Zavrieť

Porady

Rozdiel pri dodaní tovaru, DPH a peňažný denník

Ahojte. Potrebujem poradiť:
Pri spracovaní DPH mi to nesedí. Ide o rozdiel, ktorý vzniká pri zaokrúhľovaní tržieb. Ak napríklad dodanie tovaru je 119 000,-
ZD 100 000,-
DPH 19 000,-

A ja mám podľa evidencie ZD 99 962,-
DPH 19 000,-

Ako to dať do výkazu? Ja som opravila vo výkaze DPH základ na tých 100 000,- hoci v peňažnom denníku mám základ dane len 99 862,-. Čo s tým? Ako to evidovať v peň. denníku?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Ak sa Ti prenášajú automaticky údaje z denníka do výkazu, potom je nesprávne zadanie v denníku....ale my Ti do neho nevidíme, ťažko poradiť.

    Vranová je offline (nepripojený) Vranová

    Vranová
    Neviem prečo to opravuješ..Ak si správne nahadzovala tržby presne podľa dátumu , tak to máš dobré..aj keď Ti vznikli nejaké rozdiely...teraz máš chybu, lebo v peňažnom denníku máš nižšiu sumu ako si uviedla vo výkaze. Síce neviem prečo Ti vznikol až taký veľký...mne to robí pár korún a nad tým sa nepozastavujem, hlavne aby mi to sedelo presne s knihu evidencie tržieb!

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Katka2 Pozri príspevok
    Ahojte. Potrebujem poradiť:
    Pri spracovaní DPH mi to nesedí. Ide o rozdiel, ktorý vzniká pri zaokrúhľovaní tržieb. Ak napríklad dodanie tovaru je 119 000,-
    ZD 100 000,-
    DPH 19 000,-

    A ja mám podľa evidencie ZD 99 962,-
    DPH 19 000,-

    Ako to dať do výkazu? Ja som opravila vo výkaze DPH základ na tých 100 000,- hoci v peňažnom denníku mám základ dane len 99 862,-. Čo s tým? Ako to evidovať v peň. denníku?
    Ak sa jedná o tržby cez reg.pokladňu, v evidencii DPH aj peňažnom denníku dávam sumy základu dane aj DPH uvedené na mesačnej páske z reg.pokladne., aj keď to matematicky nesedí. Neviem z čoho tie rozdiely vznikajú, ak je zle nastavená ERP, zodpovedá za to servisný technik.

    Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

    Katka2
    Každý deň sa robí priebežná uzávierka. Na konci mesiaca je mesačná uzávierka, kde vlastne vznikajú takéto rozdiely.

    Áno, sumy v peňažnom denníku sa mi prenášajú do výkazu DPH.

    Vychádzala som z toho, že DPH nesmiem meniť. Logicky mi ostávalo zmeniť základ dane. Lebo buď by som musela zmeniť základ dane o tých 38 Sk alebo daň o 8 Sk /čo sa mi nepozdáva/. Preto som sa rozhodla zmeniť základ. Lenže teraz neviem, kam to mám uviesť. Rozmýšľala som uviesť samostatnú položku v denníku zvyšujúcu ZD so zápisom zvýšenie ZD z dôvodu zaokrúhlenia. Čo ale tuším nemá žiaden podklad s postupami účtovania.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Katka2 Pozri príspevok
    Každý deň sa robí priebežná uzávierka. Na konci mesiaca je mesačná uzávierka, kde vlastne vznikajú takéto rozdiely.

    Áno, sumy v peňažnom denníku sa mi prenášajú do výkazu DPH.

