Zavrieť

Porady

Postupenie pohladavky

Help me!
V postupeniach nie som velmi "in".
Staru pohladavku 550 tis. sme postupili postupnikovi, ktory nam za nu podla zmluvy zaplatil 500 tis. V Zmluve o postupeni je dohodnuta "odplata" za postupenie v sume 500 tis., ale nie je tam zmienka o tom, ci zvysnych 50 tis. tvori odmenu za postupenie.
Mozem preto zauctovat /JU/ prijem za celu pohladavku 550 tis. do vynosov a zvysnych 50 tis. do nakladov ako co? /provizia, odmena?/.
Uz vopred dakujem za radu.
Usporiadat
zuzi zuzi

zuzi je offline (nepripojený) zuzi

také celkom obyčajné dievča, čo má rado účtovanie, ale dane nie... ...viac
Ja síce účtujem v podvojnom účtovníctve, ale chcem upozorniť, že strata z
postúpenia, t.j. tých 50.000,- je pripočitateľná položka k základu dane.

Doplním ešte účtovanie: 546/311 odpis pohľadávky a 315/646 výnos z postúpenia v predajnej cene. Úhrada postúpenej pohľadávky 221/315.

Tých 50.000,- nie je odmena za postúpenie, ani sa o nich neúčtuje. Je to strata z postúpenia pohľadávky.
Naposledy upravil zuzi : 02.05.05 at 07:44
1 0
Beata121 Beata121

Beata121 je offline (nepripojený) Beata121

Ja síce tiez účtujem v podvojnom ale asi na účet 546 - postúpenie pohladavky-strata a pripočítateľná položka...
0 0
mimuška mimuška

mimuška je offline (nepripojený) mimuška

Prosím

len si chcem potvrdiť správnosť :
keď postupujem pohľadávku v EUR zaúčtujem ju kurzom jej postúpenia a vznikne mi kurzovy rozdiel ?
ďakujem
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
mimuška
Prosím

len si chcem potvrdiť správnosť :
keď postupujem pohľadávku v EUR zaúčtujem ju kurzom jej postúpenia a vznikne mi kurzovy rozdiel ?
ďakujem
Áno vznikne ti kurzový rozdiel, pretože ju postup.iným kurzom, ako je kurzom vystavená fa.
0 0
mimuška mimuška

mimuška je offline (nepripojený) mimuška

opäť moc ďakujem
0 0
tani tani

tani je offline (nepripojený) tani

matka
ataner
Help me!
V postupeniach nie som velmi "in".
Staru pohladavku 550 tis. sme postupili postupnikovi, ktory nam za nu podla zmluvy zaplatil 500 tis. V Zmluve o postupeni je dohodnuta "odplata" za postupenie v sume 500 tis., ale nie je tam zmienka o tom, ci zvysnych 50 tis. tvori odmenu za postupenie.
Mozem preto zauctovat /JU/ prijem za celu pohladavku 550 tis. do vynosov a zvysnych 50 tis. do nakladov ako co? /provizia, odmena?/.
Uz vopred dakujem za radu.
Postúpenie pohľadávky



Pohľadávky predstavujú vo firme likvidný potenciál pre uhrádzanie vlastných záväzkov. Prax však so sebou prináša skúsenosť, že ich likvidita sa často približuje likvidite fixných aktív, čo má vplyv na ich reálnu trhovú cenu, ktorá je tým pádom výrazne nižšia ako cena menovitá. Jedným zo spôsobov, ako možno dosiahnuť okamžité zlepšenie vlastnej platobnej schopnosti, je postúpiť pohľadávku aj za cenu toho, že ju postúpime za cenu nižšiu, ako je jej menovitá hodnota.

Pohľadávka je nárok právnickej alebo fyzickej osoby na peňažné alebo vecné plnenie od inej právnickej alebo fyzickej osoby, je to určitá forma majetku podniku a jej vlastníka nazývame veriteľom.

Dlhom označujeme povinnosť dlžníka (cesus) plniť druhému účastníkovi záväzkového právneho vzťahu – veriteľovi.

Postúpenie pohľadávky (cesia) spočíva v tom, že na základe zmluvy uzavretej medzi doterajším veriteľom (postupcom, cedentom) a treťou osobou (postupníkom, cesionárom) postúpi pôvodný veriteľ svoju pohľadávku proti dlžníkovi novému veriteľovi, a to buď za odplatu, alebo bezodplatne.

1

Právna úprava postúpenia pohľadávky je predmetom § 524 a § 530 Občianskeho zákonníka (ďalej ObčZ). V zmluve, ktorá musí mať písomnú formu, je nutné presne pohľadávku špecifikovať, určiť jej výšku, označiť dlžníka, faktúru, zmluvu alebo iný písomný podklad potvrdzujúci jej vznik. Veriteľ môže svoju pohľadávku aj bez súhlasu dlžníka postúpiť inému, je však povinný to bez zbytočného odkladu oznámiť dlžníkovi. Oznámenie dlžníkovi je jednostranný právny úkon adresovaný dlžníkovi, a to bez zbytočného odkladu, aby vedel komu má plniť, inak dlžník môže plniť pôvodnému veriteľovi, a tým sa zbaviť záväzku. Ak pôvodný veriteľ nesplní oznamovaciu povinnosť, môže nový veriteľ privodiť účinnosť postúpenia pohľadávky voči dlžníkovi preukázaním zmluvy o postúpení pohľadávky.

