Zavrieť

Porady

Pohladavky - postupenie, odpis

Pekny den vsetkym poradcom!
Prosim o radu: zdedila som jeden problem. V roku 2003 firma postupila pohladavky - v zmluve o postupeni sa postupnik zaviazal uhradit postupcovi (nasej firme) 100% nominalnej hodnoty postupenych pohladavok. Zauctovany bol danovy naklad aj vynos v rovnakej vyske. V uctovnictve od zaciatku roka figuruje len pohladavka voci postupnikovi na ucte 315. Postupnik tuto pohladavku neuhradil. V roku 2004 bol na firmu postupnika dany navrh na vyhlasenie konkurzu a v oktobri 2004 nadobudlo pravoplatnost uznesenie sudu o zamietnuti navrhu na vyhlasenie konkurzu pre nedostatok majetku dlznika.
Otazka: Mozem odpisat pohladavku voci postupnikovi v plnej vyske do danovych nakladov?
Dakujem vopred vsetkym za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Prečo chceš odpisovať svoju pohľadávku? Pohľadávka by sa môhla znova postúpiť voči niekomu ku komu eviduješ závazok a potom započítať, alebo si kúpte od tej firmy nejaký materiál na faktúru s tým že ju neuhradíte a sa to započíta.
    Odpis pohľadávky myslíš to v PÚ? ak áno tak v plnej výške mi sme veľká spoločnosť a mali sme už takých prípadov viacej. 546/315

    ivi je offline (nepripojený) ivi

    ivi
    Dakujem velmi pekne za odpoved.

    Ta firma uz asi nic nerobi, pisala som, ze bol zamietnuty konkurz pre nedostatok majetku. Takze nemozeme od nich nic kupit. A asi sa nam nepodari ani tuto pohladavku dalej postupit (je to pohladavka voci postupnikovi), kedze nie je predpoklad, ze by mohla byt uhradena.
    Mozem to teda v plnej vyske dat do danovych nakladov? Uctujem v PU.

    Este jedna vec: My mame len kopiu uznesenia sudu o zamietnuti konkurzu. Mame to od firmy, ktora dala navrh na konkurz a jej bolo dorucene uznesenie sudu. Staci taky doklad?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Môžeš ju dať v plnej výške do nákladov a k tomu dokladu by som napísala druhej strane oznámenie,že ju odpisujete, aby si ju aj druhá strana vyhodila zo salda, vieš aby vám sedelo saldo. Ahojček

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Rúbalová Renáta
    Môžeš ju dať v plnej výške do nákladov a k tomu dokladu by som napísala druhej strane oznámenie,že ju odpisujete, aby si ju aj druhá strana vyhodila zo salda, vieš aby vám sedelo saldo. Ahojček
    Renata, pripíš k tomu odvolávku aj na § v zákone. Neviem, či stačí na odpis pohľadávky len oznámenie druhej strane a či to nemá byť obojstranne písomne doložené.

    klokan je offline (nepripojený) klokan

    klokan
    Zdravím Vás. Vidím, že sa netrápim nad pohľadávkami sám. Potreboval by som poradiť. Trochu to tu už bolo predebatované. Tiež mám podniky, u ktorých evidujem pohľadávku. Keďže sa jedná o malé sumy a vymožiteľnosť je nulová, chcem od vymáhania upustiť na trvalo. Lenže len tak poslať oznámenie sa mi zdá až príliš jednoduché. Existujú nejaké presné náležitosti alebo forma, vzor takéhoto oznámenia o trvalom upustení?

    beatap je offline (nepripojený) beatap

    beatap
    klokan
    Zdravím Vás. Vidím, že sa netrápim nad pohľadávkami sám. Potreboval by som poradiť. Trochu to tu už bolo predebatované. Tiež mám podniky, u ktorých evidujem pohľadávku. Keďže sa jedná o malé sumy a vymožiteľnosť je nulová, chcem od vymáhania upustiť na trvalo. Lenže len tak poslať oznámenie sa mi zdá až príliš jednoduché. Existujú nejaké presné náležitosti alebo forma, vzor takéhoto oznámenia o trvalom upustení?
    Je tu niekto kto poradí, čo alebo ako má vyzerať také Oznámenie o trvalom upustení od vymáhania pohľadávky????

    Pohladavky - postupenie, odpis

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.