Zavrieť

Porady

Neviem si pomoct

Prosim, poradte mi.
1. Zamestnala som predavacku v obchode. Pracovná zmluva, nerovnomerne rozvrhnuty pracovny cas(max 100 hod.mesacne), hodinova mzda 44,90. Mame aj harmonogram. Ona vyslovene len vyplni cas, ked ja nie som v obchode. Ked napriklad za mesiac odrobi 50 hod x 44,90=2245,-Sk. V odvodoch mam jasno. Moj problem je v tom, ze neviem ci moze niekto zarobit v hrubom 2245,-. Počula som, ze musi mat aspon polovicu minimalnej mzdy t.j. 3250,-. Dakujem za pomoc, treba mi urobit vyplatu za april a ja si neviem poradit.

2. Co sa tyka sosialneho fondu v tomto pripade. Musim ho tvorit? Kolko %?
Kde sa odvadza? Musím na to mať podúčet v banke alebo existuje aj nejaký iný sposob, napr. evidovat to ako hotovost? Vazne neviem, je to moj prvy zamestnanec, nikdy som s tym neprisla do styku? Čerpanie sociálneho fondu???? Na čo ho možem čerpať, keď ho budem tvoriť vo výške pr. 32,-Sk mesačne? Na dopravu nedáva ani korunu, pretože býva o 5 metrov od obchodu. Stravuje sa doma. Ale dobre, aj keď tam za rok vytvorim 384,-Sk, co mám s nimi urobiť, ako a na čo ich može čerpať tentto zamestnanec.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martinala je offline (nepripojený) martinala

    martinala
    reagujem iba na SF : tvorba je vo výške 0,6 % zo zúčovanej mzdy. neodvádza sa nikam, iba sa eviduje - v JU vo výdavkoch, v PU na 472, nie je potrebné držať tieto finančné prostriedky na účte v banke. čerpanie SF slúži na regeneráciu pracovnej sily, tzn. napr. príspevky na rekondičné pobyty, plavárne, posilovne, na kultúrne vyžitie, na stravovanie a pod. čo sa týka stravovania, zamestnávateľ je zo zákona povinný zabezpečiť zamestnancovi stravovanie, ak pracovná zmena trvá viac ako 6 hodín.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Ak má uzatvorenú pracovnú zmluvu na kratší pracovný úväzok potom podľa zmluvy môže zarobiť aj menej ako je minimálna mzda, Aj tých 2245 Sk.

    Martina80 je offline (nepripojený) Martina80

    Martina80
    Takže podľa mňa:

    Z minimálneho vymeriavacieho základu sa vychádza vtedy, ak má zamestnanec týždenný pracovný fond 40 resp. 20 hod, tzn, že je zamestnaný na 8 resp. 4 hod. denne. V tvojom prípade má nerovnomerný čas, dostáva hodinovú mzdu. minimálna hod. mzda je momentálne 37,40 čiže to si splnila. Odvody robiš zo sumy 2.245,- .



    raynita
    Prosim, poradte mi.
    1. Zamestnala som predavacku v obchode. Pracovná zmluva, nerovnomerne rozvrhnuty pracovny cas(max 100 hod.mesacne), hodinova mzda 44,90. Mame aj harmonogram. Ona vyslovene len vyplni cas, ked ja nie som v obchode. Ked napriklad za mesiac odrobi 50 hod x 44,90=2245,-Sk. V odvodoch mam jasno. Moj problem je v tom, ze neviem ci moze niekto zarobit v hrubom 2245,-. Počula som, ze musi mat aspon polovicu minimalnej mzdy t.j. 3250,-. Dakujem za pomoc, treba mi urobit vyplatu za april a ja si neviem poradit.

    2. Co sa tyka sosialneho fondu v tomto pripade. Musim ho tvorit? Kolko %?
    Kde sa odvadza? Musím na to mať podúčet v banke alebo existuje aj nejaký iný sposob, napr. evidovat to ako hotovost? Vazne neviem, je to moj prvy zamestnanec, nikdy som s tym neprisla do styku? Čerpanie sociálneho fondu???? Na čo ho možem čerpať, keď ho budem tvoriť vo výške pr. 32,-Sk mesačne? Na dopravu nedáva ani korunu, pretože býva o 5 metrov od obchodu. Stravuje sa doma. Ale dobre, aj keď tam za rok vytvorim 384,-Sk, co mám s nimi urobiť, ako a na čo ich može čerpať tentto zamestnanec.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.