dovolenka, ked som pred jej nástupom štyri mesiace PN. Môj hrubý príjem v zamestnaní je 25 500, zároveň si platím dobrovolné nemocenské poistenie cca 200 Sk. Jedná sa mi to či sa materská potom bude rátať ako 55 % z PN, alebo z hrubého vymeriavacieho základu ? a ak sa ráta z PN, tak vlastne kolko sa mi doplatí z dobrovolného nemocennského, predpokladám, že asi nie do maxima 16 000 ? Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Málo info si udala. Odkedy si zamestnaná v terajšom zamestnaní? Kedy si sa poslednýkrát prihlásila na DNP, z akého vym.základu? Kedy nastupuješ na MD?

    Podla týchto údajov sa určí z každého nem.poistenia zvlášť rozhodujúce obdobie, z ktorého sa vyráta materské.
    A splnaš podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom zo zamestnania a aj z DNP?

    Pn-ka vôbec neovplyvní výšku materského (nie "materskej dovolenku", tú si čerpeš u zamestnávatela. No nemoc.dávka, ktorú budeš poberať sa nazýva "materské" a tú ti platí soc.poistovna.) Obdobie poberania nemocenského sa z rozhodujúceho obdobia vyníma.

    Maximálna výška materského v súčte z dvoch nem.poistení je limitovaná maximálnym denným vymer.základom v mesiaci nástupu na MD, ktorý je t.č. 30219 deleno počet kalen.dní v mesiaci nástupu na MD. 55% z tohto max.denného vymer.základu je maximálna možná denná materská, ktorú možno získať pri nástupe na MD v danom mesiaci.
    Naposledy upravil brčko : 17.08.08 at 13:25

    anit23 je offline (nepripojený) anit23

    anit23
    takže dopľňam údaje, zamestananá som u terajšieho zamestnávateľa od 1.9.2007. Môj vymeriavací základ je 25 500,-Sk a DNP si platím z uvedeného vymeriavacieho základu. Nastup na MD by mal byť 6.10.2008 a DNP si platím od 1.1.2008. Pracujem nepretržite od roku 1995, iba v 01/2007-06/2007 som pracovala v Čechách a tam som odvádzala pol roka poistné aj všetky zrážky.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    anit23 Pozri príspevok
    takže dopľňam údaje, zamestananá som u terajšieho zamestnávateľa od 1.9.2007. Môj vymeriavací základ je 25 500,-Sk a DNP si platím z uvedeného vymeriavacieho základu. Nastup na MD by mal byť 6.10.2008 a DNP si platím od 1.1.2008. Pracujem nepretržite od roku 1995, iba v 01/2007-06/2007 som pracovala v Čechách a tam som odvádzala pol roka poistné aj všetky zrážky.
    Tým DNP myslíš dobrovoľné nemocenské? Ale veď keď máš riadnu pracovnú zmluvu s takým hrubým platom, nepotrebuješ dobrovoľné NP.

    270 dní poistenia asi splníš, takže rozhodujúce obdobie bude pre teba pravdepodobne obdobie od 1.9. do 31.12.2007.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    anit23 Pozri príspevok
    takže dopľňam údaje, zamestananá som u terajšieho zamestnávateľa od 1.9.2007. Môj vymeriavací základ je 25 500,-Sk a DNP si platím z uvedeného vymeriavacieho základu. Nastup na MD by mal byť 6.10.2008 a DNP si platím od 1.1.2008. Pracujem nepretržite od roku 1995, iba v 01/2007-06/2007 som pracovala v Čechách a tam som odvádzala pol roka poistné aj všetky zrážky.
    Ak nastupuješ na MD 6.10.08, tak už ku dnu nástupu na MD máš splnenú podmienku 270dní nem.poistenia aj zo zamestnania aj z DNP. Takže ak obe nem.poistenia budú trvať ku dnu nástupu na MD, tak nárok budeš mať z oboch.
    Zamestnanie ti vzniklo od 1.9.07, takže tvojím rozhodujúcim obdobím bude ako píse Chobot 1.9.07-31.12.08. A denný VZ vyrátaš súčtom VZ-ov zo zamestnania a počtu kalend.dni v tomto období. Takže ak si nebola napr. PN, očr ..., a tvoja HM v tomto období bola mesačne 25500,-, tak:
    DVZ(zamestnanie) = (4mesiace x 25500,-) : (30dní+31+30+31)= cca 836sk/den

    DNP ti vzniklo 1.1.08 a pri nástupe na MD 6.10.08 bude tvojím rozhodujúcim obdobím z DNP obdobie od 1.1. do 30.9.08. Výšku tvojho VZ som nepochopila. No v prípade, že je aj v r.2008 tvoja hrubá mzda 25500, tak v období od 1.1. do 30.6.08 môže byť tvoj VZ maximálne cca2642,- (28142-25500) a v období od 1.7.08 maximálne cca4719 (30219-25500). V oboch prípadoch ak si nebola napr. PN , nemala neplat.volno...
    Takže podobne ako zo zamestnania treba vyrátať aj DVZ z DNP.

    Potom treba zrátať oba denné vymer.základy. Nemali by presiahnuť denné maximum v oktobri, ktoré je 974,8065 (30219:31), čo by sa však nemalo stať.
    A 55% z tohto súčtu DVZ je cca tvoja materská na 1 kalend.den, ktorú budeš poberať 28týždnov (196dní), resp. 37týždnov, ak sa ti narodí viac detí alebo si osamelá.

    anit23 je offline (nepripojený) anit23

    anit23
    ešte som spomínala tu PN, som od 15.6.2008 a vyzera to tak že budem až do nástupu na MD, tam sa to inak asi ráta. Za odpovede ďakujem, len mám v tom trošku chaos.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    anit23 Pozri príspevok
    ešte som spomínala tu PN, som od 15.6.2008 a vyzera to tak že budem až do nástupu na MD, tam sa to inak asi ráta. Za odpovede ďakujem, len mám v tom trošku chaos.
    Neviem, v čom máš chaos . Treba si trochu prejsť príspevky o materskom, dobrovolnom nem.poistení a zákon o sociálnom poistení. Alebo napr. blog od p. Mihála, tam je to asi najlepšie v kocke.

    Zo zamestnania sa na výpočte materského nič nemení, lebo sa ráta z obdobia roku 2007, ked si PN nebola.

    Z DNP záleží, či poberáš nemocenské aj z DNP (vzhladom na tvoje ukončené NP v ČR) a ak nie, z akého VZ si sa prihlásila. To si doteraz nenapísla, aj ked spomínaš poistené 200,-, no prihlásená z VZ cca 4500,- (4,4% z 4500= 198,-) byť nemôžeš, najmenej 8100,-. Lebo ak z DNP nemocenské nepoberáš, tak pravdepodobne počas poberania nemocenského len zo zamestnania musíš poistené z DNP platiť najmenej z VZ 8100,- (aj ked na druhej strane je tu už opísaný aj prípad, že počas poberania nem.dávky zo zamestnania nemuseli platiť poistné z DNP).
    Z tohto môžeš už mať ozaj chaos. No bohužial nie je v tomto postup SP jednotný!!!
    Naposledy upravil brčko : 18.08.08 at 10:31

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.