Postúpením pohľadávky postupca stráca postúpenú pohľadávku s celým príslušenstvom a všetkými právami s ňou spojenými. Príslušenstvom pohľadávky sú úroky, úroky z omeškania, poplatok z omeškania a náklady spojené s jej uplatňovaním. Postupca už ďalej nie je oprávnený pohľadávku vymáhať a príjímať od dlžníka plnenie. Postupník sa stane veriteľom a nadobúda pohľadávku vrátane jej príslušenstva a práv.

Zákon o dani z príjmov

V § 17 ods. 12 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. sa uvádza, že súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, je:

• pri vklade pohľadávky do obchodnej spoločnosti alebo družstva alebo pri postúpení pohľadávky hodnota tejto pohľadávky, a to aj v prípade, ak ide o pohľadávku, ktorú daňovník vložil alebo postúpil za cenu nižšiu, ako je jej menovitá hodnota, pri vklade pohľadávky alebo jej postúpení za cenu vyššiu, ako je jej menovitá hodnota, sa za príjem považuje táto vyššia cena.

PRÍKLAD č. 1:

Dňa 2. 5. 2005 uzatvoril podnikateľ – FO, zmluvu o postúpení pohľadávky s firmou B, na základe ktorej postúpil neuhradenú pohľadávku voči firme A v menovitej hodnote 100 000 Sk. Zmluvne bola dohodnutá cena postúpenej pohľadávky vo výške 80 000 Sk. Na bankový účet FO – podnikateľa, nabehla úhrada dňa 10. 5. 2005.

V našom príklade budú všetci traja účastníci účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva a nebudú platiteľmi DPH.

2

Účtovanie u postupcu (FO – podnikateľa):

Kniha pohľadávok:

Odberateľ


Sk


Dátum úhrady


Úhrada v Sk


Doklad o úhrade

A


100 000


2. 5. 2005


80 000


zmluva o postúpení pohľadávky


31. 12. 2005


20 000


ID – rozdiel z postúpenej pohľadávky

B


80 000


10. 5. 2005


80 000


Bxxx

Peňažný denník:

Dátum


Doklad


Text


Peňažné prostriedky – BÚ


Príjmy zahrnované

do základu dane

Celkom


Ostatné príjmy

10. 5. 2005


Bxxx


Príjem z postúpenia pohľadávky


80 000


80 000


80 000

31. 12. 2005


ID


Rozdiel z postúpenej pohľadávky


20 000


20 000

U postupcu účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva je daňovým príjmom menovitá hodnota pohľadávky, ktorá v prípade postúpenia za cenu nižšiu vo výške rozdielu zvýši základ dane formou závierkových účtovných operácií. Do výdavkov na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov si už postupca nič nemôže uplatniť, keďže výdavky už boli premietnuté v daňovom základe pri úhrade výdavkov na obstaranie tovaru, výrobku, resp. služieb, ktoré sú predmetom postúpenej pohľadávky.
1 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

V JU neučtujes o výnosoch a nákladoch, ale o príjmoch a výdavkoch. T.j. faktúra, ktorá bola síce vystavená ale doteraz neuhradená, nepodliehala dani z príjmu.

teraz zaúčtuješ príjem v PD 500 000,- a toto zdaníš. Myslim, ze výdavok k tomu nie je žiaden (možno nejaká notárska zápisnica). Hodnota pôvodnej pohľadávky 550000,- by ma nezaujímala. Podľa mňa nič nebude pripočitateľná položka.
V knihe pohľadávok postúpiš celú pohľadávku v hodnote 550 000,-.
0 0
jana991 jana991

jana991 je offline (nepripojený) jana991

Keď sa firma rozhodne postúpiť pohľadávku, tak originál doklad (faktúru) si necháva alebo ju zasiela postupníkovi?

Alebo firma si nechá kópiu (musí byť overená?) a originál postúpi?

Alebo úplne stačí zmluva o postúpení pohľadávky?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
jana991
Keď sa firma rozhodne postúpiť pohľadávku, tak originál doklad (faktúru) si necháva alebo ju zasiela postupníkovi?

Alebo firma si nechá kópiu (musí byť overená?) a originál postúpi?