    Vychádzala som z toho, že DPH nesmiem meniť. Logicky mi ostávalo zmeniť základ dane. Lebo buď by som musela zmeniť základ dane o tých 38 Sk alebo daň o 8 Sk /čo sa mi nepozdáva/. Preto som sa rozhodla zmeniť základ. Lenže teraz neviem, kam to mám uviesť. Rozmýšľala som uviesť samostatnú položku v denníku zvyšujúcu ZD so zápisom zvýšenie ZD z dôvodu zaokrúhlenia. Čo ale tuším nemá žiaden podklad s postupami účtovania.
    Nemáš na konce mesačnej pásky sumu 38sk ako halierové vyrovnanie s nulovou sadzbou DPH ?

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Mám v jednej firme tak 9-12 Sk mesačne, ale to býva pri mesačnej tržbe nad 1mil.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Vždy porovnám denné uzávierky s mesačnou (tú mám len na kontrolu). Musí sedieť. Ak nesedí, hladám príčinu. Porovnám obraty GT medzi jednotlivými dnami. Castá chyba je tá, že je nejaké storno v bločku a to sa z nejakej príčiny (pravdepodobne vplyv DPH) neobjaví v dennej uzávierke, ale len v mesačnej. Je to chybné nastavenie ERP.

    Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

    Jarka 1
    Prosím o vysvetlenie. Stále to nechápem, hoci už poriadne dlho tu hľadám.

    Klient má na páske mesačnej uzávierky z ERP tieto údaje:
    10% 21 740,22 / 2 168,83 / 23 909,05
    19% 201,96 / 38,24 / 240,20
    -------------------------------------------
    24 149,25

    Je tam dosť veľký rozdiel v 10% DPH. Nevedel mi to vysvetliť, tak sa išiel spýtať do RM Tesu. Tam mu vysvetlili, že je to v poriadku a jeho účtovníčka má vychádzať z výslednej sumy aj s DPH a prečítať si zákon o účtovníctve. Ich účtovníčka mu povedala, že ona si na to robí faktúrku.

    V PÚ účtujem len mesiac a tomuto odkazu vôbec nerozumiem. Prosím, nájde sa niekto, kto mi to polopate vysvetlí? Vopred ďakujem za ochotu.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Pre Jarku 1 /aj iných.../ :
    Tvoj prípad nie je jediný, kde ERP počíta DPH nepresne. Už viac rokov každý mesiac takto robím prepočet DPH z mesačnej uzávierky ERP. Pre Tvoj prípad by to bolo takto:
    23905,05 :1,10 = 21735,50 - 23905,05 = 2173,55 - 2168,83 = 4,72 . Suma 4,72 je rozdiel medzi sumou ERP a presnou sumou v sadzbe 10 %. Keďže vypočítaná suma DPH je o 4,72 vyššia, ako podľa ERP, treba zaúčtovať v Peňažnom denníku zníženie v stĺpci Príjmy celkom, aj Predaj tovaru o 4,72 a zvýšenie u DPH na výstupe. Toto možno urobiť v režime pokladničných pohybov, /tam je už zaúčtovaná prvotná chyba z ERP podľa uzávierky ERP/ lebo plus a mínus 4,72 nespôsobí zmeny v stĺpcoch Pokladne. Kontrolný prepočet iba načmáram na kancelársky papier a považujem ho za interný doklad. V roku 2003 pri daňovej kontrole najprv nerozumeli o čo ide, ale rýchlo pochopili a vyjadrili sa uznanlivo.
    Druhá sadzba : 240,20 : 1,19 = 201,85 - 240,20 = 38,35 - 38,24 = 0,11. Aj tu je vypočítaná suma DPH o 0,11 vyššia, ako tá z ERP. Tak isto sa zníži Predaj tovaru a zvýši DPH na výstupe. Potom by už mali sedieť aj riadky v priznaní DPH, ak toto boli jediné príčiny nesprávneho kontrolného násobku. Správnosť tohto korekčného postupu odsúhlasili aj lektori DRSR na školeniach o DPH. JUDr. Grossová to dokonca považuje za povinnosť.
    Naposledy upravil a_je_to : 02.06.09 at 20:45 Dôvod: odstránenie chýb, doplnenie textu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.