Alebo úplne stačí zmluva o postúpení pohľadávky?
stačí zmluva o postúpení pohľadávky - tam sú všetky údaje.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Lida
stačí zmluva o postúpení pohľadávky - tam sú všetky údaje.
Tam by mali byť uvedené všetky identifikačné údaje pohľadávky.
0 0
karbanová karbanová

karbanová je offline (nepripojený) karbanová

Príjem 500 000.-Sk je daňový príjem a rozdiel 50000.- Sk bude pripočitateľnou položkou k daňovému základu v rámci uzávierkových prác.Všetko v daňovom období keď bude uskutočnená úhrada za postúpenú pohľadávku.
0 0
Itus Itus

Itus je offline (nepripojený) Itus

Poradte mi prosim. Mam zmluvu o postupeni phladavok, ako na potvoru uctujem aj postupmnika aj postupcu
V zmluve je uvedene,ze sa postupuju pohladavky v hodnote 2 477 333,24Sk, a v dalsom bode sa pise o odplate, ktoru uhradi postupca vo vyske 12 386,67 Sk.
U postupcu by mi to bolo celkom jasne:
311 D 2477333,24
315 MD 2464946,57
546 MD 12386,67 - nedanovy naklad.

...ale ako to zauctovat u postupnika, u ktoreho sa to hned zapocitava so zavazkom?
325 D 2464946,57
321 MD 2477333,24
??? MD 12386,67 - aky vynosovy ucet pouzit? bude to danovy vynos?

Poradte mi prosim, ak s tym mate skusenosti. Vopred dakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Itus Pozri príspevok
Poradte mi prosim. Mam zmluvu o postupeni phladavok, ako na potvoru uctujem aj postupmnika aj postupcu
V zmluve je uvedene,ze sa postupuju pohladavky v hodnote 2 477 333,24Sk, a v dalsom bode sa pise o odplate, ktoru uhradi postupca vo vyske 12 386,67 Sk.
U postupcu by mi to bolo celkom jasne:
311 D 2 477 333,24
315 MD 2 464 946,57
546 MD 12 386,67 - nedanovy naklad.

...ale ako to zauctovat u postupnika, u ktoreho sa to hned zapocitava so zavazkom?
325 D 2 464 946,57
321 MD 2 477 333,24
??? MD 12386,67 - aky vynosovy ucet pouzit? bude to danovy vynos?

Poradte mi prosim, ak s tym mate skusenosti. Vopred dakujem
nadobudnutie pohľadávky 311/325
predaj pohľadávky................................546/311
.................................................. ......315/646

nie je mi jasné čo kto uhrádza a kto čo započítava. Lebo cena pohľadávky je podľa uvedeného len 12386,67 Sk - dobre tomu rozumiem?
takže zápočet bude len v tejto výške..... a zvyšok záväzku pôjde do výnosov.
0 0
Itus Itus

Itus je offline (nepripojený) Itus

Ahoj KEJKA, dik za reakciu.
Postupuje sa pohladavka vo vyske 2477333,24Sk. Tuto sumu minus odplatu za postupenie (2477333,24-12386,67)uhradi postupnik postupcovi. Tam bude 546 vyssia o 12386,67 ako 646.
Nadobudnutu pohladavku 2477333,24 zapocita postupnik s dlznikom. Mne je teraz nejasne ako zauctovat 12386,67 u postupnika.
0 0
dom dom

dom je offline (nepripojený) dom

prosím o radu:
postúpili sme pohľadávku, za 50% nominálnej hodnoty. Pohľadávka je v konkurze, v minulosti bola na ňu tvorená 100% opravná položka daňová.
teraz účtujem: zrušenie OP 391/311, celú hodnotu OP, teda aj pohľadávky?
Alebo na 311 naúčtujem len 50% OP /toľko bolo uhradené/ a 50% na MD 547?
Zmluvu o postúpení je naúčtovaná 315/6..
ďakujem
Naposledy upravil dom : 06.03.08 at 07:15 Dôvod: oprava
0 0
dom dom

dom je offline (nepripojený) dom

posúvam, prosím o názor
0 0
Lekon Lekon

Lekon je offline (nepripojený) Lekon

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
Prosím aj ja o radu k postúpeniu pohľadávky. Jedná sa o FO a o sro-cku tejto istej osoby. Nakolko FO od 1.3. má prerušenú živnosť, tak postúpil pohľadávky odplatne vlastne sro-čke. Chcem sa opýtať na účtovanie v JÚ aj PÚ. Postúpenie je v rovnakej hodnote. Chcem sa ešte opýtať, kedy vstúpi táto pohľadávka do príjmu u FO, ak zmluva bola uzavretá v starom roku ale úhrada prebehla v januári. Ďakujem.
0 0
Lekon Lekon

Lekon je offline (nepripojený) Lekon

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
Poradí mi niekto prosím? Potrebujem to poriešiť ešte do starého roka. Viem, že všetci máte dosť starostí s uzávierkami tiež :-)
0 0
Lekon Lekon

Lekon je offline (nepripojený) Lekon

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
Prosím neporadí mi nikto k tým pohľadávkam?
0 0
Lekon Lekon

Lekon je offline (nepripojený) Lekon

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
Nie je tu nik, kto by mi poradil? Prosím.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať